Másfél évvel ezelőtt vette kezdetét a Játssz és tanulj úgy, mint egy fiatal európai vállalkozó , vagyis röviden a PLAYER ( Play and Learn as a Young European entRepreneur ) elnevezésű nemzetközi projekt, melyben Olaszország, Nagy Britannia, Spanyolország, Belgium, Portugália, Szlovénia, valamint Szerbia fiataljai vettek részt. A projekt márciusban, egy Portugáliában megtartott konferenciával zárult.
– A projekt célja az volt, hogy népszerűsítse a fiatalok körében azoknak a vállalkozásoknak a beindítását, amelyek az európai országok gazdaságának működését és fejlesztését segítik. A részvevők feladata az volt, hogy fejlesztési, program- és projektötleteiket kidolgozzák és bemutassák. A projekt a Facebook közösségi oldalon zajlott, és összesen több mint két és fél ezren kapcsolódtak rá az oldalára, a legtöbben – mintegy nyolcszázan – Szerbiából, amiért különdíjban részesültünk – számolt be a részletekről Saša Bošnjak, a projekt szerbiai koordinátora.
A szerbiai fiatalok részéről nemcsak az érdeklődés volt igen nagy, hanem nekik volt a legtöbb sikeres projektötletük is, vagyis az első tíz projektötletből négyet ők adtak át, tudtuk meg a sajtótájékoztatón.
A projekt játékos és interaktív volt, és több szinten valósult meg. Minden szinten újabb feltételeknek kellett eleget tenni, azaz újabb adatokkal kellett kiegészíteni a piaci vagy pénzügyi tervet, melyet aztán a végén bemutatnának a befektetőknek, az üzleti partnereknek vagy a vevőknek. Ilyen módon próbálták megismertetni a fiatalokat az általános üzleti logikával, a piacon uralkodó elvekkel, melyekkel szembesülnek majd az iskola befejezése után. Zita Bošnjak, a csoport egyik tagja elmondta: első lépésben a részvevők vázolták az ötletüket, vagyis hogy az papíron megvalósítható-e, és megéri-e továbbfejleszteni. Azután hálózatot kellett kialakítaniuk, mint ahogy a vállalkozók teszik azt a valóságban, és ötletükre szavazatokat kellett gyűjteniük a többiektől, továbbá egy lehetséges pénzügyi tervet is ki kellett dolgozniuk. Akik eljutottak a következő szintre, azoknak már egy üzleti tervet kellett készíteniük, mellyel bejuthattak az utolsó körbe is.
Dragana Kušljić, a szabadkai Közgazdasági Kar harmadéves hallgatója és Ivan Ferko, az újvidéki Mihajlo Pupin Elektrotechnikai Szakközépiskola diákja megosztott első helyezést kaptak, mivel az ő ötletüket volt a legérdekesebb, amiért megkapták a Nemzeti Díjat, ami 500 eurós jutalmat jelentett. Dragana ötlete egyébként egy gyorsétteremlánc, vagyis a Fast Pasta megnyitása volt, ahol azonban a megszokott ételek helyett olyan tésztákat kínálnának, melyek sokkal egészségesebbek a hagyományos gyorséttermi ételeknél.
Az európai győztes ötlet viszont Edgardo Lobáé, egy olaszországi fiatalemberé, aki huszonöt órás konzultáción vehet részt az Európai Üzleti Hálózatnál, ahol szakemberek segítenek neki tanácsaikkal vállalkozása beindításában, és lehetősége lesz részt venni a Franciaországban megrendezésre kerülő Innovációs vásáron is. A projekt első díja tehát igen nagy értékű, hiszen a legjobb ötlet papírformából működő vállalkozássá alakul.