2024. augusztus 17., szombat

Hirata nyert, de senki sem veszített

A japán Hirata Azusa lett az I. Lévay Szilveszter Nemzetközi Musical Énekverseny nyertese – Fergeteges döntővel és gálaműsorral zárult a palicsi Szabadtéri Színpadon a rendezvény
A győztesek Lévay Szilveszterrrel (fotó: Diósi Árpád)

– Ugyan csak egy fődíjasa lehet a versenynek, de senki sem vesztes, itt mindenki nyertes – mondta el Lévay Szilveszter, a szabadkai születésű, világhírű, Grammy-díjas zeneszerző pénteken este a palicsi Szabadtéri Színpadon, telt ház előtt megrendezett I. Lévay Szilveszter Nemzetközi Musical Énekverseny döntőjén és gálaműsorán. S szavainak valóban igazat kell adnunk. Nyertes volt mindenki, aki valamilyen módon részese lehetett ennek a rendezvénynek: a versenyzők, akik megmutathatták énektudásukat és színpadi képességeiket, a szervezők, akiknek sikerült a musicalt népszerűsíteni és a fiatal tehetségeknek megmutatkozási lehetőséget biztosítani, Szabadka, amely város otthont adhatott e nemzetközi megmérettetésnek, vendégül látva a különböző országokból érkezőket, és korántsem utolsó sorban nagy nyertes a közönség, az a mintegy ezer néző, akik megtöltötték a palicsi Szabadtéri Színpad nézőterét és láthatták, hallhatták a kiforrott, remekül hangosított, színvonalas produkciókat, a nagyszerűen megvilágított színpadot bátran birtokba vevő fiatal tehetségeket, akik a Budapesti Operettszínház Zenekarának kíséretében kirobbanóan energikusan vagy éppen líraian átszellemülten engedték szabadjára hangjukat, s nem csak énekeltek, hanem – musicaldalok előadásáról lévén szó – színpadra termettségüket, színészi képességüket is bizonyíthatták. Még az esőfelhőket is elűzték, így szerencsére a több mint háromórás rendezvényt égi áldástól mentesen élvezhettük végig.

A versenyre több mint háromszázan jelentkeztek, a nyolc ország kilenc városában (Marosvásárhely, Bukarest, München, Tokió, Szöul, Graz, Szabadka, Budapest, Érsekújvár)megrendezett elődöntőkből 44-en jutottak a három körből álló szabadkai középdöntőbe, s a nemzetközi zsűri (Maya Hakvoort holland énekes, színész, Janza Kata magyarénekes, színész, Wolfgang Jansen németszínháztörténész, Lőrinczy György magyarországi producer és Kovács Kornél, azaz Kornelije Kovač szerbiaizeneszerző) szerint legjobbnak bizonyult 16 versenyző mérettetett meg a döntőben, ahol többnyire Lévay-szerzeményeket adtak elő. A többi között az Elisabeth, a Mozart, a Rebecca, a Marie Antoinette című musicalek fülbemászó, sokak által ismert és kedvelt dalai hangzottak el, s a produkciókat még különlegesebbé tette, hogy egy-egy dalt – esetenként ugyanazt a szerzeményt – több nyelven is hallhattuk. Így szerzett maradandó élményt például az, hogy a számunkra valószínűleg magyarul vagy angolul ismert dalok japánul, németül, románul, szerbül is felcsendültek. A duettekben pedig két nyelv alkotott tökéletes egyveleget, egyszerre, együtt énekelve hangzott el a refrén például japánul és magyarul vagy éppen magyarul és németül.

A fődíjas Hirata


Átadva magunkat a jobbnál-jobb produkciók nyújtotta élménynek, már-már el is felejtettük, hogy egy verseny részesei vagyunk. Amíg mi csak élveztük az előadást, addig a zsűri az élvezet mellett dolgozott is, s végül meghozta döntését. Az 5000 euróval járó fődíjat a japán Hirata Azusa nyerte el. Második, illetve harmadik helyezés helyett kategóriánként 2000-2000 euróval járó díjat osztottak ki a kategóriagyőzteseknek. Legjobb karakterénekesnek a magyarországi Kerényi Miklós Máté bizonyult, a női szóló kategóriában a magyarországi Baranyai Annamária, férfi szóló kategóriában pedig a szintén magyarországi Zádori Szilárd. A döntőt végigkísérő és a versenyzőknek első sorból szurkoló Lévay Szilveszter három különdíjat adományozott az általa választott énekeseknek: a szerbiai Milena Moravčevićnek (500 euró), a japán Onoda Ryunosukénak (500 euró) és a romániai Florin Bundarunak (1000 euró). Ám a többiek sem távoztak üres kézzel, mindenki kapott emléklapot és plakettet.

Ám minderre csak a gálaműsor után derült fény. A gálaműsorban, amelyet Kerényi Miklós Gábor, a Budapesti Operettszínház igazgatója rendezett Janza Kata, Maya Hakvoort, Aleksandra Kovač, Szabó P. Szilveszter és Zoran Sandorov lépett fel – természetesen musicaldalok előadásával. Kifejezetten szimpatikus volt, hogy a gálaműsorban az a két hölgy is énekelt, akik a zsűri tagjai voltak, így a közönség valóban megbizonyosodhatott arról, hogy olyan művészek értékelték a versenyzőket, akik maguk is tökéletesen megállják a helyüket a színpadon.

A verseny ötletgazdája Kerényi Miklós Gábor volt, a szervezők a Budapesti Operettszínház, a szabadkai Népkör MMK, a szabadkai Népszínház magyar társulata és Szabadka város. A rendezvényt anyagilag a város mellett a tartomány is támogatta, ahogyan azt a döntő kezdetekor Milorad Đurić tartományi művelődési titkár is elmondta, nem is töprengtek azon, hogy támogatni kell-e ezt az eseményt, egyértelmű volt, hogy hozzájárulnak a költségekhez. A szervezők hagyományt szeretnének teremteni a zenés színházat ünneplő Lévay-énekversenyből és a tervek szerint háromévente szervezik meg Szabadkán, Lévay szülővárosában.