2024. november 23., szombat

Drágul a távfűtés

A Távfűtőművek már megkezdte a rendszer beindításához szükséges előkészületeket
A gázár alakulásától függ, mennyit fizetünk majd a távhőért

Hivatalosan október 15-én kezdődik a fűtési idény, ha azonban a hideg idő hamarabb beköszönt, a Távfűtőművek már október elsején beindítja a rendszert. Mivel a fűtési idény három hét múlva kezdődik, a közvállalat már el is kezdte a hálózat teljes ellenőrzését és előkészítését.

Pero Rikić, a Távfűtőművek igazgatója elmondta, a rendszer előkészítése mellett azokat az épületeket is ellenőrizték, ahol javítások, munkálatok folytak. Már a nyári hónapok alatt is készültek a fűtési szezonra, feltöltötték tartalékaikat, egyelőre ötszáz tonna pakurát, vagyis kőolajszármazékot készítettek be arra az esetre, ha a gázellátás akadozna, elvégezték a rendszer műszaki ellenőrzését és bővítették azt, valamint kiegyenlítették tartozásaikat, hogy ezáltal is zökkenőmentessé tegyék az indulást.

– Javításokat végeztünk a hálózaton és a berendezéseken, és több beruházásra is sor került, amelyek során a hálózat több pontján kicseréltük a hővezetékeket és bővítettük a rendszert. A Kertvárosban és a Vasutas településen befejeztük a távhőrendszer felújítását, újabb fogyasztók kapcsolódtak rá, így már mintegy kétszáz háztartás rendelkezik alállomásokkal. A Lázár cár utcában kicseréltük a hálózat egy részét, ahol majd a Parking Közvállalat is belekezd saját munkálataiba, jelenleg pedig a Prozivka lakótelepen dolgozunk az egyik fővezeték cseréjén, mégpedig a Lovre Bračuljević utca és a kórház közötti szakaszon. A tervek szerint a mintegy ezerkétszáz méter hosszú vezeték lehelyezését és az építési munkálatokat október végéig befejezzük. A Zsinagógánál úgyszintén befejeztük a hálózat felújítását és bővítését, az Ivo Lola Ribar és a Luka Sučić utcában pedig egy részen kicseréltük a vezetéket. A beruházások egy részét a német állam támogatta, a többit saját erőnkből végeztük el. Ezenkívül az alállomásokon és kazánokon is végeztünk kisebb felújításokat és idén is érkezett kérvény a tömbházakból, hogy a lakók szeretnék, ha felszerelnénk náluk a költségmegosztókat, vagy más néven allokátorokat, amikkel sokkal racionálisabbá válik az energiafelhasználás – tudtuk meg az igazgatótól.

A lakások mintegy harminc százalékában már van ilyen költségmegosztó dobozka, melynek felszerelése ugyan újabb költségeket von magával, de két-három éven belül megtérül az ára, ezenkívül az energiafelhasználást törvénnyel szeretnék szabályozni, ezért várhatóan idővel minden háztartásban lesz ilyen berendezés. Bár a költségmegosztók lehetővé teszik, hogy a fogyasztók takarékoskodjanak az energiával és kevesebbet fizessenek, a távhő árát mégis elsősorban az energensek ára befolyásolja. Mivel a Távfűtőművek elsősorban gázt használ, a gázár alakulásától függ, mennyit fizetünk a távhőért, a gáz pedig valószínűleg 10–15 százalékkal fog megdrágulni. Az igazgató hangsúlyozta, mindent megtesznek azért, hogy a távhő árát csak annyival emeljék, ami még a vállalat normális működését lehetővé teszi, de tény, hogy a 10–15 százalékos drágulás mintegy 50 millió dináros többletköltséget jelent majd a vállalat számára.

– A távhőnek van egy fix és egy változó összegű része, és csak a változó költség növekszik majd, ami lefedi a gáz költségeit. A fix részt csupán az infláció emelkedésével összhangban korrigáljuk, ami 5,8 százalékot jelent.

A Távfűtőművek a jövőben is folytatja a rendszer felújítását, melynek mintegy hetven százalékával már el is készültek, az alállomások automatizációja és a kazánok műszaki korszerűsítése is tervben van. A jövő zenéje még ugyan, de a következő két-három évben szeretnének majd részlegesen áttérni a gázról és a pakuráról a biomasszával való fűtésre, ami által valamennyire függetlenednének a gázár változásától és a gázellátástól, a távhő pedig olcsóbbá válna – mondta az igazgató.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás