2024. november 23., szombat

Vásárcsarnokra lenne szükség

A nagybani piacon október végén szervezik meg az őszi vásárt

A Szabadkai Piacok Közvállalat a tavalyi évhez hasonlóan az idén is jövedelmének mintegy 40 százalékát fordítja a piacok fejlesztésére és felújítására, bár igazán jelentős beruházásokra, arra, hogy a piac az európai normáknak és színvonalnak megfeleljen, nincs lehetőségük.

Bodrogi Béla, a vállalat igazgatója elmondta, az elmúlt években több ígéretet is kaptak arra vonatkozóan, hogy a várostól megkapják a segítséget ahhoz, hogy felépüljön egy korszerű vásárcsarnok, de az illetékesek hónapok óta nem foglalkoznak ezzel a kérdéssel, a vállalat pedig önerőből képtelen ilyen nagy szabású projektet megvalósítani. Ennek ellenére fáradhatatlanul azon dolgoznak, hogy minél jobb körülményeket teremtsenek az árusoknak és vásárlóknak, és úgy tűnik, sikerül elérni az éves tervben kitűzött célokat is. Az egyik újdonság, hogy az idén áttértek az ISO 9001/2008-as szabványra, ami sokkal nagyobb felelősséget ró rájuk, hiszen immár nemcsak a saját, hanem a beszállítók munkájáért is felelősséget vállalnak. Az év folyamán lezárult egy IPA projektjük, melynek célja a magyarországi és hazai termelők termékeinek bemutatása, valamint a szerbiai és az európai uniós előírások megismertetése a másik féllel.

Zónai József, a vállalat műszaki igazgatója számolt be az idén véghez vitt fejlesztésekről és felújításokról. Mint mondta, a Szabadkai Piacok igyekszik a karbantartási munkálatok minél nagyobb részét saját maga elvégezni, így a humánerőforrás kihasználási foka meghaladja a 100 százalékot.

–A Tejpiac iparos részén kicseréltük a tetőszerkezetet, és folytatjuk a helyiségek külső borításának cseréjét és a szigetelést. Néhány kioszkot elmozdítottunk a helyéről, felújítottuk, és kicseréltük őket, illetve rendbe hoztuk a hűtőpultokat is. A Zorka helyi közösségben pedig kialakítottunk egy mini piacot, és az esőcsatornák cseréje is folyamatban van. A télen sok gondunk volt a vízvezetékekkel. A piac bezárásakor lezártuk a vizet, hogy ne fagyjanak be a csövek, nyitáskor megengedtük, de természetesen ez sem volt zökkenőmentes, mert néha szétfagytak a vezetékek és szelepek, ezeket a problémákat orvosolni kellett, hogy az üzlethelyiségekben legyen víz. Erről is mi gondoskodtunk – sorolta a műszaki igazgató.

Az ötödik Nemzetközi Gazdasági Vásár fő szervezője az idén is a Szabadkai Piacok Közvállalat volt, mely eddig a legsikeresebb vásárnak bizonyult. A visszajelzésekből kiderült, hogy a vásárnak köszönhetően néhány vállalatnak sikerült üzletet kötnie, vagy találtak szerbiai képviselőt termékeik számára, és a szakmai előadásokkal is elégedettek voltak a résztvevők. Egyedül a látogatók száma nem nagyon emelkedett, annak ellenére, hogy az idén díjtalanul lehetett ellátogatni a vásárra.

Ennek kapcsán Fodor Mátyás, a vállalat kommerciális és pénzügyi igazgatója elmondta, nem csak a Tejpiac számára kellene megfelelő körülményeket teremteni, hanem a kiállításnak is megfelelő helyet kellene találni, hiszen évről évre egyre többen érdeklődnek iránta. A kiállítók száma a jövőben növekedni fog, a Sportcsarnok pedig ezeket az igényeket már nem tudja kielégíteni. Hasonló igény mutatkozik a nagybani piac bővítésére és körülményeinek javítására is, ugyanis mihamarabb olyan helyet kellene neki találni, ahol az áru szállítására, mozgatására megfelelő feltételek vannak. Három helyszín is szóba került, amely közel van a vasúthoz, területileg elég nagy és több tonna árut szállító kamionok is gond nélkül megközelíthetik, ez pedig a Halasi úti kaszárnya, a második kaszárnya vagy a lőtér lehetne.

–A vállalat bevétele a bérleti díjból és a helypénzből folyik be, de ez annak is függvénye, hogy milyen és mekkora a termés. Tavaly óta nem emeltük az árainkat, most október elsején kellett volna egy 5,8 százalékos, azaz az évi infláció növekedésével megegyező árkorrekciót bevezetni, de ezt még a város nem hagyta jóvá. A megfizettetések tekintetében viszont sikeresek vagyunk, és itt kell elmondani, hogy más városokkal szemben Szabadkán az asztalok és üzlethelyiségek kihasználtsága nem csökkent – mondta el Fodor Mátyás, aki hozzátette, hogy például az idén májusban a cseresznye, meggy és eper sokkal korábban jelentek meg a piacon, mint egyébként, de nagyon hamar lecsengett a szezonjuk, és felére csökkent a jelenlétük ideje, mint ahogy például szeptember végén már nem lehetett szilvát kapni, ezért plusz tevékenység szükséges, hogy a piac ellátottsága ne csökkenjen. Emellett persze nőnapkor megszervezik a virágárusítást, a nyári hónapok alatt a dinnyeárusítást, télen a fenyőfa-árusítást.

Közeleg a télirevaló beszerzésének ideje, ezért szokás szerint október utolsó szombatján a nagybani piacon megrendezik az őszi vásárt is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás