A szabadkai Alapfokú Bíróság az idén száztizennégy esetben szabott kibüntetésül közhasznú munkát. Közhasznú munkára olyan személyeket ítélhetnek, akik valamilyen kiesebb bűncselekményt követnek el, melyet pénzbírsággal vagy legfeljebb három év börtönbüntetéssel sújthatnak.
– Az elítéltek a közmunkát a közvállalatokban végzik el, a legtöbb a Köztisztasági és Parkosítási vállalaton keresztül bonyolódik. Az Alapfokú Bíróságnak két közvállalattal van szerződése, mégpedig a Park Palics és a Köztisztasági és Parkosítási Közvállalattal, de mivel az igazságügyi minisztérium és Szabadka önkormányzata aláírt egy memorandumot, valójában mindegyik közvállalatban elvégezhető a kiszabott közmunka – mondta el lapunknak Danijel Kovač, a szabadkai Alapfokú Bíróság sajtószóvivője.
A közmunka időtartama a bűncselekmény fajtájától, súlyosságától függ. Legkevesebb hatvan órát szabhatnak ki, illetve az nem haladhatja meg a háromszázhatvan órát. Abban az esetben, ha valamilyen okból kifolyólag a közmunkát megszakítják, vagy nem kezdik meg, az elítélt köteles börtönbe vonulni, ahol egy napi börtön nyolc órának felel meg. Hogy a közhasznú munkára kiszabott órákat az elítélt milyen ütemben dolgozza le, az megbeszélés kérdése, de az ítélet meghozásától egy-hat hónapon belül végre kell hajtania. Eddig egyik ítélet végrehajtása sem évült el.
Harminckét közmunka-büntetést már végrehajtottak, hat folyamatban van, tizenkét büntetés-végrehajtást pedig most készítenek elő. Ötvenöt elítélt még a végrehajtásra vár. Mint azt a sajtószóvivőtől megtudtuk, a szabadkai bíróság szabja ki büntetésül a legtöbb közhasznú munkát, ezért is született az idei évben száztizennégy ilyen ítélet. A közhasznú munka mindenképpen a büntetés olyan formája, mely az elítélttel szemben humánusabb és a közösségnek is hasznos.