2024. november 24., vasárnap

Apróbb hibák az objektum szerkezetén

A szennyvíztisztítón észlelt hibákat fél éven belül el kell hárítani

A szennyvíztisztító teljes átvétele lassan három éve késik, a víz-és iszapvonal sem készült el határidőre, majd mindkét vonalon kisebb hiányosságokat fedeztek fel, melyeket a kivitelezőnek, vagyis a holland DHV cégnek kellett elhárítania. Ennek ellenére, amióta beindult az új szennyvíztisztító, megállás nélkül működik, a biológia és a vegyi tisztítás után a különböző anyagok mennyisége a megengedett értékek alatt marad, és most úgy tűnik, lassan a teljes átvétel is a végéhez közeledik.

A szennyvíztisztítóból nemcsak megfelelő minőségű megtisztított víz jut a Palicsi-tóba vissza, hanem a tisztítás során keletkező iszap feldolgozására és különféle területeken és módokon való felhasználására is lehetőség van – mondja a Vízművek és Csatornázási Közvállalat igazgatónője, Snežana Pejčić. Az iszap mezőgazdasági célokra is használható, valamint az iszapkezelés során biogáz keletkezik, amelyet elektromos árammá alakítanak, és a berendezés áramszükségletének egy részét ebből nyerik. Minél több szennyvíz érkezik be a tisztítóba, annál több áramot tudnak belőle kinyerni, ez pedig a kettes és a hetes kollektor megépülésével, vagyis a szennyvízcsatorna-hálózat bővítésével lesz elérhető.

– Egy hónappal ezelőtt befejeződött az objektum műszaki átvétele. A technológia résznél a bizottság nem talált hiányosságokat, és pozitív bírálatot adott, azonban az építmény szerkezetén, vagyis a kivitelezéssel kapcsolatban több észrevételük is volt, és a műszaki ellenőrzést végző bizottság úgy döntött, javasolni fogja a Tartományi Műépítészeti, Településrendezési és Építkezési Titkárságnak, hogy bocsássák hat hónapos próbaüzemre a tisztítót. Ez az idő alatt az ülepítőn, az aerációs medencéken és a digesztoroknál talált hibákat a kivitelezőnek el kell hárítania. A bizottság a jelentésében azt írta, nincs bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a tisztító szerkezete használhatóság és tartósság szempontjából elég megbízható – mondta el Snežana Pejčić, hozzátéve, a Vízművek a bizottság értékelése kapcsán már megkezdte a tárgyalást a kivitelezővel.

A közvállalat az idén több stratégiai jelentőségű munkát is befejezett. Az egyik a Palics–Szabadka közötti fővízvezeték, a másik a Horgosi úton a Céri és Bresteváci utcák közötti szakaszon a magisztrális vízvezeték. A nyáron elkészült a nyugati fővízvezeték is, melynek köszönhetően öt helyi közösség vízellátását oldották meg, és ezzel lehetővé vált a Szabadka–Mérges–Tavankút fővízvezeték kiépítése is. A projektdokumentáció már elkészült, de magára a munkálatokra majd csak akkor kerül sor, ha a szükséges anyagi keret is meglesz hozzá.

– Mivel rendelkezünk a szükséges tervdokumentációkkal, az önkormányzattal közösen már dolgozunk azon, hogy az év végéig megszerezzük a szükséges pénzt a hetes kollektor építésének folytatásához, a kettes kollektorhoz, valamint a kettes számú Vízgyár építéséhez. Remélhetőleg hamarosan kiderül, hogy jövőre belekezdhetünk-e ezekbe a munkálatokba. A stratégiai jelentőségű beruházások mellett kisebb munkákra is sor került, így a hónap elején a Vasutas településen megkezdtük a szennyvízcsatorna építését. Itt hét utcában 1,3 kilométer hosszan fektetjük le a csöveket, és a tervek szerint az év végéig el is készülnek a munkálatok. Nagy segítség lesz ez a polgároknak, hiszen nemcsak a szennyvizet, hanem a csapadékot is elvezetjük, és a talajvíz szintje is csökken, ami eddig számos probléma forrása volt. A sándori helyi közösségben is terveztük a csatornahálózat bővítését, vagyis az Albe Vidaković utcában, valamint a Stražilovi, Kamenicai, Siriai és Tolmini utcákban a csatorna kiépítését, illetve egy vízellátó állomás építését is. Időközben azonban a helyi közösség vezetősége lecserélődött, és a tárgyalások nem folytatódtak, de mindenképpen lépni fogunk az ügyben, hogy ezeket a munkálatokat is mielőbb elvégezhessük.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás