2024. november 23., szombat

Közös erővel újítják fel az épületeket

A szabadkai Városépítési Igazgatóság és az épületek tulajdonosai együtt fizetik a felújítást
(Fotók: Molnár Edvárd)A város szívében számos régi, egykoron bérháznak megálmodott épület vár még arra, hogy egyszer visszanyerje eredeti pompáját, és Szabadka fénykorát visszaidézve ismét a város díszévé váljon. Néhányat közülük sikerült felújítani, nemrégiben pedig a Korzó 10-es szám alatti épületen kezdődtek meg a tatarozási munkálatok.

A legtöbb, ma már védettség alatt álló épülettel évtizedekig nem törődtek megfelelően, így közel sem egyszerű és olcsó azokat felújítani. Minél elhanyagoltabb egy épület, annál több pénzt igényel a felújítás, az anyagi lehetőségek pedig igen szűkösek.

A Korzón álló, 19. században épült barokk stílusú épület felújítási munkálatainak költségeit a Városépítési Igazgatóság és a lakók közösen fizetik. Josip Kovač Striko, a Városépítési Igazgatóság igazgatója lapunknak elmondta, többen is jelentkeztek a kiírt pályázatra, melynek keretében a tulajdonosok és a vállalat közös erővel újítják majd fel az épületek homlokzatát és tetőszerkezetét.

– A tulajdonosok mellékelték a szükséges tervdokumentációkat is, és a pályázaton a Korzó 10., a Rudics utca 4. és a Petar Drapšin 2-es szám alatti épület nyert. A Rudics utca 4-es szám alatti épület homlokzatának felújítása 3,3 millió dinár, a Petar Drapšinban álló épület tetőszerkezetnek egy része vár javításra, ez 6,4 millió dinár, a Korzón lévő épület felújítási munkálatai, vagyis a homlokzat helyreállítása és a tetőszerkezet javítása pedig 9,4 millió dinárt tesz ki. A költségek felét a tulajdonosok állják, a másik felét a városi költségvetésből különítjük el. A Városépítési Igazgatóság végzi a munkálatok teljes koordinációját, és felügyeljük a munka menetét, de a tulajdonosoknak, tekintve, hogy felét ők fizetik, joguk van kiválasztani a kivitelezőt, mi pedig közbeszerzés útján döntjük el, kinek adjuk a munkát. Az időjárási viszonyok természetesen befolyásolják, hogy mikor milyen munkálatok végezhetők, de pillanatnyilag arra várunk, hogy a munkálatok egyik fele befejeződjön, majd mi vesszük át a munkát, és azt az általunk kiválasztott kivitelező folytatja. A tervek szerint jövő tavasszal megkezdődhetnek a befejező munkálatok is.

Mint arra az igazgató felhívta a figyelmet, több épület is felújításra vár, többek között az Ivan Sarić Műszaki Középiskola, a Lazar Nešić Vegyészeti-Technológiai Középiskola vagy a Zeneiskola épülete, melyek igen rossz állapotban vannak, de sajnos az önkormányzat egyedül nem tudja felvállalni ezeket a költséges felújításokat, így főleg a köztársasági és a tartományi pénzekre számíthatnak.

– Bizonyos épületek projektdokumentációja már elkészült, így folyamatosan pályázunk pénzekre, de nem tőlünk függ, kapunk-e támogatást. Mindenképpen rendbe kellene hozni ezeket az épületeket is, de csak igen ritkán tud a város saját erőből ilyesmit felvállalni, habár az idén a Dimitrije Tucović utca 3-as számú épületét sikerült felújítani. A többi esetében nagy könnyítést jelent, ha az épületek tulajdonosai vagy lakói kiveszik ebből a részüket, és a felújítást követően is gondot viselnek az épületről és annak megőrzéséről – tette még hozzá az igazgató.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás