2024. július 17., szerda

Hálózatba tömörült újítók

A projektum lezárult, de az együttműködés további közös pályázatokkal folytatódhat

Lezárult az IPA határon átnyúló együttműködési program keretében zajló CoNfIDEKT projektum, melynek a szabadkai SMER Regionális Fejlesztési Központ és a Közgazdasági Kar, valamint a szegedi DAR Nonprofit Közhasznú Kft. és a Szegedi Egyetem voltak a partnerei.

A projektum keretében létrehoztak egy innovációs fejlesztési hálót is, melybe olyan egyetemeket, tudományos- és kutatóintézeteket, vállalatokat, klasztereket, tartományi titkárságokat kapcsoltak be, melyeknek valamilyen formában közük van az innovációhoz, és érdekeltek abban.

Branislav Malagurski, a projektum menedzsere elmondta, a projektum célja többek között a dél-alföldi és a vajdasági régió gazdasági versenyképességének növelése az innováció által, az uniós standardokhoz való felzárkózás, továbbá fejlesztések az innováció terén, a kivitel növelése, új piac vagy az azonos területen, például a gyógyszeripar, turizmus, mezőgazdaság, élelmiszeripar, fémipar, informatika területén tevékenykedő szereplők összekapcsolása és együttműködése. Ez magába foglalja azt is, hogy a résztvevők némelyike a jövőben esetleg közösen pályázik majd egy-egy projektummal. Mint elhangzott, a Confidekt keretében hat nemzetközi konferenciára, előadásokra és képzésekre is sor került, Újvidéken és Szabadkán informatikai-innovatív központot nyitottak, elkészült egy közös honlap is, kidolgozták a stratégiát, a hálózatba pedig több mint száz tagot sikerült bekapcsolni.

Dr. Kapás Ferenc, a DAR Kft. ügyvezetője elmondta, mintegy húsz éve foglalkoznak innovációval, innovációhoz kapcsolódó szolgáltatásokkal és klaszterekkel, és ezeket a tapasztalatokat igyekeztek átadni a szerbiai kollégáknak.

– Az innováció nem egy új találmányt vagy kutatási-fejlesztési tevékenységet jelent, az innováció csak az, amiből eladott termék vagy szolgáltatás keletkezik. Érdekes módon az egészségügyi informatikában kevésbé tudtunk konkrét üzleti kapcsolatot találni, de energetikában, megújuló energiaforrásokban, informatikában annál inkább. Különféle területeken tevékenykedő vállalatokat, intézményeket kapcsoltunk be a hálózatba, melyeknek hiába vannak jó ötleteik, egyedül képtelenek azt megvalósítani, érvényesülni. Éppen az a lényege a hálózatnak, hogy az ötletadók, a technológiatranszfer-szakemberek, pályázatírók, a kutatók, a fejlesztők, iparjogvédelmi szakemberek, a kamarák, üzleti vállalkozások kapcsolatban legyenek egymással, és segítsék egymást – mondta.