2024. július 17., szerda

Bírók leváltását kérik

A Szolidaritás Polgári Egyesület tovább harcol a Severért és a munkásokért

A Szolidaritás Polgári Egyesület végrehajtó-bizottságának tagjai tegnap délelőtt a szabadkai Alapfokú Bíróság épülete elé vonultak, hogy tiltakozásukat fejezzék ki a szabadkai és az újvidéki Fellebbviteli Bíróság munkája miatt, mert szerintük a bíróságok a vállalatok vezetősége és a politikusok befolyása alatt állnak.

Olajos Nagy Miklós, a Szolidaritás képviseletében elmondta, a november 10-i tüntetésük után átadták követelésüket a szabadkai Alapfokú és Felső Bíróságnak, és az Alapfokú Ügyészségnek, hogy gyorsított eljárással vizsgálják ki a Sever magánosítása kapcsán összegyűjtött bizonyítékokat, hozzanak döntést azoknak a kereseteknek az ügyében, melyben a Sever dolgozói öt év ki nem fizetett bérkülönbözetét követelik, valamint hogy vizsgálják ki, mi annak az oka, hogy az ezerszáz keresetből mai napig csupán két jogerős ítélet született, és ki ezért a felelős.

– Molnár Ferenc azt válaszolta, hogy folyik a bíróság munkájának az ellenőrzése, és mindössze 699 kereset van a bíróság előtt, miközben tudjuk, hogy 1100 dolgozó követeli öt év ki nem fizetett bérkülönbözetét, illetve kilenc év után első ízben fogadott minket Tumbas Rozália, az Alapfokú Bíróság elnöke, csakhogy olyan információink vannak, hogy a Sever tulajdonosainak és vezetőségének képviselőivel már korábban is folyamatosan kapcsolatban állt – mondta Olajos Nagy.

Vanja Dragojlović, az egyesület elnöke botrányosnak nevezte, hogy egymásnak ellentmondó ítéletek születtek a Fellebbviteli Bíróságon.

– Az egyik személynek négy, a másiknak 35 ezer dináros térítést ítéltek oda, melyet a Severnek ki kell fizetnie, csakhogy nincs semmilyen magyarázat arra, miért ekkora a két összeg közötti különbség. A Fellebbviteli Bíróság arra hivatkozva utasította el hat munkás keresetét, akik elégedetlenek voltak az Alapfokú Bíróság döntésével, hogy a Sever átszervezés alatt állt, de a Severben semmilyen átszervezés nem történt, illetve hogy későn adták át a keresetüket, mert a privatizáció 2005. február 9-én lezárult. Ez sem igaz, mert akkor csak az adásvételi szerződésbe foglalt feltételek teremtődtek meg, hogy az új tulajdonos újra bejegyeztesse a gyárat, de maga a privatizáció tavaly zárult le.

A Szolidaritás kérni fogja ezeknek az ítéleteknek a hatályon kívül helyezését és azoknak a felelősségre vonását, akik ilyen ítéleteket hoztak. Ezúttal a Bírósági Felső Tanácshoz, az igazságügyi minisztériumhoz és a szerbiai képviselő-testülethez fordulnak bizonyítékaikkal, azzal a kéréssel, hogy mentsék fel azokat a bírókat, akik szerepet vállaltak a törvénytelen és igazságtalan ítéletek meghozásában.