Az Opti-Bike projekt keretén belül csaknem nyolc kilométernyi kerékpárút épült ki Kelebián, valamint Királyhalmon. Ezt követően az Opti-Bike 2 projekt során újabb másfél kilométernyi bicikliúttal gazdagodott Szabadka, és ez az út Hajdújárást kötötte össze Királyhalommal. A most elindult Opti-Bike 3 projekt részeként Királyhalmán és Palicson összesen 4 kilométer bicikliút épül, köszönve többek között annak, hogy a korábbi projektekben elkészült több, mint húsz kilométernyi bicikliút műszaki tervdokumentációja. A projekt az Európai Unió támogatásával az IPA Magyarország–Szerbia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében valósul meg, Szabadka partnere pedig a magyarországi Tompa település önkormányzata.
Az Opti-Bike 3 projekttel kapcsolatban tegnap sajtótájékoztatót tartottak, amelyen Gyivánovity Dániel, a szabadkai városi képviselő-testület elnöke elmondta, hogy Szabadka több, mint egymillió eurós támogatásban részesül.
– Az EuroVelo 13 útvonal az észak-európai partoktól egészen a Fekete-tengerig húzódik, és többek között áthalad Szerbia és Magyarország határán is, kiváló lehetőséget nyújtva ezzel a kerékpárosoknak a régió történelmének és tájainak felfedezésére, mintegy hídként a különböző kultúrák és népek között. Az Opti-Bike projekt teljes költségvetése 2,349 millió euró, amiből 1,996 millió eurót az Európai Unió biztosít. Szabadka Város önrésze 210 ezer euró, míg az uniós források Szabadka Város részére 1,189 millió eurót esznek ki. A projekt célja a kerékpáros forgalom könnyebbé és gyorsabbá tétele, illetve hogy további turisztikai tartalmakat hozzon létre Észak-Vajdaságban és Bács-Kiskun Vármegyében – mondta Gyivánovity Dániel.
A városi képviselő-testület elnöke elmondta, hogy a projekt részeként Szabadka Város területén 4226 méternyi kerékpárút épül ki, ebből 2827 méter Királyhalmán a Szegedi-úton, és 1399 méter Palicson a Magyarkanizsai úton, valamint egy kerékpáros híd is létesül Hajdújárás kijáratánál. Emellett kialakítanak egy interaktív táblával ellátott kerékpáros megállót, három szervizpontot és két kerékpáros forgalomszámlálót helyeznek ki. Egy mobilalkalmazás is készül a biciklisek részére, valamint több programra is sor kerül, amivel a vidékünk turisztikai kínálatát mutatják be, illetve népszerűsíteni igyekszenek a biciklizést.
Újhelyi Ákos parlamenti képviselő, a projekt menedzsere összegezte a korábbi Opti-Bike projektek tapasztalatait is.
– Az első Opti-Bike projekt keretén belül 7,9 kilométernyi bicikliutat építettünk ki, míg a másodikban 1500 méter kerékpárút létesült. Ha mindhárom Opti-Bike projektet összesítjük, láthatjuk, hogy az Európai Unió több mint kétmillió eurót biztosított, és ebből 13,6 kilométernyi bicikliút épült Szabadka Város területén. Emellett további húsz kilométernyi bicikliút kivitelezéséhez szükséges tervdokumentációval is rendelkezünk, és amennyiben tartományi vagy köztársasági szinten ilyen jellegű pályázatokat írnak ki, azokon részt tudunk venni. Az Opti-Bike projekt is egy bizonyítéka annak, hogy a Szerbia és Magyarország közötti viszonyok történelmi csúcson vannak. A beruházás 85 százalékát az Európai Unió biztosítja, míg 15 százalék Szabadka önrésze, de ezt sem az önkormányzatnak kell kifizetnie, ugyanis reményeink szerint, csakúgy mint a korábbi projektek esetében, ezúttal is tartományi forrásokból tudjuk ezt biztosítani – fogalmazott Újhelyi Ákos.
Az Opti-Bike 3 projekt szeptember elsején vette kezdetét és a tervek szerint 2026. augusztus 31-én ér véget.
Nyitókép: Újhelyi Ákos és Gyivánovity Dániel / Benedek Miklós felvétele