Szombaton Bajmokon, az akácfa tövében kialakított emléktemetőben fejet hajtottak az 1944/45-ben ártatlanul kivégzett áldozatok emléke előtt. Az Akácfa Emléktemetőben harmincegyedik alkalommal szervezett megemlékezést a bajmoki Hagyományápoló és Kegyeleti Bizottság és a Dózsa György Magyar Művelődési Központ. Ezen a településen a második világháborút követő megtorlásokban egyetlen éjszaka leforgása alatt több száz magyart, németet és horvátot végeztek ki. November 2-án 252 embert hajtottak ki a falu szélére, és kivégezték őket. A megölt személyekről sokáig nem emlékezhettek meg nyilvánosan a hozzátartozóik, a tömegsír helyén azonban egy akácfa emlékeztet a tragédiára, amely ma is őrzi az elhunytak emlékét.
A megemlékezés kezdetén Jámbor Viktor, az egyik áldozat hozzátartozója megkondította a harangot, majd a folytatásban Bájity Borisz, a VMSZ köztársasági parlamenti képviselője mondott beszédet.
– Ez alkalommal azon személyek emlékére gyűltünk össze, akik életüket vesztették a gyűlölet és a megtorlás sötét időszakában, amikor az emberiség és annak értékei teljesen elhomályosultak. Az ő történetük, sorsuk és áldozatuk nem csupán a múltunk része, hanem figyelmeztetés és tanulság is a jövő számára. Az 1944/45-ös években a Vajdaságban élő civil lakosságot brutális támadások érték, különösen a magyarságot. Az ő történetük és szenvedésük sokáig a feledés homályába merült. Az 1944/45-ös magyarellenes népirtás áldozatai nemcsak méltatlan bánásmódban részesültek, de évtizedeken át a kegyeletet sem kapták meg, amely járt nekik – emelte ki Bájity Borisz hozzátéve, a békés együttélés és a megértés kulcsfontosságú ahhoz, hogy elkerüljük a hasonló borzalmak megismétlését.
A beszéd elhangzása után Dobó Tibor nyugalmazott oromhegyesi plébános és Csányi Erzsébet pacséri református lelkész közreműködésével ökumenikus istentiszteletet tartottak, ezt követték a szavalatok.
A megemlékezésen továbbá dr. Mészáros Zoltán történész történelmi visszatekintését is hallhatták a jelenlévők.
Végezetül megkoszorúzták az Akácfát. Elsőként az áldozatok hozzátartozói helyezték el az emlékezés virágait, majd Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa nevében Balogh György konzul, Szabadka Város önkormányzata nevében Gyivánovity Dániel, Szabadka város polgármestere, Stevan Bakić nevében Ilija Maravić, a Magyar Nemzeti Tanács képviseletében Fremond Árpád elnök, a Bunyevác Nemzeti Tanács nevében Branko Pokornić, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség nevében Sutus Áron elnök és Dudás Károly tiszteletbeli elnök, a Vajdasági Magyar Szövetség nevében Bájity Borisz és Hegedűs József koszorúzott, a VMSZ Szabadkai Városi Szervezetének koszorúját pedig Nágel János és Dobó István helyezte el. A folytatásban mások mellett a bajmoki helyi közösségnek, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének, a Madaras Község Önkormányzatának, a pacséri helyi közösségnek, a Német Népi Szövetségnek, a Bácsalmási Német Önkormányzatnak, a szabadkai Maria Theresiopolis Német Egyesületnek, VMSZ helyi szervezetének, a Visegrádi Szent György Lovagrendnek, a bajmoki Dózsa György Magyar Művelődési Központnak és a bajmoki Hagyományápoló és Kegyeleti Bizottságnak a képviselői is elhelyezték a kegyelet virágait.
A megemlékezésen a jelenlévők egyperces néma csenddel emlékeztek meg az újvidéki tragédia áldozatairól.
Nyitókép: Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke is elhelyezte a kegyelet virágait (Molnár Edvárd felvétele)