2024. november 22., péntek

Javul a város levegőminősége

Így is szennyezettebb más városokénál

Szabadkán a levegő minőségét a Közegészségügyi Intézet, illetve a Tartományi Településrendezési és Környezetvédelmi Titkárság mérőállomásai rögzítik egész évben. Az egyik a Sonja Marinković Általános Iskola kis épületének udvarában, a másik pedig az új városháza útkereszteződésénél található. A levegőszennyezés legfőbb okai a közlekedés és a fűtés által kibocsátott égéstermékek. Mgr. Bonić Mirjana, a Közegészségügyi Intézet a levegő minőségének ellenőrzésével megbízott laboratóriumi szakmunkatársa elmondta, hogy a két megfigyelőállomás mellett több szenzoros mérő is van a városban.
– A múlt évben javuló tendenciát mutat a város levegőjének minősége. 2023-ban először történt meg, hogy nem lépte túl a megengedett középérték arányát a PM 2,5 szemcsék mennyisége, ám a PM 10 részecskék mennyisége is javulást mutat. Például 2018-ban a PM 2,5 szennyeződések 33 mikrógrammot mutattak egy köbméter levegőben, tavaly azonban 21,6-ot, a PM 10 esetében 2018-ban 47,6 volt a középérték, az elmúlt évben viszont 35,1. Láthatóan eredményesek azok az akciók, melyeket a környezet tisztítása érdekében tesz a közösség és a közvállalatok, ám folytatni kell tovább, hogy még tisztább levegőt lélegezhessük be – mondta lapunknak a szakértő.
Az említett PM 10 részecskék felső határértéke 50 mikrogramm/köbméter 24 óra leforgása alatt, a nála négyszer kisebb PM 2,5-é 25 mikrogramm/köbméter. Az intézet nemcsak a levegő PM-szemcséit méri mindennap, hanem a nehézfémekét is, mint a ólom, az arzén, a kadmium és a nikkel. Ezek az anyagok köztudottan rákkeltőek, és a kipufogógáz, a fűtés égéstermékei, valamint a gyárak által kibocsátott füst is tartalmazza őket. Kiemelkedő figyelmet fordítanak a benzo(a)pirén vegyületre, amely kifejezetten karcinogén hatású, genetikai károsodásokat okoz. Mint az illetékes elmondta, nem csak az aktívan szálló részecskék okozhatnak problémát, melyet a közlekedés felkavar, mivel azok a talajra gyorsan leülepednek. A helyzet mégsem ennyire egyszerű, hiszen a káros szemcsék jelenlétét és terjedését nagyban befolyásolja az időjárás és a hőmérséklet.
– Fontos szempont az úgynevezett hőmérsékleti inverzió, amely a levegő vertikális áramlásának hiányát jelenti. Ez akkor alakul ki, amikor a levegő felső rétege melegebb az alsónál, így a hideg levegővel nem emelkednek fel a káros részecskék, és az emberi fej magasságában rekednek, emiatt elmarad a természetes tisztulási folyamat. Mindez eső, szél és hó hiányában az úgynevezett csend időszakában jön létre. A feltorlódott szennyező anyagokat pedig belélegezzük, ezzel akár egészségügyi problémákat szerezve. A PM szemcsék és a nehézfém-részecskék annyira kicsik, hogy a belélegzett levegőből nem tisztulnak ki az orrjáratban vagy a garatban, hanem egészen a tüdőig képesek eljutni. A maszkok nem teljesen szűrik ki őket, de lényegesen kevesebb jut ilyenkor az emberi szervezetbe – részletezte a szakember.
A PM 2.5-től még kisebb szemcsék képesek arra, hogy a tüdőn keresztül bejussanak akár a vérkeringésbe, megnövelve a szív- és érrendszeri panaszok esélyének kialakulását, az agyérrendszer és a légzőszervrendszer károsodását. Bonić Mirjana hozzátette, fontos, hogy a fűtési szezonban a lakosok kövessék az időjáráson kívül a levegő minőségét is, akár telefonapplikáción keresztül, és ehhez mérten alakítsák aktivitásaikat. Az őszi és téli időszakban leggyakrabban reggel és kora este szennyezettebb a levegő. Évek óta komoly erőfeszítéseket tesz az állam a levegőszennyezés megfékezése érdekében, emiatt különböző akciókat szerveznek és információkkal látják el a lakosokat.
– Mi magunk is tehetünk a levegő szennyezettsége ellen, azáltal, hogy áttérünk a gáz- vagy a távfűtésre, hanyagoljuk a gépjármű használatát és inkább tömegközlekedéssel, gyalogosan vagy kerékpárral közlekedünk. Ezáltal spórolunk az elektromos energiával, óvjuk a meglévő zöld területeket és újakat telepítünk. Fontos lépés az is, hogy tartsuk tisztán a közvetlen környezetünket, valamint locsoljuk fel az utat és a járdát a házunk körül, hiszen ezzel meggátoljuk a felszálló szennyeződést. Egyre több lehetőség kínálkozik az elektromos gépjárművek vásárlására is, amely szintén a környezetvédelmet szolgálja – hangzott el a Közegészégügyi Intézet szakemberétől.
A Szerb Köztársaság Környezetvédelmi Minisztériumának Ügynöksége összegzi és értékeli az ország minden területéről beérkezett adatokat. A 2024-es évre vonatkozó jelentés szerint Szabadka az idén is a harmadik kategóriába esik, ami túlzottan szennyezett levegőt jelent. Az eddigi eredmények szerint januártól októberig már túlléptük azt a 35 napot, amennyi meg van engedve a szennyezettség határának átlépése szempontjából éves szinten, ám mégis a mért értékek hajszállal jobbak a 2023-as év azonos időszakához viszonyítva.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A gépjárművek üzemanyagának minősége is nagyban befolyásolja a levegő szennyezettségét / Molnár Edvárd felvétele