Május 21-én indult az a Magyarország–Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködés, amelyet immáron harmadik éve pályáz meg közösen a szabadkai Talentum Tehetséggondozó Művészeti Egyesület és a deszki Bánát Szerb Művelődési Központ, hangzott el azon a sajtótájékoztatón, melyet a két egyesület elnöke tartott meg tegnap a projektum kapcsán. Brezovszki Tamara, a szabadkai Talentum Tehetséggondozó Művészeti Egyesület elnöke elmondta, hogy a program 18 hónapon keresztül tart, melynek keretein belül több rendezvényt szervez meg mindkét egyesület.
– A projektum összértéke kicsivel több, mint 656 ezer euró, melyből valamivel több mint 558 ezer eurót az Európai Unió áll. A múlt jövője – Tanuljunk kultúránkból a fenntarthatóbb jövőért elnevezésű közös program célja egy fenntarthatóbb jövő elérése, amelyet a hagyományaink, a kultúránk és őseink tudása alapján tesszük meg. Hiszen ezt a tudást folyamatosan meg kell szerezni, vissza kell tanulni, vissza kell tanítani gyermekeinknek és az ő gyermekeiknek. Ezt az újratanulást kell összhangba hozni a 21. századdal, mellyel egy környezettudatosabb jövőt szeretnénk biztosítani a következő generációknak. Ez fog megvalósulni Szerbia és Magyarország között, amely reményeink szerint a két ország közötti idegenforgalmat is színesíteni fogja a határ menti régiókban. Számos program jön létre a projektum során, egyesületünk részéről ez a Vajdasági Gyermek és Ifjúsági Szólótánc verseny, melynek fő feladata, hogy a fiatalokban elmélyítse a Kárpát-medence magyar lakta területeiről származó magyar néptánckincset, ami hozzásegíti őket az erős és önbizalommal teljes nevelkedéshez. A program részét képezi a Talentum Néptánctábor is, ahova nemcsak Vajdaságból, hanem Magyarországról is érkeznek résztvevők – hangzott el az egyesület elnökétől.
Hozzátette, hogy nagyon fontos program az említetteken kívül a Palicsi Nyári Sokadalom, illetve a Mennyország Csillaga színházba ágyazott vajdasági hagyományokat és szokásokat bemutató karácsonyi előadás. Egy interaktív előadást is létre fog hozni az egyesület, amely nemcsak a gyerekeket, hanem a felnőtteket is megszólaltatja majd. Ebből az anyagi keretből a nemrégiben kibérelt épület tatarozását is szeretnék megvalósítani, amely az egyesület székházaként funkcionál a jövőben, otthont adva az oda járó gyerekeknek és fiataloknak. A támogatásból 113 ezer eurót tudhat magáénak a Talentum Tehetséggondozó Művészeti Egyesület.
Brcan Kristifor, a deszki Bánát Szerb Művelődési Központ elnöke is részletezte az általuk megvalósított programokat, ahol főként a régi mesterségek felelevenítésén, illetve a szerb nyelv ápolásán van a hangsúly.
– Tizennégy éve a Szent Száva Oktatási, Kulturális és Hitéleti Központ ad keretet a mi egyesületünk működésének. Ebben a központban működik a szerb iskola és óvoda. Általunk a gyerekek kulturális nevelést kapnak, és egy helyet, ahol a szerb közösség ápolhatja hagyományait. Eleinte műhelyfoglalkozásokkal kezdtük, ezekre épültek a további pontok, lehetőséget adva a gyerekek számára a néptánc, a népi hagyományok és a régi mesterségek megismerésére. Mindezekkel visszavezetjük őket a fenntarthatóbb élethez, hogy a mindennapi életben is alkalmazhassák őket. Mi is szervezünk táborokat, melyekre más balkáni régiókból is érkeznek résztvevők. Valamivel több, mint 400 ezer eurós támogatást kaptunk, melyből közel 200 ezer eurót a hagyományok házának felújítására fogunk költeni – elemelte ki a központ elnöke.
A deszki központba jelenleg kilencven, míg a szabadkai egyesületbe 130 gyerek és fiatal jár. A projektum 2025. október végéig tart majd.
Nyitókép: Gál Hermina felvétele