2024. november 18., hétfő

1956-os vetélkedő Szabadkán

Összemérték tudásukat a középiskolás diákok

A Nagy Imre Társaság és az 56-os Műhely civil szervezet közösen szervezte meg a tizenhetedik történelmi vetélkedőt. A megmérettetésen középiskolások vettek részt, akik az idén is a forradalom és szabadságharc magyar, illetve jugoszláv vonatkozásaival kapcsolatban vetették össze tudásukat. Kudlik Zoltán, a Nagy Imre Társaság alelnöke az eseményen lapunknak elmondta, hogy több fordulóból áll a vetélkedő, melyek során a diákok széles körben mutathatják be tudásukat.

– A rendezvénynek az a célja, hogy a középiskolások megismerjék az 1956-os forradalom magyarországi, illetve vajdasági vonatkozásait. Az idén tíz csapat jelentkezett, ám betegség miatt csak hat vesz részt rajta. A verseny több részből áll, melynek első fordulójában a három fős csapatok egy tesztet töltöttek ki. Ebben az írásos részben fel voltak tüntetve képek, például a mártírokról, akiket fel kellett ismerniük, de keresztrejtvény-feladvány is volt benne, illetve egy QR-kód, amelyhez a mobiltelefonjaikat kellett használniuk. Különböző fogalmak és dátumok is szerepeltek a feladatlapon. A verseny második része egy esszé volt, a zsűri arra volt kíváncsi, hogy mennyire értik a diákok a különböző összefüggéseket. A csapatok egy előre elkészített házi feladattal érkeztek, amelyben egy 3 perces videót kellett készíteniük a forradalom előzményeitől kezdve, a forradalmon át a rendszerváltásig. Itt arra voltunk kíváncsiak, hogy mennyire kreatívak a gyerekek. A vetélkedő igaz vagy hamis állítások megválaszolásával folytatódott. Ebben a részben a lexikális tudást mértük fel a tanulóknál, s végül kvízzel zárult a verseny – részletezte az alelnök, aki egyben a zsűri egyik tagja is volt.

Hozzátette, hogy a vetélkedő tavaly óta a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt rendezvénye. A tanács mellett a támogatók között jegyezhetik Magyarország szabadkai főkonzulátusát, a tartományi oktatási titkárságot, a Vajdasági Matias Corvinus Kollégium Alapítványt, illetve a szabadkai Városi Múzeumot. A zsűriben Kis Gábor Ferenc, a szegedi Juhász Gyula Főiskola tanára, Agyanszki Máté történelemtanár, valamint Kudlik Zoltán, a szervező Nagy Imre Társaság alelnöke volt. Az idén az első három helyet a szabadkai Svetozar Marković Gimnázium három csapata nyerte meg, jutalmul értékes könyvet és kézműves csokoládét kaptak. A vetélkedőn részt vett összes diákot a szervezők decemberben egynapos budapesti kirándulásra viszik, amely során megtekintik a 1956-os forradalomhoz szorosan kötődő intézményeket és helyszíneket.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele