2024. november 19., kedd

Archeológiai lelőhelyeink

Antik település nyomaira bukkantak Csantavérnél

Folyamatban van Szabadka környékének régészeti feltérképezése. A Községközi Műemlékvédelmi Intézet koordinálásával eddig 69 helyszínen végeztek kutatásokat. Jelenleg Csantavér és Dusanovó környékének feltérképezése van folyamatban.
A TV Subotica beszámolója szerint a terület feltérképezését az Észak-Bácska régészeti térképe nevet viselő projekt keretén belül végzik. A projekt 2017-ben vette kezdetét, és az eddigiek során Topolya, Kishegyes, Zenta, Ada és Magyarkanizsa község területének archeológiai lelőhelyeit térképezték fel. A munka Szabadka Város területén október 10-én kezdődött el, és az eddigiek során Királyhalmon végezték el a régészeti lelőhelyek feltérképezését, viszont a kutatásoknak nem voltak túl jó eredményei, ugyanakkor megkezdődött Csantavér és Bajmok környékének feltérképezése is. A Csantavéren keresztülfolyó Csík-ér mindig is vonzó volt a letelepedésre, éppen ezért annak közelében több korszakból származó lelőhelyek találhatóak, elsősorban az ókorból és a középkorból.
A médiának dr. Neda Mirković Marić, a Községközi Műemlékvédelmi Intézet archeológusa, tanácsadója nyilatkozott a kutatásról.
– Elsősorban olyan települések nyomaira bukkantunk, amik az antik időkből származnak, amikor ezen a vidéken szarmaták éltek. Ugyanakkor több lelőhely a középkorból származik, főleg a XI. és XIII. századból. Jelenleg a Csík-ér partján dolgozunk. A folyók partja mindig is megfelelt a letelepedésre. A projektünket egy elméleti felkészüléssel kezdtük, majd elindult a terepi munka. Jelenleg egy olyan területen dolgozunk, ahol szarmata és középkori leletekre is bukkantunk, vagyis nagy valószínűséggel egy település nyomait találtuk meg – mondta a szakember.
A projekt keretében regisztrálják azokat a helyszíneket, ahol feltehetően templomok, települések, vagy temetők találhatóak. A kutatás során olyan helyekre fókuszálnak, amiket korábban már valaki feljegyzett, ugyanakkor a topográfiai, geológiai viszonyok, valamint a régi térképek is nagy segítséget nyújtanak a helyszínek megválasztásában.
– A lelőhelyek karakterisztikájától függően különböző leletekre bukkantunk. Elsősorban cserépedényeket és állati csontokat találunk, míg a települések helyén fellelt olvasztott fém arra utal, hogy az adott településen fémmegmunkálás is zajlott. Időnként a felszínen találunk emberi csontok maradványait, habarcsot, téglákat, és ilyen esetekben biztosak lehetünk abban, hogy egy templomról és a hozzá tartozó temetőről van szó, ami a környéken található település részét képezte. Ez a helyzet Csantavéren is – fogalmazott dr. Neda Mirković Marić.
A terepi munka az előttünk álló két hétben folytatódik, majd a téli szünetet követően tavasszal újraindul. Topolya Község lelőhelyeinek feltérképezése három éven át folyt, így feltehetően Szabadka környékén is hosszú időt vesz igénybe.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: forrás: TV SUbotica