2024. november 29., péntek

Viseletek a múltból

Közös népviseleti kiállításon mutatkoznak be a vajdasági nemzeti kisebbségek

Szerda délután a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet oszlopcsarnokában Bíborba, bársonyba, gyöngyös koszorúba címmel nyílt kiállítás, amelynek célja a Vajdaságban élő nemzetiségek sokszínű kultúrájának és értékes kulturális örökségének bemutatása a népviseleten keresztül.

Kormányos Katona Gyöngyi, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet vezetője hangsúlyozta, hogy a vajdasági nemzeti kisebbségek közös kiállítása nemcsak a hagyományos népviseletet hivatott bemutatni, hanem ennek segítségével szeretnék felhívni a figyelmet Vajdaság nemzetiségeinek a sokszínűségére is.

– Szeretnénk bemutatni, hogyan lehet egymás mellett élni békében, megmutatni a saját kulturális örökségünket – fogalmazott az igazgató.

Hozzátette, hogy jövőre további négy helyszínen mutatják be a kiállítást, mégpedig Újvidéken, Nagybecskereken, illetve Szabadkán.

– Ezek azok a települések, ahol ruszin, horvát, szlovák és román nemzetiségi intézmények működnek. A következő évben tervezünk még egy közös kiállítást Zentán, amit egy szép folklórműsorral egészítünk majd ki.

A megnyitó Vörös Márton furulyajátékával kezdődött, majd Kormányos Katona Gyöngyi köszöntötte a jelenlévőket, és mutatta be a projektet és a kiállítást, ezt követően szlovák és horvát fellépők adtak ízelítőt népzenekincsükből.

A kiállítást Kudlik Zoltán tartományi művelődési segédtitkár nyitotta meg, aki a népviselet jelentőségét hangsúlyozta.

– A népviselet tartást és kapaszkodót ad, hiszen ott van benne a múlt, és ha magunkra öltjük, akkor a jelen és a jövő is. Meg kell mutatnunk másoknak is, hogy mennyi történet és szépség rejtőzik egy-egy darabban, és büszkén, örömmel kell viselni.

Örömét fejezte ki, hogy a vajdasági kisebbségi művelődési intézetek egy közös kiállítással mutatkoznak be, lehetőséget nyújtva ezzel arra, hogy megismerjük egymás viseleti szokásait. Mint mondta, a tartományi művelődési titkárság lehetőséget nyújt a hagyományok ápolására és megőrzésére minden kisebbség számára, ezért a jövő évben majdnem a duplájára fogja növelni az erre a célra szánt eszközöket.

A megnyitón jelen volt Gyombolai Zsófia kulturálisprotokoll-szervező a szabadkai magyar főkonzulátus képviseletében, Senka Davčik, a Vajdasági Horvát Művelődési Intézet munkatársa, Ana Spevakova, a Vajdasági Szlovák Művelődési Intézet igazgatója, Saša Sabadoš, a Vajdasági Ruszin Művelődési Intézet igazgatója, Kamelija Bugar, a Vajdasági Román Művelődési Intézet munkatársa, Vörös Attila, Zenta község polgármesterének tanácsadója, valamint a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kart képviselő Fehér Viktor néprajzkutató, kulturális antropológus.

A program az öt vajdasági nemzetiségi művelődési intézet együttműködésével valósul meg az IPA Interreg HUSRB/R23/22/018 számú, Határ, ami nem választ el elnevezésű projekt keretében, amelyben a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet mellett a bajai Türr István Múzeum és a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar is részt vesz.

Az év végéig a kiállításon a népviseletek mellett a látogatók megtekinthetik a Hagyományok Háza vajdasági hálózata és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet idei tanfolyamain készült kézműves alkotásokat is. Erről Kovács Nádi Karolina, a Hagyományok Háza Hálózat vajdasági munkatársa számolt be.

– A kiállítás az idei tanfolyamok anyagainak egy részét öleli föl. Nemrég zárult Bácskossuthfalván a bútorfestő tanfolyam, az itt készült alkotások mind megtekinthetők. Ezenkívül szemelvényeket láthatunk az év eleji, év közepi tanfolyamokból is. Ezek nem teljes tanfolyamok, inkább mentorálásnak nevezzük őket, hiszen ide azok járnak vissza alkotni és a tudásukat fejleszteni, akik már elvégeztek egy-egy tanfolyamot. Többek között fazekasságra, kosárfonásra is volt lehetőség, valamint gyékényből is készültek nagyon szép alkotások.

Hozzátette, hogy a tanfolyamokon általában 10-12 fő vesz részt, míg a mentorálásokat kevesebb fő számára hirdetik meg, így ezeken 6-8 alkotó szokott megjelenni. A tanfolyamok teljes létszámmal működtek, ami a népi iparművészet iránti nagy érdeklődést mutatja.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A kiállítást Kudlik Zoltán tartományi művelődési segédtitkár nyitotta meg