Hétfőn este tizenhét fiatal mutatta meg, hogy a nemeslelkűség, ha hegyeket nem is, de embereket megmozgathat és cselekvésre bírhat. A Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium diákjai által vezetett, már csaknem egy hónapja zajló Cipősdoboz-akció során tartottak színházi előadást. A rendhagyó eseménynek nagy sikere volt. A produkciónak a Kosztolányi Dezső Színház adott otthon, támogatva ezzel is a jótékonykodást. A Sem emlék, sem varázslat előadást olyan középiskolásokból álló csapat játssza, amelynek tagjai Vajdaság minden tájáról érkeztek. A fővonal Radnóti Miklós élete, ezen belül is költőiségéhez vezető pillanatai. Ezeket a nehéz történeteket versein keresztül mutatták be, egy olyan megközelítésből, amely érthető és emészthető a fiatalok számára is. A szöveg kész darabbá kreált versrészletekből tevődik össze, melyből nem érződött semmi kényszer. Ráadásul a tizenéves fiatalok olyan könnyedséggel mondták ezeket, mintha hétköznapi szöveget közöltek volna.
Öröm látni, hogy mennyi tizenéves fog össze egy jó és nemes cél érdekében, ezzel segítve olyan gyerekeken, akik rászorulnak. Az elmúlt hetek alatt összegyűlt több száz ajándékcsomag mellé szép számmal érkezett még néhány a színházi est alatt.
Gál Flóra, a gimnázium tanulójának fejéből pattant ki az ötlet, melyet szerencsésen tudtak megvalósítani.
– Megvan bennünk a versenyszellem, hogy generációról generációra minél több dobozt gyűjtsünk össze. Amikor Dognar Aleksandar tanár úrral arról beszéltünk, hogy hogyan lehetne még jobban népszerűsíteni ezt az akciót, eszembe jutott, hogy van egy kész előadásunk, melyet nyáron készítettünk, amit hasznosíthatnánk. Mivel a Kosztolányi Gimnáziumnak jó kapcsolata van a Kosztolányi Dezső Színházzal, így rákérdeztem az intézmény igazgatójától, hogy volna-e lehetőség itt előadni ezt a produkciót, melyért a nézők belépőjegy gyanánt cipősdoboz-ajándékot hozhatnak. Így jött létre ez a mai esemény – mondta Gál Flóra.
A szereplők valóban mélyen a lelkükből táplálkoztak, hiszen hitelesen formálták meg karaktereiket. Papp Albert szabadkai középiskolás diák is részese ennek a csoportnak, és fontosnak tartja, hogy már fiatalon megismerkedjenek az irodalom nagyjaival.
– Ez az előadás a Szép Szó-táborban jött létre idén nyáron. Néha ezeket a produkciókat úgy készítjük el, hogy később az év folyamán többször is előadhassuk. Nagyon jó hatással van ránk ez a közösség, hiszen kicsit barátkozunk, miközben belekóstolunk a színházba is – hangzott el Papp Alberttől.
A díszlettelen és majdnem kelléktelen fekete térben hitették el a jelenetek valódiságát. Radnóti kemény életének súlyát olyan lelki mélységgel közvetítették a nézők felé, hogy a meghatottság könnyeket csalt a szemekbe. Kalmár Zsuzsa, az előadás rendezője is kiemelte, hogy nehéz feladat e költő életének megjelenítése, ám a fiatalok elsöprő ereje és lendülete minden nehézséget megoldott.
– A Hajvert Ákos által vezetett Szép Szó-táborban egy ideje már én is előadó vagyok, és idén egy merész húzással nekem adta a középiskolás csoportot. Feladatként azt kaptuk, hogy Radnóti életével foglalkozzunk. A tábor egy hete alatt olyan előadást kellett összeraknunk, amelyet később lehet utaztatni. Radnóti veresei nem könnyűek, pláne, hogy némelyhez kell egyfajta megéltség. Ám a fiatalok rá tudnak érezni, ahogyan ebben a produkcióban is lehet látni – fejtette ki a művésznő.
Külön jót tett az előadásnak a tér teljes kihasználása, a fiatalok egyszerre játszottak a színpadon, a színpad előtt és a nézőtér két oldalán. A folyamatosság, illetve a hatásszünetek merész és bátor használata úgy hatott a nézőre, hogy valóban magunk előtt láthattuk a nagy magyar költőnk fájdalmas és megrázó pillanatait kisgyermekkorától haláláig.
A Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium diákjai tegnap a szabadkaiaknak koncerttel is kedveskedtek, melyet a Népkörben szerveztek meg, további ajándékokat gyűjtve.

Gál Hermina felvétele

Nyitókép: Gál Hermina felvétele