Csantavéren az idei évben is számos fejlesztés várható, de 2024 sem telt el eseménytelenül a faluban. Minderről András Gyuricsin Attila, a csantavéri helyi közösség tanácsának elnöke számolt be lapunknak.
– A helyi közösség működését Szabadka Város vezetősége szabályozza. Évente hároméves fejlesztési tervet kell készítenünk, amiben szerepelnek egyebek mellett az infrastrukturális beruházások, javítások, újítások és kisebb kommunális igények. Az elmúlt öt évben Gregus Katalin titkárnővel – aki 18 éve dolgozik a faluért, és intézi a lakosok ügyeit – következetesen dolgoztunk ezen a rendszeren.
Ha egy projekt megvalósul, kivesszük a listáról, és helyette a korábban nem teljesült, prioritást élvező feladatokat helyezzük előtérbe. Jelenleg folyamatban van a falunk területrendezési tervének az aktualizálása is, hiszen ezen alap dokumentum nélkül, nem lehet előre lépni. Ez egy hosszú távú stratégiai terv, amely meghatározza Csantavér földhasználatát és fejlesztési irányait. Célja a fenntartható fejlődés, az erőforrások ésszerű felhasználása, és a környezeti, gazdasági és társadalmi érdekek összehangolása. A tervben van például a területfelhasználási zónák kijelölése, a közlekedési és infrastrukturális hálózat fejlesztési elképzelései, és a természeti és kulturális értékek védelme is. Ezek a tervek irányadóként szolgálnak egy építési engedély kiadásakor, és biztosítják, hogy a fejlesztések összhangban legyenek a közösségi célokkal. Ez azért fontos, mert ha például a jövőben egy szökőkút építésére pályáznánk, de a tervben nincs kijelölve erre terület, a projekt nem valósulhat meg. Ha elkészül a dokumentum, ez alapján tudunk összefogni és megtalálni a módját megfelelő útvonalakon keresztül a korszerűsítésre. E dokumentumban egyébként megjelöljük a területeket társasházak felépítésére, sport és rekreációs központ fejlesztésére pl. úszómedence kiépítésének lehetőségére, hogy a csantavéri és a vonzáskörünkben lévő településeken élő gyermekek általános iskolai éveik alatt megtanulhassanak úszni. Továbbá kerékpárút kiépítésének lehetőségén is dolgozunk Csantavér–Meggyes és Csantavér–Zentaörs között, a biztonságosabb közlekedésért. A kerékpárút tervei egyébként már készülnek Meggyes irányába. A fejlesztésekről szóló döntéseket általában nem egyedül hozom meg, hiszen a faluban sok képzett és tapasztalt ember él, akiknek mindig kikérem a véleményét, mert hiszek az együttműködésben és a közös gondolkodásban. Csak így születhetnek a közösség érdekeit legjobban szolgáló döntések – magyarázta András Gyuricsin Attila, aki elmondta, minden helyi közösség évente támogatást kap, amit a lakosság száma és a terület nagysága alapján határoznak meg. Ebből fedezik többek között a működési költségeket, továbbá irodai eszközöket, kisebb javításokat, a legjobb diákok jutalmazását, valamint a titkárnő fizetését. Nagyobb fejlesztésekre azonban a helyi közösségnek nincs kerete, ugyanis nem áll jogukban semmire sem pályázni. Emiatt a vezetőség négy éve létrehozta az Újsziget civil szervezetet, és ennek révén pályáznak, amire csak lehet. Így történt ez a közmunkások foglalkoztatása esetében is. Tavaly három hónapra két közmunkást tudtak alkalmazni, továbbá a helyi Kracsun Antal is élt ezzel a lehetőséggel, aki a Metal Work vállalkozásán keresztül sikeresen pályázott két további közmunkás bevonására. Ők a kritikus, elhanyagolt területeket tudták rendbe tenni a településen.
– Az utóbbi években, a lehetőségeinkhez mérten, próbáltuk otthonosabbá és kényelmesebbé tenni a helyi közösség épületét: néhány új bútort vásároltunk, idén pedig meszelést és egy klímaberendezés beszerzését tervezzük, hogy télen is kellemesebb legyen az iroda hőmérséklete. Az épületben egyébként több program is zajlik. Itt születnek a fontos döntések, és innen szervezzük a rendezvényeinket. Az ombudsman minden hónap első csütörtökén 10 és 12 óra között itt fogadja a lakosokat, bármilyen problémával lehet hozzá fordulni. A városi szociális védelmi intézmény képviselője minden hónap második keddjén 9–12 óráig látogat a faluba. A Vöröskereszt szabadkai városi szervezete vérnyomás-, vércukorszint-, és testtömegmérést végez évente egyszer. Élelmiszercsomagokat évente több alkalommal osztunk ebből az épületből a Vöröskereszt és a szociális védelmi intézet jóvoltából, ugyanakkor segítünk a nyugdíjas kártyák koordinálásában, valamint együttműködünk a helyi iskolával és civil szervezetekkel is. Részt veszünk a színház fenntartásában is, ami bár Szabadka Város tulajdona, szerződés alapján a helyi közösséghez tartozik. Megemlíteném, hogy az épületben lévő tanácstermet munkaidőben bárki használhatja, ha az igényét megfelelően indokolja. Célunk, hogy a lakosok igényeit a lehető legjobban kielégítsük, és egy összetartó, jól működő közösséget teremtsünk – emelte ki beszélgetőpartnerünk, hozzátéve, együttműködnek a faluban dolgozó rendőrökkel is, akik Csantavér mellett a környező települések, mint Zentaörs, Újzsednik és Meggyes biztonságát is felügyelik.
– A helyi rendőrökkel rendszeresen egyeztetünk, a találkozón a szabadkai rendőrfőnök helyettese is jelen van. Ilyenkor átbeszéljük a betörésekkel, a problémás esetekkel és egyénekkel kapcsolatos ügyeket, mi is megosztjuk velük azokat az információkat, amik megkönnyítik a munkájukat, és mindig jelezzük kérésünket, hogy gyakrabban jelenjenek meg az iskolában vagy annak környékén a diákok biztonsága érdekében. Továbbá minden évben kérjük őket, hogy Csantavéren megmaradjon a rendőrőrs, hiszen tudjuk, hogy általában a kisebb településeken megszüntetik az ilyen állomásokat. Ami a közbiztonságot és a romákat illeti kiemelném, hogy mi a helyi roma közösséggel több kezdeményezést is indítottunk, például javasoltuk, hogy alapítsanak civil szervezetet, és vegyenek részt a közösségi munkákban. Sajnos a kommunikáció egyoldalú maradt, és azóta sem sikerült valódi együttműködést kialakítani. Szeretnénk, ha a romáknak bejelentett lakcímük lenne, hogy tudjuk, kik élnek a településen. Megkértük a rendőröket, hogy folyamatosan igazoltassák őket, ellenőrizzék, hogy van-e lakcímük, és akik kétszeri figyelmeztetés után sem rendezik ezt, pénzbírságot kell fizetniük büntetésként, általában 30–40 ezer dinárt. A rendőrök odafigyelnek rájuk, végzik a munkájukat, adott esetben le is tartóztatják a terheltet, de az, hogy valakit büntető eljárásban felelősségre vonnak-e, már az ügyészség és a bíró döntésén múlik. A roma közösséggel kapcsolatos ügyek nem rajtunk múlnak, nem tehetünk sokat. Ha a faluban őrjáratot szerveznénk, és lopáson érnénk valakit és feltartóztatása közben esetleg megsérülnek, akkor az őrjáratban résztvevőket feljelenthetnék testi sértés miatt. Az ország törvényei sok esetben nehezítik a problémák megoldását – magyarázta András Gyuricsin Attila, aki elárulta, 6 éves mandátuma alatt arra a legbüszkébb, hogy hatékony kommunikáció alakult ki az aktívan tenni akaró lakosok között. Mint mondta, egyik legnagyobb eredményük, hogy 30 év után ismét van napközi Csantavéren 20 gyermek számára, az iskolás napközi pedig 50 gyermeknek biztosít második otthont. Az óvoda nyílászáróit is kicserélték, modernizálták a fűtést, és az általános iskola tornatermét is felújították, emellett parkolót építettek a falu központjában, és különböző tartalommal bővítették az újszigetet is.
– Hangsúlyozom, hogy munkámat teljesen önkéntesen, anyagi juttatás nélkül végzem, kizárólag a közösség iránti elkötelezettségből. A napi munkám mellett a szabadidőmet és energiámat a falu fejlődésére fordítom. Csantavér lakosainak is adva van a lehetőség, hogy a vezetőséggel karöltve tegyen a település érdekében, hogy ezzel is élhetőbbé és szebbé tegyük közösen a mindennapokat. Úgy gondolom, hogy ha mindenki hozzátesz valamit, az a közösség és a jövőnk javát szolgálja – hangsúlyozta beszélgetőtársunk, aki az idei évi tervekbe is beavatott minket.
– A közeljövőben befejeződik a település határában lévő állati hulladékbegyűjtő állomás építése, ami több évtizedes problémát old meg. Az új, modern és rendezett létesítményben egy hűtőházban tárolják majd az állati tetemeket, amiket később a közeli égetőbe szállítanak. Az üzemeltetést a csantavéri állatorvosi rendelő munkatársai végzik majd. Ez az új rendszer segít szigorúbban betartatni a szabályokat, és felelősségre vonhatóvá teszi azokat, akik szabálytalanul szabadulnak meg az állati hulladéktól. Az idei évre célunk többek között a helyi közösség épületének karbantartása és fejlesztése, a kerékpárút terve és építése a Tito Marsall utca 2. és az Oslobodilačka utca 75. között, a 3. Dózsa utca építkezési engedélyének kidolgozása és aszfaltozása, új zöldterületek létrehozása, erdősítés, játszóterek zöldterületeinek bővítése, fásítás, szélvédő zónák létrehozása utak mentén, fasorok ültetése mezőgazdasági utak mellett, az utak és zöldterületek karbantartása és a település tisztaságának javítása. Ugyanakkor biztosítani tudtunk 120 köbméter darált követ, amit egyes határutaink javítására használunk fel a közeljövőben. 2024-ben a legfőbb infrastrukturális fejlesztések a pedig következők voltak: sikerült 10 tonna Matrex hideg aszfaltot biztosítanunk, amely a kátyúk helyrehozására szolgált a település egyes részein, valamint Csantavér és Szabadka közötti útszakaszon. Egy pályázat által nyertünk 2000 köbméter mart aszfaltot, amiből 22 falubeli utcát tudtunk járhatóbbá tenni, és a tanyákra vezető utakra is odafigyeltünk. A „tengelytörő bukkanókat” a település területén feltörtük, és újra aszfaltoztuk. Aszfaltburkolatot kapott a Boris Kidrič utca, így 25 család mindennapjai váltak könnyebbé. Az 1. Dózsa utca aszfaltozása terveinek kidolgozását is elindítottuk. A cél, hogy az idei év végére elkészüljön az építkezési engedély, hogy lépéseket tudjunk tenni az aszfaltozás megvalósításához. Az újszigeten megtörtént a halasítás és fásítás. Áprilistól a kosárlabda, röplabda, foci, sporthorgászat, úszás, strandolás és kocogás mellett megteremtettük a lehetőséget egy mini fitneszpark kiépítésére, és 11 új sporteszközzel gazdagítottuk. A hulladék elvitele is megoldódott, mindezek mellett a könyvtárunk is felújult. Az éjszakai orvosi ügyelet visszaállításáért is folyamatos a munka, a „harc”. Nem engedjük, hogy e fontos szolgáltatás megszüntetéséről elterelődjön a figyelem. A felsorolt tények bizonyítják, hogy településünk igenis kimozdult a több évtizedes stagnálásból – zárta gondolatait a tanácselnök.
Nyitókép: András Gyuricsin Attila / Molnár Edvárd felvétele