A temerini Ifjúsági Otthon adott helyet szombaton A vajdasági magyarok eszme- és politikatörténete (1945–1989) címmel tartott, egész napos, tudományos konferenciának és könyvbemutatónak.
Megnyitóbeszédet mondott Losoncz Márk (Belgrádi Egyetem, Filozófiai és Társadalomelméleti Intézet) és Rácz Krisztina (Bölcsészettudományi Kar, Oslói Egyetem). Több témakörben – Nyelv- és szerkesztéspolitika, Politikai dilemmák és a marxizmusok eszmetörténete, Szociológiai és irodalomtudományi perspektívák, Kisebbségpolitika, közigazgatás és demográfia – 12 előadás hangzott el a témát tudományosan kutatók részéről.
A konferencia zárórészében bemutatásra került Losoncz Márk és Rácz Krisztina szerkesztésében A vajdasági magyarok politikai eszmetörténete és önszerveződése (1989–1999) című kötet. Elhangzott, hogy a vajdasági magyarok újfajta történelmi helyzettel, rendkívüli kihívásokkal szembesültek az 1990-es években. Háborús körülmények között, Slobodan Milošević rendszerének árnyékában kaptak lehetőséget a politikai önszerveződésre, autonómiájuk kereteinek előkészítésére.
Egy kutatócsoport arra vállalkozott a Magyar Tudományos Akadémia Domus Alapítványának támogatásával, hogy minél alaposabban feltérképezze e különleges, a történelmi Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének megalakulásától az Ideiglenes Magyar Nemzeti Tanács megalakulásáig tartó korszakot. A kötetben levő tanulmányok különböző diszciplínák nézőpontjait kapcsolják össze, s kiegészülnek a kor jelentős szereplőivel készített mélyinterjúkkal és egy átfogó politikai kronológiával. A kötetet a budapesti L’Harmattan kiadó jelenteti meg a napokban.
A konferencia a Regionális Tudományos Központ (Filozófiai és Társadalomelméleti Intézet) és az újvidéki Multikulturális Központ, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Domus Alapítványának támogatásával került megrendezésre.