2024. szeptember 2., hétfő

„Minden, ami tej…”

Tejfeldolgozó kisüzem Topolyán – Diós, barackos, kapros-fokhagymás, csípős sajtokat és szendvicskrémeket készít a Bellányi család

A szarvasmarha-tenyésztésnek nagy múltja van Topolyán és környékén. A termelők azonban aggodalommal tekintenek a jövőbe, hiszen a kistermelők a gyakran változó körülmények között csak nehezen tudnak fennmaradni.

A Bellányi család és a tejből készült házias jellegű finomságok (Tóth Péter felvétele)

A Bellányi család és a tejből készült házias jellegű finomságok (Tóth Péter felvétele)

Az utóbbi években többször is súlyos gondok merültek fel ágazatban. Amikor 2015-ben a belgrádi tejgyár megszüntette a felvásárlást Topolyán, a tejtermelők nem nagyon tudtak mit kezdeni a tejjel. Azok, akik egy-két fejőstehén tartásával próbálnak boldogulni, gyakran kénytelenek belátni, hogy fel kell számolni a veszteséges állományt. Vannak azonban olyan példaértékű próbálkozások is, amikor a kistermelő nem nyersanyagként, hanem feldolgozott formában próbálja a tejet értékesíteni.

A topolyai Bellányi család már tíz éve fejőstehenekkel foglalkozik. Mára több mint húsz holstein-fríz fajtájú tehénből álló állománya van. A tejtermelők azonban folyamatosan súlyos gondokkal küszködtek az utóbbi években. Vagy drasztikusan alacsony volt a felvásárlási ár, vagy a felvásárlók különféle okokra hivatkozva egy ideig át sem vették a tejet. Emlékezetes eset, amikor egy ilyen alkalommal a tiltakozó termelők a város központjában ingyen osztották a tejet. Ezzel szerették volna felhívni a figyelmet az ágazatban akkor uralkodó, a kistermelők szempontjából kilátástalannak tűnő helyzetre. Bellányi János, a topolyai Szarvasmarha-tenyésztők, Tejtermelők és Állattenyésztők Egyesületének elnöke akkor is részt vett a megmozdulásban, ugyanakkor nem várt ölbe tett kézzel, hanem megpróbálkozott a tejből különféle termékeket készíteni, s azt felkínálni a vásárlóközönségnek. Idén tavasszal kezdték el a tejfeldolgozást, a termékeik viszonylag újdonságnak számítanak a környéken, de egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Házias, többnyire szinte kézműves termékeknek nevezhető finomságaikkal a szeptemberben megtartott Expo Mezőgazdasági és Gazdasági Kiállításon is bemutatkoztak. János elmondta, hogy „Minden, ami tej” szlogennel most kezdték el a piac meghódítását. Céljuk a jövőben tovább növelni az általuk előállított termékek mennyiségét, miközben a minőség növelése is szempont marad. Félkemény, úgynevezett gomolya típusú sajtokat készítenek natúr formában, valamint különféle ízesítéssel. Van diós, barackos, kapros-fokhagymás, csípős, sőt egyéb változat is. A közeljövőben tervezik füstölt sajtok készítését is. Egy másik népszerű termékcsalád, amit a Bellányi-farmon készítenek, a szintén különféle ízesítésben kapható szendvicskrémek. A tejfeldolgozás megköveteli bizonyos higiéniai szempontok betartását, de Bellányi szerint ez egy kis jó szándékkal és odafigyeléssel megoldható. Az Újvidéki Egyetem laboratóriumában folyamatosan ellenőrzik a tej minőségét, s ez megfelelő garanciát jelent. A kistermelőknek nyújtott állami támogatással kapcsolatosan elmondta, hogy a Tartományi Mezőgazdasági Titkárság támogatását is igénybe vették. Egy sajtkészítő vonalat sikerült ennek köszönhetően vásárolni. Ennek kapacitása 100 liter négy óránként, s ez a jelenlegi helyzetben elégségesnek bizonyult. Bellányi szerint nagy szükség van az ilyen típusú támogatásokra, és nincs is hiány belőle. Inkább az a gond, hogy az emberek még mindig félnek belevágni, kicsi a vállalkozói kedv. Pedig támogatás lenne.

Mivel Bellányiék családi gazdaságában idén tavasszal kezdték meg a tej feldolgozását és feldolgozott formában történő értékesítését, így a topolyai Expón is első alkalommal vettek részt kiállítóként. Erről a családfő elmondta, hogy nagyon kellemes meglepetés számára, amit ott tapasztalt, ez ugyanis egy nagyon jó bemutatkozási lehetőség a hozzá hasonló helyi kistermelők részére is. Szinte senki nem állta meg, hogy ne kóstolja meg a szemre is vonzó, ízeiben ínycsiklandó tejtermékeket.