2024. szeptember 2., hétfő

Új horgászhelyek épülnek a tavon

A mozgáskorlátozottak részére külön mólókat építenek

A Tó Környezetvédő és Sporthorgász Egyesület kezdeményezésére, helyi vállalkozók adományának köszönhetően hamarosan megépülhetnek az akadálymentes vízparti objektumok a tó déli partjánál. A fajgazdagságáról ismert tiszta vizű tavat így már a mozgásukban korlátozottak is könnyedén megközelíthetik majd, ha horgászszenvedélyüknek szeretnének hódolni.

A meglévő mólókat be kell jelenteniük a tulajdonosaiknak, újak pedig csak külön engedéllyel épülhetnek (Dávid Csilla felvétele)

A meglévő mólókat be kell jelenteniük a tulajdonosaiknak, újak pedig csak külön engedéllyel épülhetnek (Dávid Csilla felvétele)

Mozgáskorlátozott polgártársaink közül nagyon sokan szeretnek horgászni. Számukra gyakran gondot jelent a vízpart akadálymentes megközelítése. A topolyai Tó Környezetvédő és Sporthorgász Egyesület felismerte ezt a problémát, és szeretne segíteni a tóparton kialakításra kerülő akadálymentesített horgászstégekkel. Linder Zoltán, az egyesület elnökségi tagja elmondta, hogy a felhívásra azonnal több vállalkozó is jelentkezett, így a tó déli részén, a Mezőgazdasági Iskola közelében hamarosan megkezdik majd a stégek megépítését. A munkálatok az egyesület önkéntesei és a Telekrendezési Közvállalat képviselőinek irányításával végzik. A védetté nyilvánítást követően ugyanis ennek a közvállalatnak az illetékességébe tartozik majd a tó és környékének a védelme, karbantartása. Egy felhívásnak, pontosabban az arra jelentkező vállalkozóknak köszönhetően a stégekhez szükséges fa már megvan. A Kurfis Prom, a Milovanović Fatelep és az EM Commerce adományából építik ki a mólókat.

Linder azt is elmondta, hogy korábban a tó és a környező területek rendezetlen státusza sok problémát okozott, főleg az orvhalászok igyekeztek kihasználni a joghézagot. Amióta azonban védetté nyilvánították, és a két hivatásos „halőr” mellett az egyesület tíz önkéntese is felügyeli a környéket, nem észleltek súlyosabb visszaéléseket, illegálisan lehelyezett orvhalászhálót sem találtak, amiből az előző években több kilométernyit szedtek ki a vízből. Elmondta azt is, hogy a mozgássérülteknek szánt stégeken kívül építenek még néhányat a sporthorgászoknak. A meglévő mólókat be kell jelenteniük a tulajdonosoknak, újak pedig csak külön engedéllyel épülhetnek. A meglévők legalizálása Linder szerint jó ütemben halad. Több mint 200 horgászengedélyt is kiadtak már, igen nagy az érdeklődés iránta. Az éves engedély 4000 dinár, ezt a Tito marsall utcai irodában lehet kiváltani munkanapokon 9 és 11 óra között. Az egyesületi tagok számára az évi tagsági díj 500 dinár. A halőröknél a terepen napi engedély váltható ki 1000 dinárért, illetve heti engedélyt is lehet igényelni 2000 dinárért.

A Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Minisztérium 2017. március 29-i keltezéssel hagyta jóvá a Topolyai Völgyes – Természetvédelmi Park elnevezésű mintegy 2000 hektáros terület védetté nyilvánítását. A Krivaja patak fő medrét magába foglaló löszvölgy egy részét, a Rét és a Betyár völgy néven ismert szakaszt, valamint a Karađorđevo irányába húzódó, oldalsó völgyet III. fokozatú tájvédelmi parkként, helyi jelentőségű természetvédelmi területként definiálták. A terület a pannon sztyeppék maradványaként kiemelkedik a lágyszárú növények gazdagságával, valamint a Szerbiában végveszélybe került fajok jelenlétével. A teljes terület 522,22 hektár, körülötte további 1566 hektárnyi védőövezettel.