Egyre aggasztóbb a helyzet, és úgy tűnik, végérvényesen menthetetlen a topolyai székhelyű DTD Krivaja Vízgazdálkodási Gazdasági Társaság. A munkások több mint a fele már elhagyta a vállalatot, de a megbízott igazgató és az állami tőke gondnokának kinevezett kormánymegbízott is lemondott, illetve tisztségéből történő felmentését kérte.

Az igazgatósági épület is elnéptelenedett (Tóth Péter felvétele)
Cecilija Vujnović, akit a nyáron neveztek ki megbízott igazgatónak, elmondta, hogy a munkafeladatok minimális elvégzésére vonatkozó törvényes kötelezettségeiknek még most is eleget tesznek, de nem lát kiutat a jelenlegi súlyos helyzetből, ezért nyújtotta be a lemondását, illetve kérte felmentését, de a feladatait egyelőre még ellátja. A még megmaradt 10 dolgozó is végzi a munkáját, még úgy is, hogy bizonytalan, hogy valaha is megkapják-e érte a fizetésüket.
A problémák évekkel ezelőtt kezdődtek. 2012 óta rendszertelen a bérek kifizetése. A dolgozók bírósághoz fordultak, amely végül az elmaradt bérek kamatostul történő kifizetésére kötelezte a vállalatot. A folyószámlát ezt követően több mint 20 millió dinárral zárolták. Mivel a vállalatnak nincsenek bevételei, a zárlatot nem sikerült feloldani, még a nyáron kikapcsolták az igazgatósági épületben víz- és az áram-, valamint az internetszolgáltatást. Mivel a folyószámla zárolásával sem sikerült a bíróság által megítélt béreket kifizetni, akcióba léptek a végrehajtók. A közelmúltban leltárba vették a cég vagyonát képező munkagépeket, az ingatlanokon kívüli vagyontárgyakat és a listán szereplő tételeket valószínűleg hamarosan el fogják árverezni, amivel megszűnik az esélye annak, hogy esetleg mégis munkát vállaljanak és pénzhez jussanak, ami a vállalat megmaradásának előfeltétele lenne.
Megoldást kell majd találni a víztározók, a mintegy 160 kilométernyi csatornahálózat, valamint a topolyai és a kishegyesi község területén található hidrotechnikai objektumok és vízelvezető rendszerek folyamatos felügyeletére és karbantartására. |
A DTD Krivaja 2015 augusztusáig társadalmi vállalatként működött, DTD Krivaja Vízgazdálkodási Vállalat néven szerepelt a cégjegyzékben. A társadalmi tulajdonnak mint specifikus tulajdonformának a megszűnését követően államosították, de nem nyerte el a közvetlen költségvetési felhasználó státusát. Az államosítást követően – a tavalyi év végén – a kormány Milana Počučát nevezte ki az állami tőke gondnokának. Őt korábban fogadta a mezőgazdasági, vízgazdálkodási és erdészeti titkárság titkárhelyettese. A megbeszélések során egyetértettek abban, hogy az előállt nehéz helyzetből kiutat kell találni. Olyan döntés született, hogy meg kell próbálni a csődöt elkerülni, ami azért is fontos, mert a vállalatot közérdekű tevékenység végzésére alapították. A legújabb fejleményeket követően Počuča azt nyilatkozta, felmentését kérte, és nem kíván ebben a témában nyilatkozni többé.
Cecilija Vujnović szerint a jövőben megoldást kell majd találni a víztározók, a mintegy 160 kilométernyi csatornahálózat, valamint a topolyai és a kishegyesi község területén található hidrotechnikai objektumok és vízelvezető rendszerek folyamatos felügyeletére és karbantartására. Tudomása szerint a Vajdaság Vizei közvállalatban dolgoznak a megoldáson, és az érintett községek is megkezdték az egyeztetéseket, konkrétumokat azonban nem közöltek. A szivattyútelepek, gátak és más vízügyi létesítmények karbantartásával megbízott dolgozók még most is elvégzik feladatukat, egyelőre azonban úgy tűnik, senki sem tudja, mit hoz majd a jövő.
