2024. szeptember 2., hétfő

Közvitán a költségvetés

A Vénusz bontására és a helyére tervezett medence projektjének megkezdésére, az egykori hotel épülete és a tóparti autóskemping rendezésének a folytatására is eszközöket irányoztak elő a jövő évi költségvetés tervezetében Topolyán. Emellett folyamatban van a szennyvíztisztító projektjének a véglegesítése, ez utóbbi kérdést az elhangzottak szerint prioritásként kezelik.

A 2017. évi községi költségvetés javaslatáról tartottak nyilvános közvitát a topolyai képviselő-testület nagytermében, jelen voltak a tervezet kidolgozói és a büdzsé felhasználói is. Kislinder Gábor községi elnök és Fekete Ildikó, a közigazgatás költségvetésügyi és pénzügyi osztályának a vezetője ismertették a tervezet részleteit. Mindketten hangsúlyozták, hogy a tervezet szigorúan a törvényes előírások figyelembe vételével és a pénzügyminisztérium által kiadott utasítások szerint lett összeállítva. A büdzsé kerete 1 milliárd 347 millió és 720 ezer dinár, ez az összeg szerepel a kiadási és a bevételi oldalon egyaránt, ebből eredően a különbség zéró, ami azt jelenti, sem költségvetési hiányt, azaz deficitet, sem pedig többletet, más szóval szufficitet nem irányoztak elő.

A bevételi oldalon a jövedelmi és a nyereségadóból eredően 455.512.000 dinár bevétellel kalkuláltak, a vagyonadóból 174.700.000-es bevételre számítanak, az anyagi javak és szolgáltatások után kivetett adókból pedig 14,9 millióra. Köztársasági és tartományi céleszközökből 168,7 milliós tétel szerepel a költségvetés bevételi oldalán. A tulajdonjogok alapján szerzett bevételek a tervben 119,85 milliós tételt jelentenek, ezen belül a legnagyobb az állami földek bérbe adásából eredő 112,5 milliós bevétel. 11,57 millió szerepel a javak és szolgáltatások értékesítéséből eredő bevételek tétel alatt szintén bevételként, 3,2 millió pedig a kirótt pénzbüntetésekből eredő bevételként. 2,15 millióra számítanak a büdzsé tervezetének elkészítői különféle adományok címén, az egyéb bevételek kategóriánál pedig 59 millió dináros tervezett összeg szerepel.

A kiadások között a szokásos működési és működtetési költségek mellett figyelemre méltó a városközpont rendezésére előirányzott 80 milliós tétel, de a falvakban, Kisbelgrádban, Bácskossuthfalván, Bajsán, Zentagunarason, Pannónián, a krivajai helyi közösség területén, Pobedán, Tomislavciban is hasonló célú fejlesztéseket irányoztak elő, így a teljes összeg a tervben 125,6 milliós tételként szerepel. A község területén elvégzendő kommunális szolgáltatások és kommunális fejlesztések finanszírozására összesen 122,6 milliót irányoztak elő. Helyi jellegű gazdaságfejlesztési eszközök címén 16,4 milliót terveznek elkölteni, idegenforgalmi fejlesztésekre pedig 3 milliót. A mezőgazdasági program megvalósítására 200 milliós tétel szerepel a büdzsé tervezetében. A közlekedési infrastruktúra fejlesztésére 95,9 milliót szánnak, ezen belül a falvakban a bekötőutak kiépítésére és karbantartására, a helyi jellegű utak javítására szánt pénzek is szerepelnek. Az általános iskolai szintű oktatás támogatására összesen 81,7 milliót, a középiskolák támogatására 56,2 milliót szánnak. A szociális és gyermekvédelmi program finanszírozására 37 milliót, az elsődleges egészségügyi ellátás támogatására pedig 15 milliót irányoztak elő. Az ifjúsági és sportprogramok megvalósítására összesen 26,6 milliót terveztek, ami arányaiban a teljes évi költségvetés 2 százalékát jelenti.