2024. szeptember 18., szerda

Címadását, tartalmát is játékosság jellemzi

Topolyán is bemutatták Nagy Nándor TragikoMédia című kötetét

A mindenekelőtt rádiós újságíróként, szerkesztőként ismert Nagy Nándor ötvenöt éve tevékeny az Újvidéki Rádióban, de a nyomtatott sajtóban is jelen vannak szövegei. Évente több mint száz jegyzete hangzik el a rádióban, ahol a Sportrovat szerkesztőjeként is dolgozó Miklós Csongor újságíró, szerkesztő jelenleg is sokat találkozik Nagy Nándor hanganyagaival, írásaival, gondozza is azokat. A szerzőnek a zentai székhelyű Vajdasági Magyar Művelődési Intézet és az újvidéki Forum Könyvkiadó közös gondozásában, Miklós Csongor szerkesztésében 2014-ben megjelent TragikoMédia című, rádiójegyzeteket tartalmazó kötetébe Nagy Nándor hetvenkét szövege került abból a körülbelül ezer rádiós- és sajtójegyzetből, amely jórészt az elmúlt tíz évben fogalmazódott meg.

– Arra törekedtem, hogy a hetvenkét írás, amely belekerült ebbe a kötetbe, képviselje mindazt a műfajt, amelyet Nagy Nándor produkál, elsősorban az Újvidéki Rádióban. Van benne autós, nyugdíjas írás, politikai pamflet, természetesen a rádió történetéről anekdota… Egyfajta kordokumentumként is tekinthetünk rá. Ha az ember egy könnyed hangú szövegét elolvassa, értelmezi, az írás mélyebb rétegében kutatva rádöbbenhet arra, hogy működött annak idején egy rendszer, egy társadalom, akár egy média. Meglátásom szerint ez a mélyebb réteg az, amely miatt miatt igazán hasznos volt ezen laza hangulatú könyvnek a kiadása, amelyre jellemzői okán formabontó kiadványként is tekinthetünk – nyilatkozta lapunknak Miklós Csongor, a TragikoMédia szerkesztője, amely kiadványt a Múzeumi, sorrendben ötödik rendezvényén mutatott be Virág Gáborral, a Forum Könyvkiadó igazgatójával és Gondi Martinával, a VMMI megbízott igazgatójával együtt. Az esten jelen volt maga a szerző, a gunarasi születésű Nagy Nándor is, akinek ezúttal portréja is körvonalazódott, munkássága is feltérképeződött. A kötet tartalmi jegyeinek felderítését a Kazinczy-érmes Dudás György felolvasása is segítette. A nagy számú közönséget vonzó rendezvényen, majd a Magyar Szónak is nyilatkozva Virág Gábor kifejtette: a kötet címadása egyfajta játékosságra utal, amely vonás magát a könyvet is jellemzi. A címadás kapcsán fellelhető hármasságról szólva kiemelte:

– Egyrészt benne van a tragédia, a komédia és a média szó is. Az utóbbi egyértelmű, hiszen rádiós jegyzetekről van szó: Nagy Nándor öt évtizedes munkásságából egyfajta válogatás ez, illetve ezen évekre való visszaemlékezései anekdotázó, komikus, viccelődő stílusban. A cím kapcsán magam is elgondolkodtam azon, hogy bizony itt voltak azért olyan tragikus időszakok is, olyan évek, amikor az ember néha az életével, vagy legalábbis a szabadságával játszott egy-egy mondat miatt. Ez a hármasság valahol tükröződik a szövegekben is – fogalmazott Virág.

Március 10-én, ma 18 órakor szervezik a Múzeumi esték sorozat hatodik előadását. Az előadó Sihelnik József lesz, aki Biológiai inváziók címmel érkezik.