2024. szeptember 18., szerda

Egészséges vesét mindenkinek!

A vese világnapján Topolyán tudományos tanácskozást szerveztek

2006-tól, magyarországi kezdeményezésre, minden év márciusának második csütörtökét a vese világnapjaként jegyezzük. Szövegünk címe megegyezik e világnap idei jelmondával, amely létfontosságú szervünk egészségének megőrzősére és a vese központi szerepére hívja fel a figyelmet. A topolyai Dr. Hadzsy János Egészségház immár második éve vállalt a tegnapi, egészségvédelmünk szempontjából kiemelt jelentőségű napon társszervezői szerepet abban, hogy a helyi egészségházban a Vesebetegek Egyesületének Észak-bácskai Körzeti Szervezete rendezésében tudományos tanácskozás valósulhasson meg.

Mint azt lapunknak dr. Agyánszki János, a műveseközpontot is üzemeltető, jelenleg tizenhárom dialízisre szoruló pácienst ellátó Dr. Hadzsy János Egészségház igazgatója elmondta: egészségügyi intézménye a célból is fontosnak tartja a közreműködést a rendezvény életre hívásában, hogy a lakosság tájékoztatása az egészségmegőrzés fontosságát illetően ily módon is még teljesebb legyen, emellett csökkenjen a vesebetegségek és a hozzá társuló szövődmények gyakorisága, súlyossága.

A topolyai egészségház megtiszteltetésként és kihívásként is tekint a társszervezői feladatkörre, amelyben e létesítmény dolgozója, dr. Vukelić Vesna belgyógyász-szakorvos, a műveseközpont vezetője is központi szerepet vállalt. A világnapra jelent meg legújabb, szerb nyelven kiadott publikációja, amely az Uremijsko srce elnevezést viseli. A rendezvényen ismertetették mr. phr. Jasmina Vukša kiadványát is. A tanácskozáson dr. Agyánszki János mondott köszöntőt és külön üdvözölte a tanácskozást jelenlétével megtisztelő Plohl Edvint, a Topolyai kkt elnökét, dr. Vukelić Vesna is értekezett dr. Zorica V. Dragašsal, a szabadkai Közegészségügyi Intézet Egészségnépszerűsítő Központjának szakmunkatársával és Zoran Miškovićtyal, a vesebetegek egyesületének észak bácskai-körzeti vezetőjével egyetemben.

Szerbiában minden 10. ember érintett valamely vesebetegségben. A sokáig észrevétlenül lappangó, majd hirtelen jelentkező, alattomos betegség jelentős hányada odafigyeléssel megelőzhető, hangzott el a tudományos tanácskozáson, ahogy az is, miszerint pl. az elhízás, a magas vérnyomás, a cukorbetegség a legfontosabb vesebetegségre hajlamosító tényezők közé sorolható. 2014-ben az észak-bácskai körzetben huszonnyolc vesebeteg hunyt el, közülük a jelentős többség krónikus veseelégtelenségben szenvedett, kisebb hányaduk akut megbetegedésben. Jelenleg Szerbiában közel 5000 krónikus veseelégtelenségben szenvedő beteg életben maradását biztosítja