2024. november 24., vasárnap

Árverés és útépítés

Topolyán is befejeződött az állami földek bérléséért folyó árverés

Gunaras és Pobeda között a állami földek bérleti díjából befolyt összegből kiszélesítették a földes utakat (Fotó: Lakatos János)

A Topolya község területén lévő 9 kataszteri község állami földjeiért folyt az árverés a múlt héten, három napig. A község a korábbi bérleti díjakból a határutakat látja el szilárd burkolattal, és a jégvédelemre is költ. A minisztérium nem engedélyezi a termelők közvetlen támogatását.

Az árverésen a területek iránt változó volt az érdeklődés, viszont a parcellák túlnyomó többsége bérlőre talált. Csorba Ottót, a községi tanács mezőgazdasági felelősét kérdeztük a nemrég lezajlott árverésről.

– A községben 13 ezer hektár állami föld van. Ebből azok a területek eleve nem kerültek be az árverésbe, amelyeken öntözőrendszer van, mert ezekre előbérleti joga van a locsolórendszer tulajdonosának. A megmaradt területet két részre osztottuk, az egyik rész a jószágtenyésztés alapjára ment, a fennmaradó 5817 hektárt pedig elárverezik. Ezek az állami földek kilenc kataszteri község területén oszlanak el, mégpedig Kisbelgrád, Njegoševo, Gunaras, Zentagunaras, Topolya, Bajsa, Rogatica, Bácskossuthfalva és Pacsér területén.

* Mekkora volt az érdeklődés a földek bérlése iránt?

– Más-más volt az érdeklődés a különböző kataszteri községekben, mert van, ahol a föld jobb minőségű, másutt pedig kevésbé. A részletes elemzés még nem készült el, de szemmel látható volt, hogy Bajsa és Gunaras területén nagyobb volt az érdeklődés, míg Pacséron és Rogaticán sok esetben a kikiáltási áron keltek el a földek. Az érdeklődés függött a bérelhető parcellák nagyságától is. A kisebb, 3-4 hektáros parcellák iránt nem volt túl nagy érdeklődés, viszont a százhektáros vagy annál nagyobb parcellákért versengtek a potenciális bérlők. Az árverés első fordulója jól sikerült, a másodikra mindössze 423 hektár földterület maradt.

* Az árak hogyan alakultak?

– Kezdőárnak 11 220 dinárt javasolt a község, mert ez volt az előző licitáción kapott átlagár. A minisztérium ezt nem fogadta el, azzal az indokkal, hogy azóta drágult az euró, így a kezdőár 14 ezer dinár lett. Sok esetben kikiáltási áron keltek el a parcellák, de Bajsa kataszteri községben 26–28 ezer dinárt is adtak némely földekért.

* Szembesültek-e valamilyen problémával az árverés során?

– Gondot okozott, hogy a mezőgazdasági minisztérium gyakran változtatta az árverésre vonatkozó szabályokat. Az volt az érzésünk, hogy nagy a kapkodás a minisztériumban, de sok mindent nem tehettünk, mert az állami földeket nem a község, hanem az állam adja ki.

* Topolya községben a korábbi bérleti díjak nagy részét befizették a bérlők. Mire fogják fordítani az ebből származó összeget?

– Az állami földek bérléséből befolyó pénzt elsősorban a határutak rendezésére irányoztuk elő. A legforgalmasabb határutakat szilárd útburkolattal fogjuk ellátni, mert ezeket a pénzeket így tudjuk a legközelebb hozni a termelőkhöz. Tavaly elkészült a szükséges tervdokumentáció, megszereztük a kellő engedélyeket, a tendereztetés is lezajlott, s most kezdetét vette maga a kivitelezés. Bajsa, Pacsér, Bácskossuthfalva és Szurkosterületén le fogjuk betonozni az utakat, Gunarason és Topolyán pedig aszfaltozunk majd. A Gunarast Zentagunarassal összekötő útnak most kezdődött az alapozása, és várhatóan a táv fele már az idén elkészül.

* Az állami földek bérletéből a földutakat is rendbe teszik?

– A határutak rendbetételére egy kisebb összeget, 3 millió dinárt fogunk költeni. Ebből az összegből feltárcsázzák a főbb utakat, ahol szükség van rá, ott ki is szélesítik azokat. Ily módon sokkal járhatóbbá válnak utaink.

* Más segítséget nem nyújtanak a termelőknek ebből a forrásból?

– Sajnos a minisztérium nem engedélyezte, hogy a bérleti díjakból befolyt összegből támogassuk a termelőket, és más módon sem segíthetünk rajtuk. Egyedül az utak építésével és rendezésével tudjuk támogatni a termelőket, és a jégvédelemre is fordítunk bizonyos eszközöket. Már tavaly is támogattuk a bajsai meteorológiai radarközpontot, ezt az idén is megtesszük. Ezen felül a jégvédelmi állomásokon dolgozókat is támogatni fogjuk, mert a köztársaságtól nagyon kevés pénzt kapnak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás