2024. július 17., szerda

Aratás utáni csalódottság

Topolya községben is véget ért az aratás – Az időjárás és a felvásárlók is gondot jelentettek a termelőknek

Topolya községben a korábbi évekhez képest 20 százalékkal kevesebb búzát vettettek a termelők. A földművesek mintha sejtették volna, hogy az idei időjárás nagyon káros a gabonaféléknek, és ráadásul a felvásárlási ár is inkább szimbolikus, mint reális. Csorba Ottó t, Topolya község tanácsának mezőgazdasági felelősét az aratás utáni helyzetről kérdeztük:

– Topolya községben véget ért az aratás, de sajnos maradt néhány parcella, amelyeken az eső miatt annyira tönkrement a búza, hogy nem érdemes learatni. Az árpa aratását követően egy nagyon esős időszak következett, ami nagy mértékben megkárosította a búzát. Az időjárás leginkább a búza minőségére volt rossz hatással, így az idén nagyon kevés első osztályú termést adtak át a termelők. Ez a kifizetett összegeken is látszik, személy szerint úgy fogalmaznék, hogy itt a parasztember rablása folyik. A felvásárlók és a malmok általában 10 százalékot levernek a mennyiségből a rossz minőség miatt.

– Milyen áron veszik át a búzát Topolya községben?

– 12-13 dinár között mozog a búza kilónkénti ára, attól függ, hogy milyen módon fizet a felvásárló. Ha valaki 12 dinárért adja át a termését, akkor 10 napon belül kézhez kaphatja a pénzét, de ha többet szeretne, akkor várnia kell. A jelenlegi ár a tavalyihoz képest is kevesebb, ugyanis az euró azóta drágult, a búza nem. A tavalyi árakhoz képest az üzemanyag is 30 százalékkal többe kerül, úgyhogy a termelőknek most igazán megvan az okuk a panaszkodásra.

– A számos negatív tényező mekkora kiesést okozott a községben, és a kormány kárpótolja-e a termelőket?

– A mennyiségi és a minőségi veszteség összesen kb. 30 százalék körül mozog, az euró árának elcsúszása pedig még 10 százalékkal károsítja a termelőket. Az állam részéről a földművesek főleg erkölcsi támogatásra számíthatnak, anyagira nem igazán. Azokban a községekben, amelyekben a belvíz nagy károkat okozott, ott a lecsapolási díjat egy évre eltörlik. Hol van az a pénz, amit a termelők éveken keresztül azért fizettek, hogy kiépüljön egy kanálishálózat? Ha ez megtörtént volna, akkor valószínűleg nem lett volna ekkora belvízkár sem.