Idén nemcsak a magántermelők, hanem szövetkezetek is igényelhetnek támogatást. Az önkormányzat programja nem kirakatprogram, hanem valós túlélési támogatás. A vállalkozók is számíthatnak hasonló támogatásra.
Topolya Község Mezőgazdaság- és Vállalkozásfejlesztő Alapja az idei évben is meghirdette pályázatait visszatérítés nélküli eszközök odaítélésére. Folyó évben két kedvezményezett csoport részesülhet ilyen támogatásban, tudtuk meg Majláth Bélától, a vállalkozásfejlesztő alap igazgatóbizottságnak elnökétől.
– Az idén kik pályázhatnak a támogatásra?
– A tavalyi évhez hasonlóan, ismét a bejegyzett földművesek pályázhatnak, akiknek hosszú lejáratú hiteltörlesztésük van folyamatban bármelyik kereskedelmi banknál, és a felvett hitelt családi gazdaságuk fejlesztésére, korszerűsítésére fordították. Az igényelhető támogatás ötvenezer dinár, pályázónként. A községi költségvetésből 2 millió dinár lett erre a célra elkülönítve. Az idén első ízben földműves-szövetkezetek is igényelhetnek visszatérítés nélküli eszközöket. Részükre nemcsak a korábbi hiteltörlesztés támogatása szolgáltatja a pályázási alapot, hanem eszközbeszerzési résztámogatást is igényelhetnek. Mindkét esetben százezer dinár értékben. Erre a célra egymillió dinár lett elkülönítve.
– Mikor és hogyan pályázhatnak az érdeklődők?
– Az érdekeltek ebben a naptári hónapban pályázhatnak. A pályázati űrlap a községi szakszolgálat ügyfélfogadási részlegénél vehető át, illetve oda is kell vissza juttatni a kitöltött nyomtatványt a kért iratanyaggal együtt.
A földművesek esetében a következő iratanyagot kell csatolni a pályázati űrlaphoz: a bejegyzett gazdaság tevékeny munkájáról és taglétszámáról szóló bizonylatot (az államkincstár nyilvántartásából), a 2010. évben megújított bejegyzésről szóló bizonylatot (szintén az államkincstár nyilvántartásából), az illetékes adóhatóság bizonylatát az adók, járulékok és egyéb közterhek befizetéséről, a bankkal kötött hitelszerződés fénymásolatát, továbbá a hosszú távú hitel felhasználásának rendeltetéséről szóló nyilatkozatot (a pályázó saját kezűleg írt kijelentése), valamint a gazdaság irányítójának vagy tagjának személyi igazolványa fénymásolatát.
– Miért ezt a módját választották a segítségnyújtásnak?
– Meggyőződésünk, hogy ez a leghatékonyabb módja az érdemi segítségnyújtásnak. Látjuk ugyanis, hogy azok a mostoha gazdasági és időjárási körülmények, amelyek a tavalyi évet jellemezték, meghatározó tényezői lettek az idei évnek is. Sajnos a piac deformációi és a képlékeny gazdaságpolitikai intézkedések is inkább a magántermelők érdekei ellen hatottak, mintsem kedvező körülményként segítették volna az ágazat előmozdítását. Mi helyi szinten nem tudjuk megváltani a világot, abban viszont van felelősségünk, hogy a lehetőségeink végső határáig elmenvén, a lehető legtöbbet nyújtsuk a termelőinknek. Ebben annyira eltökéltek vagyunk, hogy a válság és a csökkenő bevételeink ellenére az alapot idén még egymillió dinárral megemeltük. Meggyőződésünk, hogy mindez nem csupán gesztus és kirakatprogram, hanem – ismerve a termelők siralmas anyagi helyzetét – valós túlélési támogatás. Ezt tavalyi, hasonló programunk utólagos elemzése teljes mértékben alátámasztja.
– Terveznek-e további hasonló projektumokat és mikorra várható a pénzek átutalása?
– Hasonló pályáztatási módon szeretnénk majd az agráriummal szorosan összekapcsolódó vállalkozásokat is támogatni, valamint a környezetvédelmi beruházásokat segíteni. Mindehhez megvannak a tartalék eszközeink, így reményeink szerint, ez a pályázat közvetett módon ugyan, de hozzá fog járulni a meglévő munkahelyek megtartásához és a cégek versenyképességének növeléséhez is. A pályázatok elbírálása szeptember elején várható, az átutalások pedig ezt követően fognak megtörténni.