2024. július 17., szerda

Zenetábor és kiállítás

A bajsai Etno gazdag nyári programmal rukkolt elő
Diplomaátadás a pénteki ünnepi műsoron

Az Etno Hagyományápoló Kézművesek Köre az idén is gazdag programot készített a bajsai búcsúra. A Szólj síp, szólj! népzenei tábor nyomdokaiba lépő zenei táborukat harmadik alkalommal tartották meg. A tábor résztvevői az elmúlt pénteken ünnepélyes bemutatót is tartottak. Aznap került sor a Mi maradt meg című, a népi építészetet bemutató fényképkiállításra, amelyen népművészeti alkotásokat is kiállítottak. Szuhankó Ruzsená t, az Etno Hagyományápoló Kézművesek Körének elnökét a rendezvényeikről kérdeztük:

– A zenetábor hétfőtől péntekig tartott, bajsai és csonoplyai gyerekek vettek rajta részt, valamint volt egy fiú Tordáról is. Sajnos, kevesebben voltunk, mint amennyien szoktunk lenni, az oktatás azonban igen színvonalasra sikerült, köszönhetően Kelemen Zsoltnak, a topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ tagjának. A tábor öt napja alatt a gyerekek nagyon sokat megtanultak a citerázásról. Az elsajátított ismereteiket pénteken, az Etnoházban tartott ünnepi műsoron be is mutatták.

• Aznap más rendezvény is zajlott az egyesületük szervezésében.

– Igen, Mi maradt meg címmel fényképkiállítást szerveztünk Bajsa hagyományos építészetéről. A kiállítást Beszédes Dévavári Valéria etnológus nyitotta meg. A képeket is szabadkai műemlékvédelmi szakemberek készítették. Emellett a tárlaton a kézműves kör és a művelődési egyesület Fürge ujjak nevű hímzőcsoportja is kiállította népművészeti alkotásait. Hagyomány, hogy régi használati tárgyakat is bemutatunk ezen a kiállításon. Az idén három régi bölcsőt láthattak az érdeklődők. Ez a nyolcadik ilyen jellegű kiállításunk, amit mindig a bajsai búcsú alkalmával szervezünk meg. Az idén nagy érdeklődés kísérte. A zenetábort és a kiállítást is a bajsai helyi közösség és Topolya község támogatták.

• Mik a további terveik?

– Szeptember 3-án, a hevesi Népművészeti és Házipari Szövetkezettel együtt szervezünk egy közös kiállítást, amit a Topolyai Múzeumban lehet majd megtekinteni. Szeptember végén szövésoktatást indítunk, amit Lakatos Istvánné Marika, békéscsabai oktató fog vezetni.