2024. július 17., szerda

Éjjeli vadászok és védőik

Az összes hazai bagolyfaj védett—Lezárult a Múzeumi esték ez évi rendezvénysorozata

Éjjeli ragadozó, halálmadár, éjjelező, kisdiák, öregember, ostoba. A felsorolt kifejezésekben közös, hogy mindegyik a bagoly szó etimológiájával hozható kapcsolatba.

Gyöngybagoly-fióka

Erről, és sok más hasznos ismeretről szerezhettek tudomást mindazok, akik az elmúlt héten ellátogattak a topolyai Arcus Környezetvédő Egyesület és a Művelődési Ház közös szervezésében hetedik éve megrendezésre kerülő Múzeumi esték előadássorozat zárórendezvényére. A nyolc előadást magába foglaló sorozat ez évi utolsó összejövetelén Sihelnik József egyetemi hallgató, az Arcus Környezetvédő Egyesület Ornitológiai Szakcsoportjának vezetője lépett közönség elé. Éjjeli vadászok címmel tartott előadást a Topolya és környékén is föllelhető bagolyfajokról. Ismertetőjében magyarázattal szolgált a bagoly szó eredetével kapcsolatban, értekezett a baglyok hallásáról, látásáról, amely utóbbi a tévhittel ellentétben nemcsak éjjel működik, nesztelen röptükről, táplálkozási módjukról. Megtudtuk: a világon több mint kétszáz fajuk él, Európában tizenhárom. Szerbiában tíz fajt tartanak számon, Topolyán és környékén öt fajuk fedezhető fel: a gyöngybagoly, az erdei fülesbagoly, a kuvik, a füles kuvik és a macskabagoly él szűkebb környezetünkben. A baglyok rendszertani ismertetése során külön kitért a környezetünkben élő fajok jellemzőire. Hangsúlyozta: az összes hazai bagolyfajunk védett, törvényes oltalomban részesül.

– 2008-ban indult egy több éves, európai méretű, a gyöngybaglyok védelmét szolgálni hivatott projektum, amelyhez a topolyai Arcus Ornitológiai Szakcsoportjának munkatársai is csatlakoztak. Vanyúr Ákos és Sihelnik József vezetésével egy ismeretterjesztő film is készült, melynek céljai között szerepelt, hogy felhívja a figyelmet – jelen esetben –, a gyöngybaglyokat célzó, a gyakorlatban megvalósuló védelmi tevékenységre. A film üzenete az, hogy rámutasson: a ritkább fajok is figyelmet érdemelnek. A biodiverzitás lényege éppen az, hogy a megritkult fajok is fennmaradjanak, megőrződjön az a génállomány, amelyre a biológiai sokféleség a jövőben is épülhet – nyilatkozta Miklós Csongor, az Arcus alelnöke és sajtófelelőse, azt követően, hogy Sihelnik előadása után a jelenlévők megtekintették Vanyúr Ákos Bagolyvédők című filmjét.

Miklós Csongor a Múzeumi esték rendezvénysorozatának társszervezője, a két hónapon át zajló előadássorozat Arcus Környezetvédelmi Egyesület által megvalósított ismeretterjesztő, természet- és környezetvédelmi témákat boncolgató darabjainak főszervezője. Célkitűzéseikről, a rendezvénysorozat kapcsán megélt tapasztalatairól kérdeztük:

– Topolyán az Arcus tizenöt éve szervezi hagyományosan a téli hónapokra időzített természetvédelmi előadássorozatát, hetedik éve a Művelődési Házzal karöltve. Az érdeklődők soraiból mostanra kialakult egy harminc-negyven fős törzsközönség, akik ezúttal is, a korábbi évekhez hasonlóan, már most tolmácsolták nekünk, szervezőknek, mely szakemberekkel és milyen problémakörökkel szeretnének találkozni a jövő évi rendezvénysorozat keretében. A rendszeres látogatók nagyfokú érdeklődése is bizonyítja az előadássorozat létjogosultságát, ez a garancia arra, hogy a jövő évben is folytatódik hagyományos rendezvénysorozatunk. Az előadások némelyike kb. nyolcvanfős közönséget is vonzott. Többek között ezt is sikerként könyveljük el.