2024. július 17., szerda

Felkészülten az életbe

A gazdasági élet képviselői látogattak a topolyai Mezőgazdasági Iskolába – A Globális nevelés hete nemzetközi programsorozat topolyai akciójáról
Goran Stoparić a mezőgazdasági középiskola tanulóival (Szabó Anikó)

A nemzetközi színtéren ismert Globális nevelés hete programsorozat a globalizációval összefüggő társadalmi, politikai és gazdasági kihívásokkal kapcsolatban nyújt ismereteket.A programban az oktatási tematikák és módszerek segítségével a kihívások tudatosítása, a globális témák iránti érzékenység erősítése szerepel célkitűzésként.

– Az április 21-étől 26-áig a Mezőgazdasági Iskolában megvalósuló akció a Vajdasági Tanügyi Dolgozók Független Szakszervezetének kezdeményezésére a középiskola illetékeseinek bevonásával realizálódott. Az akció célkitűzései közé tartozott ezúttal, hogy a gazdaság képviselőit: sikeres vállalkozások vezetőit, gazdasági szakembereket, azok nézeteit, munkamódszereit tanulóinkkal is megismertessük. Szeretnénk a középiskolában meghonosítani, hagyományossá tenni e rendezvénysorozatot, a következő iskolaévben is hasonló tartalommal, ugyanebben az időszakban életre hívni – nyilatkozta lapunknak Biljana Hrnjak a középiskola tanára, az említett szakszervezet vezetője.

– Az akció sikeres. A fiatalok igénylik a vállalkozók részéről történő közeledést. Iskolánk kétszázötven, szerb és magyar nyelven tanuló diákját vontuk be a programba. Ennek keretében az üzleti, gazdasági életből ismertetésre kerülő pozitív példákat szeretnénk közelebb hozni a fiatalokhoz. Célunk, hogy szélesedjen látókörük, ne vakítsa és térítse el őket egy értékvesztett, a tudás alapjait nélkülöző üzleti világ. Igyekeztünk olyan sikeres szakembereket felkérni az együttműködésre, akik középiskolásként iskolánk padjait koptatták. Bízom abban, hogy a mostani akció pozitív hozadékai között a jövőben megvalósulhat, hogy a programba bekapcsolódó vállalatokban, tanulóink gyakorlati munkát is lebonyolíthatnak, munkaviszonyba is állhatnak majd – fejtette ki Pecsenka András igazgatóhelyettes.

A Globális nevelés hetében az iskolába látogattak a Žitko Malomipari Részvénytársaság, a topolyai AIK, a szabadkai Tejgyár, a Krivaja Kft., a DDOR Novi Sad Biztosító- és Viszontbiztostó Rt. munkatársai, továbbá a rendezvénysorozatba bekapcsolódott Bábi Attila, Topolya polgármestere is, aki kötetlen hangú beszélgetést folytatva a diákokkal, beszámolt saját tanulmányairól, annak megállóiról. Őszinte hangú élménybeszámolójában az oktatási rendszerben szerzett pozitív és negatív tapasztalalatait is megosztotta hallgatóságával. A község tanulóira vonatkozó ösztöndíjazási rendszerét is ismertette.

Jovan Čenić, a középiskola érettségi előtt álló tanulója több vállalkozó, gazdasági szakember előadását figyelemmel kísérte, pozitív véleményt formált a találkozókról:

– A tanulók most először kaphattak információkat első kézből a gazdasági élet helyzetéről, alakulásáról, a sikeres szakemberek élettapasztalatairól, a szaktudás és egyéb ismeretek fontosságáról. A beszámolók után kérdéseket is intézhettünk a szakemberekhez. Érdeklődtünk a munkába állás lehetőségeiről, feltételeiről, arról faggatóztunk a vállalatok illetékeseitől: vajon a középiskolánkban szerzett képesítésünkkel tudunk-e eséllyel indulni a munkahelyek megszerzéséért. A tanulmányi előmenetel, a tudásszerzés fontosságának hangsúlyozása mellett a társadalmi, gazdasági élet jellemzőin kívül az erkölcsi normák alakulási folyamatát is közösen vázoltuk fel.

Felvételünkön dr. Goran Stoparić, a szabadkai Tejgyár nyersanyagrészlegének vezetője, a topolyai Mezőgazdasági Iskola 1985-ben érettségizett egykori diákja tart beszámolót. Az élethosszig tartó tanulás fontosságáról, a tudományos munka és fokozat előnyeiről, a társadalmi értékrendszerben bekövetkezett változásokról, a politikai élet jellemzőiről, a biztos családi háttér fontosságáról beszélgetett el a fiatalokkal. Mint hangsúlyozta, sikeres és szabad embernek tartja magát. A siker definiálása mellett, kitért arra, hogy szabadságát folyamatos tudásszerzésének, kitartásának köszönheti.