2024. július 17., szerda

Fejlesztési tervek csökkentett eszközökből

Nemzetközi normák szerint működik a topolyai Dr. Hadzsy János Egészségház – Az intézmény igazgatóját a beruházási folyamatok alakulásáról kérdeztük

Szeptemberben zárul az a csaknem három éves projektum, amelynek keretében szervezett képzéseken keresztül a topolyai Dr. Hadzsy János Egészségház munkatársai részt vesznek a jobb egészségügyi alapellátás kialakításában.

A fentebb jegyzett gondolatokat dr. Szakmány Major Edit, a topolyai egészségház igazgatója fejtette ki lapunknak, amikor az elmúlt év utolsó negyedében az intézményben történt egyik jelentős változásról: nemzetközi szintű akkreditáció elnyeréséről esett szó. Beszélgetésünk során kiemelte: az ország 157 egészségházából tíz indult a kanadai nemzetközi fejlesztési alapon keresztül az ottani kormány és a szerb egészségügyi minisztérium közös, 2006 végén életre hívott pályázatán. A topolyai intézmény sikerrel vette az akadályokat. Az igazgató a projektum egyik legkomolyabb hozadékának azt tartja, hogy a tervezeten keresztül az egészségügyi szolgáltatásaikat igénybe vevő lakosság véleménye közvetítésükkel eljutott a minisztériumba.

• Folyamatos azon beruházások megvalósítása az egészségházban, amely a szolgáltatásokat igénybe vevők jobb és korszerűbb ellátását szolgálja. Mely beruházásokat emelné ki?

– Miután az év elején átadtuk felújított mentőszolgálat helyiségeit, működésbe léptek automatizált kapuk, korszerű helyiséget emeltünk hulladéktároló konténerek számára, a portásfülke is méltó helyére, a főbejárat mellé került és egy többfunkciós előadói terem, könyvtár is megvalósult az épületen belül, a fejlesztés nem állt le. Nemrégiben a sikeres együttműködésünknek köszönhetően a Sanitarija gyógyszerforgalmazó cég jóvoltából egy korszerű vizsgálóággyal gazdagodott a mentőszolgálat. Ennek a felszerelésnek az értéke négyszáz ezer dinár. 2009-re Topolya községi költségvetési tervezetében mintegy nyolc millió dinárban határozták meg az egészségügynek szánt eszközök nagyságát. Ebből az összegből fél milliót különböző bizottságok munkájának és a halottkém költségeinek fedezésére, fél millió dinárt a megelőző tevékenységekre, további hét milliót pedig felújításra, karbantartási munkálatok fedezésére láttak elő. A kedvezőtlen gazdasági helyzet következtében az egészségügyet érintő megszorításokról Bábi Attila polgármester úrral és a helyi közösség illetékeseivel folytatott megbeszéléseim eredményeképpen ezúttal arról számolnék be, melyek azok a beruházások, amelyek megvalósítását a jelenlegi gazdasági helyzet sem veszélyezteti. A topolyai helyi közösség idén 1100000 dinárt tervez elkülöníteni az egészségház javára. Ebből az összegből szeretnénk az épület három főbejárati ajtaját a mentőszolgálatnál már igénybe vehető automata bejárati ajtóhoz hasonló szerkezetekre cserélni. Rövidesen kezdődnek is a munkálatok, továbbá az épületbe való bejutást nehezítő csúszós, rossz állapotban lévő lépcsőzetet is felújítjuk. Korlát is épül melléjük, sőt ezentúl az általános osztály felől a kerekes székkel közlekedőknek is könnyebb lesz a bejutás. Rövidesen elkészül a röntgen- és az ultrahang-vizsgáló közvetlen közelében kialakításra kerülő toalett. Idén a mentőszolgálathoz egy nagy garázsépületet fogunk emelni, amely négy járműnek biztosít elhelyezést. Fontos, hogy mentőautóink mindig startra készen álljanak, hogy állagukat őrizni tudjuk. A fedett és fűtött garázsunkban erre majd lehetőség lesz. A mentőszolgálat felől, az egészségház területének északi oldalán lévő bejáratához is automatizált kaput szerelünk majd fel. A garázs építése és a bejárat korszerűsítése mintegy három millió dinárba kerül. Jelen pillanatban egyéb tervek megvalósítására nem ígértek támogatást. Ha 2009 folyamán újabb eszközökhöz jutunk, természetesen az építkezési munkálatok folytatódnak.

• A felsorolt, tervezett és folyamatban lévő beruházások a központi intézményt érintik. Mennyire elégedett a község településein működő rendelők állapotával?

– Korántsem vagyok elégedett. Akcióterv született, jelenleg a megvalósítását elősegítő pénzügyi eszközök biztosítására vár a pacséri és a bácskossuthfalvi intézményeink ablakainak, padlózatának cseréjére. A mentőszolgálat Bácskossuthfalván lévő garázsa is nagyon rossz állapotban van. A felújítására vonatkozó terv már elkészült. Zentagunarason intézményünk tetőszerkezetének javítási munkálatai élveznek prioritást. Bár tartományi forrásból e munkálatok céljából ítéltek meg támogatást, pénzügyi eszközök még nem érkeztek. Gunarason két évvel ezelőtt két millió dinár értékben már történtek felújítások, a jövőben a gyógyszertár épületén kellene az ablakokat cserélni. Itt még a fűtési idény beállta előtt megoldást kell találnunk arra az áldatlan helyzetre, amelyet a rendelőben lévő kazán meghibásodása okozott. Bár hosszabb távon a fűtésrendszer átszervezése lenne a legjobb megoldás, jelen helyzetben minden bizonnyal egy új kazán beszerzése jelentené a legcsekélyebb beruházást. A krivajai rendelőben az épület falai magasak, fűtése szintén problematikus. A sok megoldásra váró probléma, nehezítő körülmény ellenére biztos vagyok abban, hogy a hozzánk forduló lakosság leginkább azt értékeli, hogy elegendő szakkádert próbálunk biztosítani a munkához. Számuk még az egészségügyi létesítmények számára előírt normatívába foglaltakét is meghaladja. A nyár folyamán egy friss diplomás orvos kezd önállóan dolgozni, bár meg kell jegyeznem azt is, jelenleg hat orvos munkatársunk hiányával is szembe kell néznünk. Komoly kihívást jelent, hogy az egy nyugdíjba vonult, a két, továbbtanulási lehetőség reményében intézményünkből eltávozott, és három általunk szakosításra küldött fiatal orvos helyét pótoljuk. Örömmel jelzem, hogy a községünkben fennálló gyógyszerész-hiány problémájais megoldódni látszik. Egy fiatal, egyetemi tanulmányai alatt az önkormányzatunk által ösztöndíjazott, nemrégiben diplomázott gyógyszerész már gyakornokként dolgozik nálunk, sőt tárgyalások folynak egy másik, a jövő évben diplomázó egyetemistával, aki szintén hajlandóságot mutat a topolyai intézményben elhelyezkedni gyógyszerészként.