2024. július 17., szerda

Topolyán is Múzeumok Éjszakája

A május 16-ai rendezvény a Topolyai Múzeum és az Art Gallery szervezésében zajlik majd

A program szervezői: Gazsó Hargita és Zsáki István

Immár hatodik éve, hogy Szerbia is csatlakozik a több mint negyven országban megrendezésre kerülő Múzeumok Éjszakája rendezvény szervezéséhez. Míg 2007-ben kilenc, tavaly már 23 szerbiai város intézményei kapcsolódtak be e kultúrát népszerűsítő mozgalomba.

Idén ezidáig negyven város jelezte, hogy részt kíván venni a nagyszabású kulturális forgatagban. Ezúttal – első ízben –, az akcióba bekapcsolódó városok között van Topolya is.

Jövő szombaton, május 16-án, 18 órától hajnali 2 óráig a Topolyai Múzeum és az Art Gallery tárja ki kapuit azzal a céllal, hogy az állandó tartalmak mellett új elemekkel is gazdagított kínálatát átnyújtsa látogatóinak. Milyen kulturális tartalmak várnak felfedezésre Topolyán a Múzeumok Éjszakáján?, tettük fel a kérdést a két szervezőnek, Gazsó Hargitának, a Topolyai Múzeum szakmunkatársának és Zsáki István festőművésznek, a Topolyai Művésztelep házigazdájának.

– A Kray-kastély földszinti termeiben az Art Gallery szervezésében a rendezvény keretében három topolyai festő kiállítása nyílik majd meg. Csernik Attila, Penovác Endre és jómagam alkotásaival ismerkedhet a közönség. A Múzeumok Éjszakája rendezvény teremt első alkalmat arra, hogy közös kiállításunk szerveződjön. Mivel nemcsak alkotótársak, hanem barátok is vagyunk, úgy döntöttünk: ezúttal nem kérünk fel művészettörténészt, kritikust arra, hogy méltassa a kiállításra kerülő alkotásokat, hanem mi magunk vállaljuk ezt a szerepet. Az est folyamán 19 óra 10 perckor Csernik Attila kiállítását én nyitom meg. A folytatásban Penovác Endre 21 órakor nyíló tárlatán Csernik Attila, 22 óra 30 perckor pedig az én csendéleteimből álló kiállítás megnyitóján Penovác Endre mond bevezetőt – fejtette ki Zsáki István.

– Fontos kiemelni, hogy az est folyamán a teljes időtartam alatt, folyamatosan, egymást követő időpontokban szolgálunk kulturális programokkal látogatóinknak. Minden rendezvényünkre ingyenes a belépés. Míg a földszinti termekben a tárlatok várják az érdeklődőket, az emeleti konferenciateremben komolyzenei hangverseny, vetítéssel egybekötött művészettörténeti előadások, könyvbemutató lesznek. A rendezvény védnökségét a topolyai önkormányzat vállalta. Bábi Attila polgármester köszöntőbeszéde 18 órai kezdettel hangzik el, majd Kálmán Imre gordonkaestje következik. A művész előadásában Kodály és Bach művei csendülnek fel. 20 órától dr. Szabó Lilla művészettörténész, a budapesti Magyar Nemzeti Galéria főmuzeológusa értekezik majd az ötvenes-hatvanas évek magyar művészetpolitikájáról, 21.30-tól Sava Stepanov művészettörténész, az újvidéki Zlatno Oko Vizuális Kultúrközpont igazgatója Moholy-Nagy László munkásságáról tart előadást. 23 órától szintén vendégelőadót köszönthetünk Budapestről, Szombathy Bálint a mail-artról mint nemzetközi művészeti tevékenységről szól. Ezután a rendezvény záróakkordjaként mgr. Hulló István biológus, a szabadkai Városi Múzeum igazgatója lép közönség elé. A Ködvirágos hajnalok című könyvének bemutatóját kísérhetik figyelemmel – összegzett Gazsó Hargita.

• Az alkalmi kulturális programok mellett melyek azok az állandó, a Múzeumok Éjszakáján is felfedezésre, újraértelmezésre váró anyagok, amelyekkel várják a látogatókat?

– A rendezvényen a múzeum állandó kiállításait is meg lehet tekinteni. A helytörténeti részlegben Topolya múltjával ismerkedhetnek a látogatók, ugyanakkor az irodalmi szekcióban Juhász Erzsébet, Fehér Ferenc és Tóth Ferenc munkásságába nyerhetnek betekintést. Érdekes színfolt a biológiai kiállításunk lepkegyűjteménye, a diorámája, amely a Topolya környéki növény- és állatvilágot tárja elénk. Régészeti osztályunkon az őskort, a bánkerti ásatásokkor föltárt szarmata és avar anyagot, valamint a középkort mutatjuk be. Az emlékszobában Fernbach Bálint és Hadzsy János, a könyvtárban pedig Harkai Imre hagyatékával ismerkedhetnek az érdeklődők.