2024. július 17., szerda

Felújítások újabb veszélyforrások ismeretében

Újítják a topolyai tájház melléképületeit – Bármikor összedőlhet a főépület egy része!

A kivitelező cég és a műemlékvédelmi intézet szakemberei a melléképület állapotának felmérése közben (Szabó Anikó)

Topolyán, Vajdaságban elsőként, 1986-ban adták át rendeltetésének a ma is működő, a lakóépület mestergerendájának vésete szerint 1843-ban épült tájházat. A védelem alá helyezett, műemlékké nyilvánított tájház gazdasági udvari részében jelenleg a nyári istálló felújítási munkálatai folynak.

– A tájházat a Művelődési Ház működteti. Megtisztelhetés számunkra e megbízatás, ugyanakkor tény, hogy óriási gondot is jelent a napról napra rosszabb állagú épületek karbantartásáról, felújításáról való gondoskodás. Igyekszünk új tartalmakkal megtölteni a helyet, a tájház meglétében rejlő lehetőségeket továbbgondolni, ugyanakkor felújítást célzó beruházásokat is eszközölni. A községi költségvetés eszközeiből tavaly előtt a nádtető felújítására, 2008-ban a hátsó fészer tetőszerkezetének cseréjére került sor, sőt, mivel a szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet szakmunkatársai felhívták figyelmünket arra, hogy elengedhetetlenül szükséges a nyári etető felújítása is, tavaly októberben a Szülőföld Alapnál pályáztunk e célkitűzéssel. A felújítás céljából igényeltünk 1700000 forintot. Kérésünk meghallgatásra talált. 600000 forintot ítéltek meg számunkra, amely a döntéshozatalkor érvényes árfolyam szerint 186600 dinárral volt egyenlő. Áprilisban az Alaptól át is utalták az összeget. Bár az etető mellett a nyári konyha felújítása is céljaink között szerepelt, ezúttal prioritást a nyári etető képez. A helyi közösség 250000 dinárral járul hozzá az építkezés lebonyolításához. A kivitelezést az Inter-Holding Kft. végzi. A munkálatok lebonyolításához szükséges tervdokumentációt a Községközi Műemlékvédelmi Intézetben is jóváhagyták, szakmunkatársaik ellenőrzése mellett a bontási folyamatok is megtörténnek. Az előzetes tervek szerint május végéig be is fejeződik a teljes felújítás. Nemrégiben a szerbiai gazdasági és regionális fejlesztéssel megbízott minisztériumnak a turizmus fejlesztését célzó felhívására adtuk át pályázati anyagunkat a topolyai tájház nyári konyhájának restaurálása tárgy feltüntetésével. Bízunk a sikerben – hallottuk Csípe Tímeától, a topolyai Művelődési Ház igazgatójától.

A ház szerves része a nyári konyha és az istálló. A hátsó tűzfalhoz ,,ragasztva” találjuk a nyári etetőt, ahol a jószág, különösen a szarvasmarha tavasztól őszig tartózkodott, olvasható a 2005-ben kiadott, A topolyai tájház című ismertetőben. Ottjártunkkor meg is győződhettünk arról, hogy a megrongálódott melléképület állapota komoly mértékben veszélyezteti a főépületet, melyhez hozzáépült. Tegnap Beszédes Dévavári Valéria néprajzkutató, a Községközi Műemlékvédelmi Intézet szakmunkatársa jelenlétében, Demeter Gábor az Intézet építészmérnöke és Dudás János építészmérnök, az Inter-Holding Kft. tulajdonosa folytatott szakmai megbeszélést a felújítási folyamat lehetséges módjairól.

– Amikor a házat az elmúlt század 20-as éveiben továbbfejlesztették, a Morvay család szárazmalmát szétszedték, és részeit felhasználták a további építkezések során. Azzal a jelenséggel találjuk itt szembe magunkat, amikor is a paraszti, népi építészetben a régi anyagokat újrahasznosítják – fejtette ki Beszédes Dévavári Valéria. Mint hangsúlyozta: a szárazmalom bizonyos szerkezeteit a főépület gangjának oszlopainál hasznosították, de a nyári istálló födémszerkezetébe is beépítették annak elemeit.

Többek között erre, a műemlékvédelmi szempontból lényeges jellemző meglétére utalt Demeter Gábor építészmérnök is, amikor arra kértük, részletezze – a nyári istálló állapotát felmérve –, milyen következtetésekre jutott:

– Fő feladatunk az, hogy a helyreállítást úgy végezzük el, hogy az eredeti értéket képviselő jegyek mind kevésbé sérüljenek, statikailag viszont megerősítsük, a látogatók számára biztonságossá és még hosszú évtizedekig látogathatóvá, élvezhetővé tegyük az épületet. A tetőcserepeket már leszerelték, egyes elkorhadt horogfák, a lécezés cseréje ezután következik. A födémszerkezetet nem fogjuk bántani, ott vannak ugyanis a valamikori szárazmalom elemei, zsindelyei. A tetőtérből induló erősítő, rejtett szerkezet kivitelezésével próbáljuk a statikai megerősítést elősegíteni. Bár a beavatkozásoknak a látható részeken is maradnak majd jelei, érzékelhető lesz, mely részek képviselnek eredetiséget, melyek a felújítottak.

Demeter Gábor arra is felhívta a figyelmet: nemcsak a melléképületek szorulnak felújításra, a tájház főépülete is komoly veszélyben van. Bármikor, akár egy nagyobb esőzés következtében is összedőlhet az épület egy része! Az épület szomszéd felőli hátoldalán rosszul megoldott az esővíz elvezetése. Egy szakszerűtlenül odaépített betonteknőben folyamatosan gyűlik a víz, majd szivárog az alapok alá. Az alapok megsüllyedtek, az utca felőli saroknál komoly repedések vannak a falon, amelyek veszélyeztetik az épület stabilitását. A szakember hangsúlyozta: ezen gondok orvoslására is sürgősen módot kell találni, a főépület veszélyeztetettségét megszüntetni!