2024. július 17., szerda

Tehetségesek, elkötelezettek, kreatívak

Kutatómunkával foglalkozó középiskolásokkal ismerkedtünk

Bemutatkozásra váró kutató diákok a közönség soraiban

A topolyai Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Iskola diákjai néhány éve tudományos módszerekkel keresik a választ különböző aktuális társadalmi kérdésekre. Kutatási eredményeiket rangos diákszemléken és versenyeken ismertették.

A minap a topolyai Népkönyvtárban mutatkoztak be a közönségnek.

– A társadalomtudományok éppen attól izgalmasak, hogy esetükben nem beszélhetünk végső igazságokról. A társadalmi változások állandó jelleggel kérdéseket vetnek fel. Ezeken elmerenghetünk, de tudományos eszközökkel is megközelíthetjük őket. Három évvel ezelőtt a gimnázium néhány tanulója segítségünkkel a tanítási órákon túl arra vállalkozott, hogy a tudomány eszközeit használva keresse a választ a felmerülő kérdésekre.– hallottuk Mengyán Pletikosić Ildikó pszichológus, a gimnázium tanára bevezetőjében a minap rendezett bemutatón, melyen Náray Éva, a vendéglátó intézmény igazgatója mondott köszöntőt. Ildikó mellett jelen volt még tanárkollégája, Luhović Tímea is. Mindketten az elsősorban a pszichológia, a szociológia és határtudományaik területén kutatást végző gimnazisták felkészítő tanárai.

Mengyán P. Ildikó kiemelte: a fellépő diákok mindegyike tehetséges. Tanúbizonyságot tettek a tehetség alappilléreiről: az átlag feletti képességről, a feladatelkötelezettségről, a kreativitásról. A pszichológus rágvilágított, hogy a családi értékrendszer, az iskola és a tanárok nyújtotta lehetőség és az ösztönző kortárscsoport jelenléte tekinthethető a tehetség táptalajának. Ezen jellemzőktől függ, hogy a tehetség ki tud-e bontakozni. A bemutatkozó esten kutatómunkájának eredményeit prezentáló Bartus Bella, Harkai Katinka, Farkas Berill, Kerekes Emese, Kovács Adél, Balassa Emese, Lénárd Valentina és Hallgató Boglárka a tágabb érdeklődő közönségnek is bizonyította tehetségét. Iskolánk fiataljainak jövőképe; Élnek-e jogukkal az elsővoksos fiatalok; Milyen nemű az egyetemi diploma; Etnikai sztereotípiák mérése; Az önértékelés a középiskolások körében; Tolerancia a fogyatékosságal szemben; A Feketity puszta betelepítése; A feketicsi néptánccsoport töténete. A fentebb felsorolt, a rendezvényen bemutatott, ezúttal pusztán címszerűen jegyzett munkák mindegyikének tematikája, az ismertetésük során elhangzó kételyek és bizonyosságok gondolatébresztőek voltak.

Az összejövetel szünetében a tanárnőt kértem, összegezze, milyen eredménnyel működik csoportjuk.

2006 őszén indult kezdeményezésünk. Elsősorban a Tudományos Diákkörök Országos Konferenciáján (TUDOK) való bemutatkozási lehetőség szerepelt tanulóink célkitűzései között. Alakulásunkat követően a TUDOK vajdasági elődöntőjén négy diákunk, két versenymunkával indult. Mindkét munka továbbjutott, és 2007 tavaszán, a Veszprémben rendezett TUDOK országos megmérettetésén Hallgató Tünde és Bartus Bella, valamint Farkas Berill és Raffai Orsolya első díjat nyertek. 2007 őszén hat tanuló, öt munkával vett részt az említett verseny vajdasági elődöntőjén. Akkor négy továbbjutóval büszkélkedhettünk. Rózsa Szabina 2008 tavaszán, a Gödöllőn szervezett országos konferenciáról különdíjjal tért haza. 2008 őszén hat diákunk négy munkával jelent meg a vajdasági előválogatón. A 2009-es TUDOK-on Farkas Berill első díjat kapott. Kutatócsoportunk legfrissebb díja Harkai Katinka nevéhez fűződik, aki a TUDOK esszépályázatán lett díjazott. Szombaton, május 23-án derül csak ki Budapesten, ezúttal milyen díjat érdemelt ki. A fiatalok közül néhányan részt vettek a Géniusz-vetélkedők valamelyikén is. Az említett versenyen Hallgató Boglárka a legsikeresebb diákunk. Ő minden évben részt vesz ezen a megmérettetésen és díjjal tér haza. Korábban Harkai Ákos, Oroszi Sándor, Kovács Laura és Katona Ágnes is eredményesen szerepeltek a Géniuszon. Fennállásunk alatt tizenöten kapcsolódtak be a munkába. Közülük hárman már egyetemisták, idén heten ballagnak el az iskolából. Egyelőre öt tanuló jelezte, hogy ősztől bekapcsolódna a munkába – fejtette ki a tanárnő.