2024. július 17., szerda

Dobogós topolyai szavaló

Dudás György harmadik díjas lett a 41. országos szavalóversenyen Valjevóban

Az országos verseny legjobbjai a felsősök kategóriájában, köztük a topolyai Dudás György

A topolyai Csáki Lajos Általános Iskola hatodik osztályos tanulója, Dudás György előtt nem ismeretlen a versenyzés izgalma. Öt éves korától ötödik osztályos koráig a sport területén ért el jelentős sikereket. Személyében országos és Európa-kupa bajnok karate versenyzőt is tisztelhetünk. A sportoláson kívül azonban a topolyai fiú az irodalom, a versmondás iránt is vonzalmat érez. Büszkeségünket idén májusban a 41. országos szavalóversenyen Szerbiában, a felsős tanulók kategóriájában a harmadik legjobbnak minősítették.

– A szavalás akkor vált életem részévé, amikor az iskolai kötelezettségek mind jobb teljesítése érdekében felhagytam az aktív sportolással. Korábban is vonzott a költészet, az előadóművészet, de ötödikesként magyartanárom és osztályfőnököm, Apró József óráin még inkább felkeltette mindez az érdeklődésemet. Az egyik iskolanapi szavalatomat meghallotta Vass Borsodi Borbála is, aki felkért, vegyek részt a Kodály Zoltán MMK keretein belül működő Aurora Stúdió műhelymunkáin is. Fél éve vette kezdetét együttműködésünk. Munkánk sikerének első bizonyítéka a Nemes Nagy Ágnes szavalóversenyen decemberben szerzett első díj volt. A két magyartanár, továbbá a korábban szintén szavalással foglalkozó édesanyám tanácsaikkal, a versenyekre való felkészítéseikkel segítik fejlődésem. A versválasztásban is mindig számíthatok rájuk.

A Desanka Maksimović személye és munkássága előtt tisztelegve, a költőnő születése napjának évfordulóján, május 16-án Valjevóban rendezett országos szintű szavalóverseny döntőjében való fellépés reményében, ez év februárjában húszezer tanuló indult el a községi megmérettetéseken szerte az országban. György sikerrel vette az akadályokat, a községin kívül a márciusban Szabadkán, áprilisban Szécsányban, majd május 15-én és 16-án Valjevóban szervezett szavalóversenyeken is minden alkalommal kiemelkedően teljesített. Bár a valjevói döntőben hangoztak el költemények a többnemzetiségű Vajdaság nemzeti közösségei képviselőinek előadásában, a fináléban a topolyai résztvevő által előadott Ács Károly költeményen kívül nem szerepelt másik, nem szerb nyelven előadott vers.

– Magam foglaltam össze Ács Károly: Bocsánatkérés az utcasarkon egy ismeretlen járókelőtől című versének tartalmát, majd azt lefordíttattuk. Már Szabadkán erre igény mutatkozott, ahogy Valjevón a mr. Verica Rakonjac Pavlović, a dr. Milorad Dešić és a Miodrag Petrović alkotta zsűri előtt is.

György szívesen emlékezik az országos szavalóverseny kísérőrendezvényeire: a helyi gimnazisták színi előadására, a Desanka Maksimović sírjánál emlékházánál tett látogatásokra, leginkább azonban szakmai szempontból jelentett maradandó élményt az országos döntőn való részvétel:

– A többi szavalót hallgatva fedeztem fel jó szavalókat, merítettem is tapasztalatokat előadásukból, mégis megerősödtem abban a hitemben, miszerint arra kell törekedni: maradjunk önmagunk. Fontosnak tartom, hogy saját egyéniségemnek feleljen meg választott versem. A minél jobb előadásra, a természetességre, a magabiztosságra, és nem utolsó sorban az alkalomhoz illő megjelenésre törekszem majd a jövőben is.

Mint mondta, magyartanára huszonkét éve tanít a Csáki Lajos Általános Iskolában, ám Apró József sem emlékszik, hogy ez idő alatt, ebből a iskolából bárki is eljutott és díjazott is lett volna az országos szavalóversenyen. A Csáki iskola közössége is büszke diákjára, ahogy a család, kiknek tagjai György mellett voltak a döntő pillanataiban is.