2024. július 17., szerda

Változik az egyetemisták támogatása

A középiskolások előtt sem idegen az önkormányzat – A továbbtanulást ösztönözni kell – mondja Bábi Attila, Topolya polgármestere

A Gimnázium és a Közgazdasági Középiskola ballagói

Ebben a tanévben a topolyai önkormányzat 296 felsőfokú tanulmányait végző fiatalt támogatott, vissza nem térítendő ösztöndíj formájában. A polgármestertől azt is megtudtuk, a polgári nevelés tantárgyon keresztül történik a legközvetlenebb módon a kapcsolatfelvétel a község és a diákok között.

Az önkormányzat szervezte felsőoktatási börzéken a topolyai középiskolások több hazai és külföldi tanintézmény kínálatával ismerkedhetnek meg, de az önkormányzati vezetés más formákban is ösztönzi a község fiataljait a továbbtanulásra. A diákok évek óta rendszeresen felkeresik az önkormányzat székházát, ismerkednek a községi képviselő-testület, a tanács munkájával.

Április végén a topolyai Mezőgazdasági Iskolába maga a polgármester látogatott el, hogy a Globális nevelés hetében többek között a továbbtanulás, a felsőfokú képzés szerepéről fejtse ki véleményét a diákoknak. Lapunknak az önkormányzat ösztöndíjazási rendszerét foglalta össze:

– A 2008-2009-es tanévben a topolyai önkormányzat a község 296 felsőfokú tanulmányait végző fiatalját támogatta, vissza nem térítendő ösztöndíj formájában. Huszonegyen közülük 4000, tizennégyen 3500, huszonnégyen 3000, százan 2500, 137-en pedig 2000 dináros támogatásban részesülnek havonta. Emellett a támogatási formák mellett jelenleg tizenkét, hiányszakmát tanuló egyetemistával is szerződéses viszonyban állunk. Ők magasabb összegű támogatásban részesülnek, ketten – kilencszer évente, vagyis a tanév alatt havi rendszerességgel – 11 000 dináros, tízen 8000 dináros juttatásban részesülnek. Esetükben feltétel, hogy a diploma megszerzését követően öt évig a község területén kötelesek dolgozni. Korábban a gyógyszerész és a nyelvtanári hivatást határoztuk meg hiányszakmaként. Ösztöndíjasaink közül egy gyógyszerész és két nyelvtanár már dolgozik a községben. Tartományi támogatási programon keresztül huszonöt utazó egyetemista diákunk havi kétezer dináros útiköltség-térítésben részesül – fejtette ki Bábi Attila.

• Milyen feltételnek kell megfelelniük az önkormányzati ösztöndíjban részesülő tanulóknak?

– A 2008-2009-es tanévig a felsőfokú tanulmányokat folytató diákok első ízben másodéven igényelhették az ösztöndíjat, továbbá legalább hetes, külföldi viszonylatok között pedig a hármas tanulmányi átlag elérése szerepelt feltételként. Abszolvens diákok nem részesülhettek ösztöndíjban. Módosítások történtek a képviselő-testület döntése értelmében az ösztöndíjazási rendszerben: a következő tanévtől kezdve a nyolcas átlag elérését szabjuk meg feltételként, motiválva ezzel is községünk tanulóit a magasabb tanulmányi eredmények elérésére. Csak az alapképzést, a mester-tanulmányokat már nem tudjuk ösztöndíj formájában támogatni. Bár a községben a feldolgozó- és az élelmiszeripar nyitott az új munkaerő irányában, én mégis azt javaslom a középiskolai végzettséggel rendelkező fiataljainknak: ha lehetőségük engedi, mindenképpen válasszák a továbbtanulás valamilyen formáját. Például már jelenleg is lehet magyar és szerb tannyelven is egyetemi, négyéves mezőgazdasági szakirányú felsőfokú tanulmányokat folytatni Topolyán, a belgrádi Megatrend Egyetem Biogazdálkodási Karán. A magánegyetemen szerzett oklevelet nem kell honosítani, hiszen államilag elismert képzést biztosít a Topolyán is működő felsőfokú tanintézmény – nyilatkozta a polgármester.