2024. július 17., szerda

Taníts, tanítalak

Kézműves tevékenységek megismerése és oktatása a topolyai tájházban

A figyelem középpontjában a frivolitás (Szabó Anikó)

A Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat, a Vajdasági Kézimunka Kedvelők Szövetségének keretében, a hétvégén egynapos kézműves foglalkozást szervezett a tájházban.

A kézműves tevékenységet, kézimunkázást magában foglaló, tapasztalatcserére épülő, elsősorban a felnőtt közönség számára szervezett műhelymunkát a Taníts, tanítalak mottó vezérelte. A Szövetség keretein belül a tartomány harminchat községében működnek csoportok.

Célkitűzéseik közé tartozik hagyományos értékeink megőrzése, a kézimunka művelése, a munkában való fejlődés. A fejlődést a tagok közötti tapasztalatszerzés és -csere segíti, amely az évente Tóthfaluban és a kishegyesi Kátai-tanyán szervezett táboraikban, valamint műhelymunkáik során valósul meg.

– A tanulás sikerhez vezető módja, hogy egy-egy személy, aki magas szinten művel egy adott kézműves technikát, találkozásaink alkalmával díjmentesen, önzetlenül átadja tudását az érdekelteknek. Aki egy műhelymunka alkalmával egy-egy technikát elemi szinten elsajátít, az a személy a következő foglalkozáson gyakorolja tudását és tovább is adja ismereteit – hallottuk Kiss Juliannától, a szövetség elnökétől, aki a szenttamási Kézimunka Kedvelők Egyesületének elnöke is egyben.

Arra, hogy a Taníts, tanítalak mottóval szervezett műhelymunkára valóban a kölcsönös segítségnyújtás, a tapasztalatcsere volt jellemző, bizonyítja például a tóthfalusi Orchidea kézimunkacsoport két tagjának, Szokol Klárának és Pósa Zsuzsannának a jelenléte és tevékenysége is. A tóthfalusi asszonyok a szövetség szervezte foglalkozások sorában tavaly ősszel a Kátai-tanyán szervezett tábor munkájában vettek részt először. Az ott szerzett tapasztalatnak köszönhetően Topolyán Zsuzsanna már az általa művelt frivolitást, a csipkekészítés egyik technikáját oktatta, miközben a vert csipke készítésének folyamatát tanulmányozta. Klára ugyanakkor most ismerkedett a frivolitás gyakorlati tudnivalóival.

A tóthfalusiak mellett, a topolyai vendéglátókon kívül más helységek: Verbász, Torda, Bácskossuthfalva, Bácsfeketehegy, Kishegyes, Budiszava, Zenta és Szenttamás ügyes kezű asszonyai vettek részt a szombati foglalkozáson, tudtuk meg Simon Juliannától, a Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat koordinátorától:

– Csaknem nyolcvan résztvevő jelenlétére számítunk az egész napos műhelymunka során. Topolyán, a tájház hangulatos udvarában immár másodszor fogadjuk vendégeinket. Hagyományos kézműves tevékenységek, kézimunkák kerülnek ma terítékre. Gyékényszövéssel, agyagozással, a csipkekészítés több fajtájával: a necc, a frivolitás, a vert csipke készítésével, a hímzés lehetséges módjaival, a szalmakép-készítés fortélyaival ismerkedhetnek meg az érdeklődők. A gyermekek oktató segítségével rongybabát és rongylabdát készíthetnek. A palicsi Schramm Tibort arra kértük, vezessen be bennünket az agyagozás alapjaiba. A zentagunarasi Džunja Vladimirt a gyékényszövés, a bácsfeketehegyi Kovács Rozáliát pedig a csipkekészítés tanítására kértük fel. Rajtuk kívül sok más kézimunkázó, kézműves is vállalja a tanítást, miközben társaságunk férfitagjainak jóvoltából készülnek az ízletes vendégváró falatok.

A topolyai műhelymunka a Kézimunka Kedvelők Szövetsége keretében megvalósuló idei foglalkozássorozat negyedik állomása, a tóthfalusi tábort követően ez idáig Adán, Budiszaván valósult meg műhelymunka. Kiss Julianna kiemelte: a topolyait a kishegyesi találkozóig még egy összejövetel biztosan követi. Azt Verbászon szervezik majd meg.

– Társaságunk egyik célkitűzése, hogy megvalósíthassuk elképzelésünket, miszerint, ha megépül a diákotthon a topolyai tóparton, a szövetség keretében szervezett téli tábort ott bonyolíthassuk le – osztotta meg velünk Simon Julianna.