2024. július 17., szerda

A kampány beindult

Január 23-án rendkívüli helyi közösségi választások lesznek Zentagunarason

Tíz nap múlva választások

2009-ben a Vajdasági Szociáldemokrata Liga szerezte meg a többséget a zentagunarasi helyi közösség tanácsában. A tavalyi év megmutatta, hogy a VSZL és a tanácsban előzőleg vezető szerepet betöltő Vajdasági Magyar Szövetség tagjai képtelenek együttműködni.

A helyzet odáig fajult, hogy a topolyai községi képviselő-testület elnöke, Fazekas Róbert a bizalmatlansági indítvány után rendkívüli választásokat írt ki. Lapunk mindkét párt helyi vezetőit arra kérte, hogy mondjanak véleményt a kialakult helyzetről.

Varga Arnold, a VMSZ helyi szervezetének elnöke a következőkben látja a jelenlegi helyzet kialakulásának okát:

– A 2009-es választásokon a helyi közösség 15 tagú tanácsában a Liga szerezte meg a többséget. A VMSZ helyi szervezete a választásokat követően felajánlotta a VSZL tagjainak, hogy fogjanak össze és közösen állítsák össze a tanácsot. Ezt a felajánlást Dudás Zoltán, a párt helyi szervezetének elnöke elutasította, és nyilvánvalóvá tette, hogy elégtételt kívánnak venni. Sajnos már a tanács első ülése is botrányosra sikeredett, hiszen bármilyen javaslatot tettek a független vagy VMSZ-es képviselők, a ligások rendre elutasították. A tanács további ülései is hasonlóképpen zajlottak, sőt előfordult, hogy a javaslattevőt megpróbálták kizavarni a tanácsteremből. 2010. májusában beadtam visszavonhatatlan lemondásom, majd a VMSZ-es, valamint a független képviselők is követtek. A tanács 15 tagjából 9 lemondott, így Dudás Zoltán tanácselnöknek fel kellett volna oszlatnia a tanácsot. Ez nem történt meg, és a megmaradt 6 tanácstag törvénytelenül folytatta a munkát.

Önök válaszként bizalmatlansági szavazást indítványoztak.

– A helyi közösség alapszabálya előirányozza, hogy a tanács visszarendelését a polgárok gyűlése javasolhatja, a lakosság legalább 25 százalékának kérése alapján. A Demokrata Párt és a VMSZ aláírásgyűjtési akciót indított, és 2-3 nap alatt 598 hiteles aláírást gyűjtött össze. Ezt 2010. szeptember 2-án átadtak a kkt elnökének, aki írásban értesítette erről a helyi közösség tanácsának elnökét, és javasolta a polgárok gyűlésének összehívását. A helyi közösség nem tett eleget ennek a felkérésnek, ezért azt az alapszabály értelmében a kkt elnöke hívta össze. A gyűlést követően a helyi közösség elnöke nem volt hajlandó szóba állni a kkt elnökével, többszöri megkeresés után sem. A kkt elnöke végül 2010. november 7-ére írta ki a szavazást. Ekkor 661-en adtak le érvényes szavazatot, ebből 374-en a tanács visszarendelésére voksoltak, 287-en pedig bizalmat szavaztak a jelenlegi vezetésnek. A helyi közösség tanácsa nem tekintette érvényesnek a szavazást, a kkt elnöke viszont az eredményeket alapul véve kiírta a rendkívüli választásokat.

A tanácstagok száma körül is bonyodalom alakult ki?

– A jelenlegi tanács kezdeményezte a tanácstagok számának csökkentését 15-ről 9-re, a végrehajtó bizottság tagjainak számát pedig 7-ről 5-re. Ehhez összegyűjtötték a szükséges aláírásokat, a csökkentésről viszont egy 6 tagú, döntésképtelen tanács határozott, így annak érvényessége vitatható.

Mire számítanak a választásokon?

- Bízom benne, hogy a polgárok olyan jelölteket választanak, akik képesek következetes és elfogulatlan döntéseket hozni a települést érintő kérdésekben, politikai vagy egyéb személyes sérelmektől, érdekektől elvonatkoztatva.



POLITIKA HELYETT EREDMÉNYEKRŐL

Bálint Oszkár, a VSZL zentagunarasi szervezetének elnöke tartózkodott attól, hogy véleményezze a közelmúlt politikai történéseit, ehelyett a helyi közösség munkájáról számolt be.

– Az első három hónap azzal telt, hogy felmértük az elődeink által ránk hagyott adósságok nagyságát. A közvilágításért például egymillió dinárral tartozott a helyi közösség, de 2010 végéig az összes adósságot sikerült törlesztenünk.

Mit valósítottak meg az elmúlt időszakban?

– Pályázati pénzből rendeztük a dűlőutakat, és kikotortuk a Csík-ér medrét. Tavaly nekifogtunk a vízvezeték-hálózat felújításának, mert a meglévő több mint 40 éves, ezért gyakoriak a meghibásodások. A tartománytól 3 millió dinárt kaptunk az új, körkörös vízhálózat kiépítésének első szakaszára, amit tavaly sikerült befejeznünk. A teljes vízvezeték-hálózat kiépítését 3 fázisra bontottuk, ennek kivitelezése összesen 13–15 millió dinárba fog kerülni. Tavaly pályázatot adtunk át két új kút fúrására, és 3 utca kiaszfaltozásához elegendő pénzt kaptunk. A beruházásokon kívül megszerveztük a szabadtéri újévvárást, a Valentin-napi bálat, a május 1-jei ünnepséget és az új kenyér ünnepét. 150 személyes étkészletet vásároltunk az önkéntes tűzoltó-egyesületnek, és üzemképessé tettük a sok éve porosodó tűzoltóautót. Több munkaakciót is szerveztünk, melyek során rendeztük a temetőt, a sportpályát, a virágágyásokat, valamint a tűzoltóotthon, az egészségház és a helyi közösség környékét. Emellett elültettünk 850 facsemetét, és átfestettük a játszóteret.

Mik a további terveik?

– Terveink között szerepel az úthálózat, valamint a sportpálya körüli park kiépítése, a szélvédő sávok rendezése, a gyalogjárdák befejezése, valamint a közvilágítás teljes felújítása. A jó munkához idő kell, de sajnos vannak, akik mindezt meg szeretnék akadályozni. A topolyai önkormányzat mindent megtesz, hogy feloszlassa a zentagunarasi helyi közösség tanácsát, ennek ellenére azonban nem adjuk fel. Továbbra is dolgozni fogunk a faluért, a polgárokért és az életfeltételeink javításáért.