2024. július 17., szerda

Választások után

A VMSZ öt jelöltje nem vehetett részt a zentagunarasi helyi közösségi választásokon – A liga jelöltjei kapták a legtöbb szavazatot

A zentagunarasi szavazópolgárok 40 százaléka vett részt a vasárnapi szavazáson (Fotó: Lakatos János)

Botrányos előélete volt a vasárnap lezajlott zentagunarasi helyi közösségi választásoknak. Várhatólag az utóélete is az lesz, mivel a Vajdasági Szociáldemokrata Liga és a Vajdasági Magyar Szövetség is bírósághoz fordult a szavazás kapcsán. A ligások szerint a rendkívüli választások kiírása volt alkotmányellenes, a VMSZ szerint pedig az, hogy a választási bizottság öt jelöltjüket nem engedte ki a szavazásra. A bizottság ezt azzal indokolta, hogy azok korábban tanácstagok voltak és önként lemondtak megbízatásukról.

A választás normális körülmények között zajlott, rendbontás, szabálytalanság nem történt. A szavazásra jogosult 1624 polgár közül 651-en, vagyis 40,08 százalékuk adta le a voksát. 9 ligás, egy G 17 Pluszos, 4 független és a VMSZ–DP koalíció 4 jelöltje közül választhattak. A koalíció jelöltjei elálltak a szavazástól, mivel a választási bizottság nem engedélyezte öt társuk jelölését, ám késve adták be az erre vonatkozó kérelmük, így a nevük ott szerepelt a szavazólistán.

A szavazáson résztvevő polgárok többsége a ligára adta le voksát, így a helyi közösség mind a 9 tanácsnoki helyét a VSZL jelöltjei szerezték meg. A legtöbb szavazatot Farkas Zoltán kapta, rá 442-en szavaztak. A ligás jelöltek több, mint 300 szavazatot kaptak, őket a G 17 Plusz jelöltje követi 246 szavazattal, a koalíció két legsikeresebb jelöltje 162-162 voksot szerzett meg.

Az eredmény megszületése után Farkas Zoltánt a választásokról és a választási bizottság elleni vádról kérdeztük, de egyiket sem volt hajlandó kommentálni. Mindössze annyit tudtunk meg tőle, hogy a belgrádi Közigazgatási Bíróság elkérte a választásokkal kapcsolatos dokumentációt, amit a bizottság a bíróság rendelkezésére fog bocsátani. Farkas azt is elmondta, hogy vélhetőleg a jövő héten fog sor kerülni az új tanács alakulógyűlésére, azt követően pedig folytatni fogják a korábban megkezdett munkát.

A vasárnap lezajlott zentagunarasi választás vélhetőleg belbiztonsági kockázatot is jelentett, mint megtudtuk, a szavazás napján a rendőrségi egységek folyamatosan járőröztek a faluban és a topolyai rendőrfőnök helyettese is járt a helyszínen.