2024. november 25., hétfő

Szerelem első írásra

Epstein Ágnessel beszélgettünk eddigi írói munkásságáról

A topolyai Epstein Ágnesnek az idén jelent meg a TikTok boszorkány című urban fantasy regénye, amelyben a főhősnő a közösségi médiában keresi különleges képességeire a választ. A többkötetes szerzőt új regénye mellett eddigi munkásságáról és pályafutásának kezdetéről kérdeztük.

Mikor kezdte szárnybontogatását a regényírás terén?

– Amikor Amerikában éltem, volt egy olyan időszak, amikor nem dolgoztam, így megírtam egy fél regényt – ekkor 25 éves voltam, és úgy gondoltam, nincs elég élettapasztalatom, s majd 10 év múlva újra előveszem az írást. Így is lett, 35 évesen újrakezdtem. Az első regényemet egy hónap alatt írtam meg 2015-ben, amely önéletrajzszerű volt. Érdekes módon, ahogy írtam a regényt, az egyre jobban eltávolodott tőlem, a főszereplő és a történet is. Ahogy megízleltem az írást, úgy bele is szerettem. Egyfajta félelme van az embernek, amikor befejezi az első regényét, hogy képes-e még egyet írni. Akkor gyorsan hozzá is fogtam a következőhöz, és azóta sem álltam le az írással. 
 

Epstein Ágnes

Epstein Ágnes

Hogyan esett a választása az Alba Ferro írói álnévre?

– Írtam egy novellát, amelynek a főszereplője Alba volt. Azon nevek jelentésének szoktam utánanézni, amelyek tetszenek nekem. Az Alba latin jelentése fény, hajnal és fehér, míg a germán népeknél az elvából, vagyis a tündérből ered. Így választottam az Albát, a Ferro pedig anyukám lánykori vezetékneve, s végül teljesen fantasys lett a művésznevem. Amikor az ember írói nevet választ, az marketing kérdése is, hiszen fontos, hogy az olvasó első hallásra megjegyezze.

Mely műfajokban mozog otthonosan?

– Írtam már misztikus romantikus és romantikus regényt, high fantasy trilógiát, két e-könyvem is megjelent, ami fantasy volt. Az első urban fantasy könyvem a Karmazsin volt, amellyel másodszor kerültem be az Aranymosás pályázat döntőjébe. Kamaszkoromtól kezdve szerettem fantasyt olvasni. A kilencvenes években azonban a topolyai könyvtárban nem volt nagy választék, így sci-fiket olvastam, például a Dűnét, de volt benne sok olyan elem, amire azt mondhatjuk, hogy fantasy. 

Miről szól a TikTok boszorkány?

– A történet napjainkban játszódik, az emberek tisztában vannak a boszorkányok létezésével és azzal, hogy van mágia a világon. A történet eleinte novellának indult, majd regény lett belőle. Mivel imádom a macskákat és az alakváltós történeteket, ezért is lett az egyik férfi főszereplőm párduc. Nagyon szeretek világokat alkotni ebben a műfajban: szeretem, hogy ez olyan világ, amelyben az emberek tudnak a különböző lények létezéséről, egymás mellett élnek, ennek van egyfajta dinamikája. Az urban fantasynek és a fantasynek a főszereplője nem ismeri a világot, az olvasó csak annyit lát ebből a világból, amennyit a szereplő, s a történet előrehaladtával ahogy a főhős számára, úgy az olvasó számára is kitágul ez a világ. A könyvem a FairBooks Kiadónál jelent meg, a webáruházukban Magyarországon országos terjesztésben van.

A boszorkányság és a TikTok szinte szimbiózisban élnek a regényében. Miért ezt a népszerű alkalmazást választotta?

– Szerintem választás kérdése, hogy mennyire vagyunk nyitottak az új dolgokra. Attól, hogy a testünk öregszik, a lelkünknek még nem kell feltétlenül. Amikor a TikTok belekerült a regény címébe, az teljesen megváltoztatta az egész történetet: belehoztam ezt a népszerű alkalmazást a történetbe, és azt is, hogyan tanul Jenna Green, a főhősnő boszorkányságot. A könyv címe sokak szerint nagyon hangzatos lett, ami ritka, hiszen nehéz jó címet találni a műveknek. A könyv főleg a fiatal női olvasókat célozza meg, illetve azoknak ajánlom, akik szeretik a romantikát, és nem riadnak vissza a boszorkányságtól sem.

Mi az, amit kiemelne a legújabb könyvéből?

– A szórakoztató irodalomra gyakran mondják azt, hogy az emberek azért olvassák, hogy elmeneküljenek a valóságból – szerintem ez téves hozzáállás, mert minden könyv a valóságról tanít attól függetlenül, hogy vannak-e benne boszorkányok vagy alakváltók. Mivel irodalomról beszélünk, ezért ha olvasunk a sorok között, látjuk, hogy ezek szimbólumok. Ilyenek a bőrforgatók: annyi ember van a társadalmunkban, aki kénytelen nap mint nap más bőrébe bújni; mennyire nehéz kiállni önmagunkért, és kiharcolni azt, hogy megtaláljuk a helyünket a világban.

Mikorra várható újabb regény?

– Már írom a következő regényemet, amely szintén urban fantasy lesz. Érdekessége, hogy a történet párhuzamos valóságban játszódik. Itteni vonatkozása is van, hiszen a regényben jelen lesz a nemzeti kisebbség. Továbbra is úgy gondolom, hogy sokkal könnyebben nézünk szembe a valósággal, ha két lépés távolságból figyeljük.
 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az idén jelent meg a TikTok boszorkány című urban fantasy regény