2024. október 14., hétfő

Békefutás

Topolyán, Bácskossuthfalván és Pacséron fogadták a nemzetközi békeláng hordozóit

Cikkükhöz képgaléria tartozik, amelyet ITT és ITT tekinthet meg!

Az idei Békefutás hétfői állomásai közé tartozik Topolya. A diákok már türelmetlenül várták a futókat, akik Kishegyes felől érkeztek meg városunkba. Együtt futottak a nemzetközi megmozdulás résztvevőivel a főtérig, ahol a polgármester, az önkormányzat tisztségviselői és a helyiek népes tábora várta őket. Szatmári Adrián szerb, magyar, majd angol nyelven köszöntötte az érkezőket.

– Városunk az egyik helyszíne a Békefutásnak, amely az országban több helyszínt is érint. Büszkék vagyunk arra, hogy Topolya is otthont adhat ennek a fontos kezdeményezésnek, ugyanis ez nemcsak sportteljesítmény, hanem olyan fontos üzenete van, amely az emberiség számára talán a legfontosabb érték, ez pedig a szabadság, a béke és a tolerancia. Azt is szeretném elmondani, hogy Topolya községben nagyon magas színvonalon van egymás elfogadása és a tolerancia. Büszke vagyok, hogy ilyen közösségnek lehetek a polgármestere, és bízom abban, hogy ez a jövőben is így működik az emberek között – mondta a polgármester.

Predrag Knežević, a Békefutás szerbiai szakaszának koordinátora elmondta, Észak-Macedóniánál várták a futókat, akik Szerbia húsz városát érintve kedden Magyarország irányában hagyják el országunkat. Elmondása szerint büszkék lehetünk arra, hogy alkalmunk nyílik így is megmutatni a természeti szépségeinket és az itt élők vendégszeretetét.

Kedden reggel a különböző országokból érkező, különböző nemzetiségű futók és az őket kísérő járművek a röszkei határátkelőn égő fáklyával érkeznek meg Magyarországra. A jelenleg 140 országot érintő Békefutást 1987-ben alapította Sri Chinmoy (1931–2007) bengáliai születésű, élete nagy részében Amerikában élő sportoló, filozófus és művész. A Peace Run nem népszerűsít vagy támogat semmilyen vallást vagy politikai nézetet. Célja a szabadság, a tolerancia és a megértés előmozdítása a társadalomban. A sport az emberek közötti harmónia megteremtésének egyik nagyszerű eszköze, mely amellett, hogy az egészséges életmódra nevel, segít a csapatszellem és az egység kialakításában. A futás mottója: Tégy egy lépést a békéért!. Először 1987-ben tartották meg, és 37 év alatt hét kontinens 160 országát járta be, s a békeláng eljutott a világűrbe is. Szerbiában a futás október 8-ától 15-éig tart, és Vranje, Vladičin Han, Surdulica, Crna Trava, Vlasotince, Leskovac, Niš, Aleksinac, Ražanj, Kruševac, Paraćin, Jagodina, Lapovo, Velika Plana, Belgrád, Újvidék, Szenttamás, Topolya, Bácskossuthfalva, Pacsér és Szabadka érintése után Magyarországon folytatja útját.

Lódi Gábor szobra mellett köszöntötték a Sri Chinmoy nevével fémjelzett Békefutás résztvevőit Bácskossuthfalván (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

Lódi Gábor szobra mellett köszöntötték a Sri Chinmoy nevével fémjelzett Békefutás résztvevőit Bácskossuthfalván (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

BÁCSKOSSUTHFALVA A BÉKE FALUJA

Népes falubeli érdeklődő várta Bácskossuthfalva központjában a Békefutás résztvevőit és a kezükben lobogó békefáklyát. Elsőként Papp László tanácselnök köszöntötte a vendégeket, s kiemelte, hogy a világnak manapság nagyobb szüksége van a több tízezer kilométer hosszú futam eszmei értékére, mint valaha, azaz a békére, a harmóniára és a szeretetre. A tanácselnök visszaemlékezett 1998 májusára, amikor Cimmer János tanár úr és fia, Szabolcs kezdeményezésére a falunap keretében Sri Chinmoy nemzetközi békefaluvá nyilvánították a települést, és leleplezték Lódi Gábor mára kultikussá vált fehérre meszelt Békeszobrát a posta előtt. Devashishu Torpy angol nyelven mondott köszöntőjét Cimmer Szabolcs tolmácsolta, Knežević Predrag pedig szerb nyelven mondott köszöntőt. Cimmer Szabolcs kérdésünkre elárulta, a Békefutás nem minden évben halad ezen az útvonalon.

– Annak idején a 90-es évekbeli zavaros történések és a falu polgárainak arra adott reakciója indokolta, hogy jelöljük az akkor tanácselnöki tisztséget betöltő édesapámmal a béke faluja címre Bácskossuthfalvát. A béke városa címet pedig Szabadka viseli – hallhattuk. A rendezvényen angol, szerb és magyar nyelven közreműködött az Idős Kovács Gyula Általános Iskola kórusa Beke Edit vezetésével. A futás fő szervezői ezt követően énekeltek, majd játékra invitálták a helyieket, amely keretében ki kellett találni, hogy a maratonfutók mely országokból érkeztek. A gyerekeknek nem jelentett gondot megnevezni a többek között skót, angol, új-zélandi, litván, mexikói, orosz, ukrán és magyar résztvevők országait. Ez után postagalambröptetés következett, majd a futók körbeadták a fáklyát a helyszínen megjelenteknek. A futam a helyi gyermekek közreműködésével Pacsér irányába folytatódott. A Rekreációs Központ kapujánál a Moša Pijade Általános Iskola diákjai vitték tovább a fáklyát.

Nyitókép: Topolya főterén fogadták a futókat (Tóth Péter felvétele)