2024. július 17., szerda

Új fogadóterem az anyakönyvi hivatalban

A felmérés szerint mostanáig átlagosan 40 percet kellett várni a kivonatokra

Az újvidéki anyakönyvi hivatal naponta 1000-1200 különböző kivonatot állít ki, a város aránytalan növekedése következményeként ez a szolgálat sem működik úgy ahogy kellene. Az önkormányzat új ügyfélfogadó iroda megnyitásával próbál enyhíteni a gondon.

A bővítést követően még mindig elég nagy a tömeg, de már nincs olyan sorban állás, mint korábban (Fotó: Ótos András)

Az új iroda tegnaptól fogadja a polgárokat az Ifjú párok 7-es számú épületében, a meglévő anyakönyvi hivatal alatti, földszinti épületrészben. A terembe tegnap ellátogatott Aleksandar Jovanović, a városi képviselő-testület elnöke. Helyszíni nyilatkozatában kitért arra, hogy az elmúlt hónapokban nagy volt a tolongás a meglévő két tolóablak előtt, sok polgár egy órát, vagy még ennél is hosszabb ideig várt a kivonatra, legtöbbször az anyakönyvi hivatal udvarán, esőben, szélben, hőségben. – Ha kiderülne, hogy még most sincs elég tolóablak, továbbiakat nyitunk – mondta Jovanović.

A felmérés szerint mostanáig átlagosan 40 percet kellett várni a kivonatokra, azok, akik a kivonat kiadására vonatkozó kérelmüket postán juttatták el az anyakönyvvezetőhöz, azok a levél megérkezésének napján a munkaidő vége előtt, esetleg másnap jöhettek dokumentumaikért.

Milena Popović Sunić, az önkormányzat előírásügyi igazgatóságának vezetője emlékeztetett arra, hogy az újvidéki hivatal egyike annak az öt hivatalnak az országban, amelyek elsőként alkalmazták az anyakönyvekre vonatkozó új törvényt, és keddtől már új formanyomtatványokon állítják ki a dokumentumokat. Az újítás előirányozza azt is, hogy a polgárok bármelyik szerbiai városban kikérhetik anyakönyvi kivonataikat, tekintet nélkül arra, hogy hol születtek. Az újvidéki anyakönyvi hivatalban pillanatnyilag folyamatban van az internetes szolgáltatásnyújtás cseréje, azaz dolgoznak a honlapon, de néhány napon belül már a polgároknak lehetőségük nyílik arra, hogy a kivonatokat interneten keresztül rendeljék meg, és a postás házhoz hozza. A postaköltséget és a járulékokat a futárnak kell majd kifizetni.

Az internetes oldalon (www.novisad.rs/maticar) feltüntetett adatokból kiderül, hogy a különböző kivonatok, nevezetesen a születést, házasságkötést vagy elhalálozást igazoló bizonylatokat 50 dinárért állítják ki, ez mellé az összeg mellé be kell még fizetni a köztársasági adminisztrációs járulékot is, amely most 290 dinárt tesz ki. Az állampolgársági bizonylat kiállítása 600 dinárba kerül, ebből az összegből 500 dinár a köztársasági, 100 a városi költségvetést illeti meg. Azok, akik nem tudják, nem akarják, vagy csak egyszerűen nincs türelmük töltögetni a befizetési űrlapokat, megvásárolhatják ezeket az anyakönyvi hivatal bejáratában „üzletelő vállalkozóktól”.

Kérdésünkre az anyakönyvi hivatalban elmondták, hogy az adatokat szerb nyelven, cirill betűkkel írják be az anyakönyvbe, a nemzeti kisebbségek tagjai kérhetik, hogy saját nyelvük helyesírása szerint írják be nevüket, de a név szerepelhet mindkét módon – cirill betűs írásmóddal és a kisebbség nyelvén – feltüntetve is. Az ékezeteket a polgárokat megkérdezve írják hozzá, teszik ki a betűkre, de ez műszakilag nem minden nyelv esetében kivitelezhető. Ügyelnek arra, hogy a szöveg – a pecsét ellenére is – olvasható és egyértelmű legyen. A kivonatok érvényességi ideje korlátlan, ha a rajta feltüntetett adatok megváltoznak, a változásért, illetve annak nem jegyzéséért a kivonatot forgalomba bocsátó személy felel. A dokumentumot A4-es formátumú, UV rostokkal átszőtt, fehérítő nélkül készült, a hamisítást megnehezítő, különleges vegyszerekkel kezelt papírlapra nyomtatják, van rajta vízjel is.