2024. július 17., szerda

Melyek a legnagyobb gondok az állatjogvédelem terén Újvidéken?

Megkérdeztük az állatvédő szervezet aktivistáit

Olivera: Szerintem mindenekelőtt az emberek felfogásán kellene változtatni, sokan ugyanis még éretlenek ahhoz, hogy megértsék: az állatokról gondot kell viselni! Azoknak, akik házi kedvencet vásárolnak, tudniuk kell, hogy felelősséggel kell viszonyulniuk hozzá, nem szabad kirakniuk őket az utcára. A városi állattartási rendelet sem olyan, mint amilyennek lennie kellene, úgy gondoljuk, hogy az önkormányzatot nem is érdekli ez a kérdés, nagy gondot jelent az is, hogy a városban nincs állatmenhely. Abnormális számú kóbor kutya barangol a város utcáin, ez mikrocsipek beépítésével megelőzhető lenne, így utólag kiderülne, hogy ki rakta ki kutyáját az utcára, és hogy kit kell megbüntetni. A már utcán élő állatokat ivartalanítani kell, a gyermekeknek pedig már az óvodában meg kell magyarázni, hogy az állattartás nem szórakozás.

Nina: Általánosságban elmondhatom, hogy állataink semmilyen jogokat nem élveznek, bárhova megyünk Újvidéken, mindenhol elhagyott kutyákba botlunk, a tulajdonosok nem sterilizálják kedvenceiket. Amint a gyerek elsírja magát, hogy kutyát akar, a szülők rögtön vesznek neki egyet. A gyerek három hónap múlva megunja a játékszert, a kutyát kiteszik az utcára, nagy szükség lenne egy városi állatmenhelyre. Úgy gondolom, hogy mindegyik házikedvenc-tulajdonosnak ivartalanítania kellene állatát.

Marina: Először is meg kell változtatnunk az emberek felfogását arról, hogy mi a hús. A húsétel nem gyári termék, nem is fáról szüretelik, a hús embertelenséget és gyilkosságot jelent. A városban uralkodó állatjogvédelmi állapotokról nem sokat tudok, annyi azonban bizonyos, hogy az emberek felfogására ezen a téren is hatni kell: nem szabad megengedni, hogy két három hét után a házi kedvenc kóbor állatként végezze az utcán.

Teodora: Megengedhetetlen, hogy a 21. században elaltassák a kóbor állatokat, vagy rosszabbik esetben mosószer közvetlen szívbe adásával végezzenek velük. Újvidéken még csak esélyt sem kapnak arra, hogy valaki esetleg befogadja őket. Az edukáció nagyon fontos, az emberek megveszik a kis aranyos kutyust, de amikor az megnő, és elkezd sokat enni, kiteszik a szűrét. Az ilyesminek törvénnyel kellene elejét venni. Egyébként nem eszünk húst, sokan közülünk tojást és tejet sem fogyasztanak, nem viselünk szőrmét és bőrruhákat sem.