2024. november 26., kedd

A lehetőség adott...

Jelenleg, a harmadik osztályt kivéve, minden osztályban folyik magyar nyelvű oktatás.

A Nikola Tesla két tanítási nyelvű általános iskola, ám félő, hogy elsősorban a szülők meggondolatlansága miatt előbb-utóbb veszélybe kerülhet ez a kétnyelvűség.

Pillanatképek a színvonalas iskolanapi műsorból (Baranyi Béla a felső képen jobboldalt) (Fotó: Ótos András)

Fennállásának 54. évfordulóját ünnepli az idén az újvidéki Nikola Tesla Általános Iskola, melynek kapcsán az iskolanapon színvonalas műsort rendeztek a tanárok és a diákok. Ami az iskola jelenlegi helyzetét illeti, a fokozatosan beálló változások pozitív előjelűek – tudtuk meg Baranyi Béla tanítótól, a Nikola Tesla iskola igazgatóhelyettesétől.

– Csak körül kell nézni, szemmel látható, hogy jót tett ennek az intézmények a nemrégiben lezajlott igazgatóváltás. Sok olyan változás megy végbe, ami kétségkívül az iskola javát szolgálja. Folyamatosan dolgozunk az épület tatarozásán, rendezzük a tantermeket. Folyamatban van az épület egy új szárnyának a kiépítése, mely a kisebb tagszámmal rendelkező tagozatok, illetve az alsó osztályok számára biztosít majd még jobb tanulási körülményeket. Az iskola tantestülete is folyamatosan újul, fiatalodik – mondta Baranyi. Nemrég új magyar fizikatanárt vettek fel az oktatási intézménybe. Az egyedüli, ám nem elhanyagolható gond, aminek a megoldása azonban már nem az iskolán múlik, hogy amint a többi túlnyomórészt szerb közegben, úgy itt, Újvidéken, s ebben az iskolában is, egyre kevesebb a magyar kisiskolás.

– A Nikola Tesla két tanítási nyelvű iskola. Számomra érthetetlen az a jelenség, amivel manapság szembe kell néznünk, hogy a magyar szülők, valamilyen meggyőződésből, bizonyos esetekben inkább szerb tannyelvű tagozatba íratják gyerekeiket. Pedig hiába épül az iskola és újul meg a tanerő is, ha egyszer nem lesz kinek tanítani. Hogy ez egy reális probléma, igazolja az az egyszerű tény, hogy minden egyes szerb tagozaton legalább két magyar ajkú diákot lehet találni. Egyszerűen arról van szó, hogy nem kívánunk élni azzal a jogunkkal, ami adva van – vagyis, hogy anyanyelvünkön tanuljunk.

Arra a kérdésünkre, hogy van-e valóságalapjuk azoknak az információknak, melyek szerint tervezik különböző magyar tagozatok összevonását, Baranyi elmondta, nem tud ilyesmiről, s az a legvalószínűbb, hogy tévhírről van szó.

– Mindenütt azt hallani, hogy az európai csatlakozási folyamat következtében csökkenteni kell a tanerőt, én azonban azt gondolom, amíg sok más helyen működhetnek egy-két tanulós osztályok, nálunk sincsenek veszélyben a kisebb tagozatok.

A Nikola Tesla iskolában jelenleg, a harmadik osztályt kivéve, minden osztályban folyik magyar nyelvű oktatás. Tavalyelőtt nem volt magyar elsős, s az iskola illetékesei most attól tartanak, az idén is beállhat hasonló helyzet. Mint Baranyi mondja, a Teslának a többi iskolához képest az az előnye, hogy napköziként működve, a szülők munkaidejük teljes ideje alatt meg tudják oldani gyerekeik hollétét. Reggeli, tanítás, ebéd, foglalkozások – ez az érvényes „menetrend”, a szülők négy óra után jönnek a diákokért, akik addigra már elkészítik a házi feladataikat is.

Az utóbbi időben az iskolákról beszélgetve, sajnos, elkerülhetetlenné vált a biztonság kérdése is. Baranyi elmondása szerint a Nikola Tesla iskola erre nagy hangsúlyt fektet.

– Teljesen zárt épületegyüttesről van szó, amelynek az udvarába nem járkálhatnak ki-be. Ilyen biztonság az épülettömbök közötti intézmények esetében elképzelhetetlen. Büszkék vagyunk rá, hogy nálunk még nem volt példa kábítószeres vagy más nemkívánatos ügyekre.

Az iskolában most, a tanév vége közeledtén azt remélik, szeptemberben jó hírekről, és nem újabb osztálykiesésről számolnak majd be.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás