Papp Ferencnek, a Nagy Sándor Műemlékvédő és Hagyományápoló Egyesület elnökének meghívására tegnap Újvidékre látogatott Makovecz Imre budapesti építőművész. A vendég a délután folyamán megkoszorúzta a Futaki úti temető katonatemetői részében a második világháború végén legyilkolt, ártatlan magyarok emlékére helyreállított csonka turulszobrot. Makovecz Imre arról vált nevezetessé az újvidékiek körében, hogy a kilencvenes években ingyen tervezett a temetőbe egy méltó emlékművet a '44/45-ös áldozatoknak, ezt azonban mostanáig nem sikerült felépíteni.
Miután elhelyezte a kegyelet virágait, Makovecz – aki bácskai utazása során csak nehezen tudta leplezni könnyeit – a következőket mondta:
– Szent István szerint az az ország erős, amelyik több nemzetből áll. Az új nacionalizmusnak az a célja, hogy felejtsük el identitásunkat, felejtsük el nyelvünket, öregapáinkat, azért hogy másoknak, akik jövevények ezen a területen, ezen áldozat által új identitást tudjunk adni. Nem érezhetem jól magam egy olyan katonai temetőben, ahol százával kellene állniuk a kereszteknek, ugyanakkor egy lekaszálatlan mezőre érkezek. Ennek „objektív” okai ismertek, biztos vagyok azonban abban, hogy a keresztény emlékművet, amelyből ki kell törnie a megváltás fogalmának, megépítjük majd.
Papp Ferenc arra emlékeztetett, hogy az emlékkereszteket mostanáig vagy húsz alkalommal lerakták a temetőben, ezeket azonban elhordták, példátlanul meggyalázták.
Újságíróknak nyilatkozva Makovecz elmondta, hogy munkáinak zöme Szlovákiában, Romániában, azaz a magyar határon túl található, építészként az új nacionalizmus „neurotikus és fékevesztett, gyökértelenségből származó gesztusait” az egész Kárpát-medencében tapasztalta.
– A Kárpát-medence nemcsak történelmileg, hanem geológiai és más szempontokból is egy és oszthatatlan. Itt, Bácskában ugyanolyan pipacs nő, mint Miskolc vagy Dunaszerdahely környékén, és az emberekben sem látok túl nagy differenciát. Ellenségeimnek tekintem azokat, akik a maguk beteg lelkét rávetítik a közösség lelkére. Nem hiszem, hogy minden szerb olyan ostoba, mint azok, akik összeszedik a magyarok által felállított kereszteket. Az a célunk, hogy a megcsonkult és rogyadozó katolikus, barokk tornyocska, amelyben a föld alól előjön újra a szeretet gondolata a megfeszített Krisztustól, megépüljön. Nemcsak a magyarok számára fog megépülni, hanem minden olyan ember számára, aki igazságtalan, jogtalan és aljas halált szenvedett – mondta az építőművész.
A koszorúzás után Makovez Imre és kísérői a Templomudvar 1-es száma alatti hittanterembe mentek, ahol részt vettek az építőművésszel készített mélyinterjút tartalmazó könyv bemutatóján. Az alkotás szerzője, Németh Miklós Attila neves újságíró is jelen volt az Újvidéki Magyar Olvasókör által szervezett eseményen. Este Temerinbe utaztak, ahol Makovecz Imrét a tájházban látták vendégül.