2024. november 24., vasárnap

Kullancsveszély

Ne piszkáljuk, forduljunk orvoshoz!

Az újvidéki Ciklonizacija rovar- és rágcsálóirtó vállalat dolgozói a városban minden zöld közterületen irtják a kullancsokat, a leghatásosabb védekezés azonban a fűnyírás. Az atkaféle a rövid fűből legfeljebb a cipőnkre tud felmászni, de innen is legtöbbször leesik, a kutyák és más háziállatok hasszőrzetét sem éri el.

Vigyázat, nem csupán „nyuszi ül a fűben” (Fotó: Dávid Csilla)

A vegyszeres irtást azokon a területeken végzik legintenzívebben, ahol a Mezőgazdasági Kar szakembereinek felmérése szerint erre a leginkább szükség mutatkozik. Ez egész éven át tartó aktivitást jelent.

A kullancsveszély áprilisban és májusban a legnagyobb, ezek az élősködők ugyanis nem szeretik a napot és a forró nyarat. A sok eső, nedves időjárás kedvez elszaporodásuknak. A legtöbb kullancsfertőzést május végén, június elején jegyzik. A kullancsveszély októberig tart, néha még enyhébb teleken is aktívak, tehát egész évben oda kell figyelnünk rájuk. Az elhanyagolt, elgazosodott kertek a legveszélyesebbek. A kullancsok elsősorban nem az emberekre, hanem az állatokra „vadásznak”, de minden melegvérű élőlényben jól érzik magukat.

Május első néhány napjában a fertőző betegségek újvidéki klinikáján naponta nagyjából 30 polgár jelentkezett kullancscsípés miatt. Az igazi veszélyt a betegségek kórokozóival fertőzött kullancsok jelentik. Városunkban körülbelül minden harmadik ilyen (a fertőzést a kullancsok utódaikra is átörökítik). Leggyakrabban Lyme-kórt (nagyjából minden tizedik kullancs hordozza) és agyhártyagyulladást terjesztenek. Mindkettő különösen veszélyes betegség, ha nem kezelik idejében és kellőképpen. Ha kullancsot fedezünk fel testünkön, semmiképp sem ajánlatos „házilag” eltávolítani, a beavatkozás csak orvosi eszközzel (különleges, meggörbített csipesszel) bonyolítható le biztonságosan. Ha egyszerű csipesszel – olyannal, amely elölről nem fogja meg az élősködőt – nyomkodjuk, a vért és a kullancsban levő, kórokozóktól hemzsegő nedvet „visszapumpáljuk” szervezetünkbe, így a fertőzésveszély megsokszorozódik. Az alkohollal, petróleummal stb. történő kezelés a kullancsot „hányásra” készteti, ami ugyancsak belejuttatja véráramunkba a vírusokat. Ha „jóllakik”, a kullancs pár napon belül magától kimászik a bőrből, de a megemésztetlen vért minden alkalommal „visszahányja”, úgyhogy mindenképp el kell távolítanunk, amint észrevesszük. A világos színű öltözéken könnyebben észrevehetők a fekete pontok, megtörténhet ugyanis, hogy ruhánkon hazavisszük a kullancsot, és az csak pár nap múlva lendül támadásba a nappali szoba szőnyegének bolyhai közül. A kullancscsípés nem fáj, a problémák a beágyazódás után pár órával jelentkeznek. A beágyazódás helyét piros pont jelzi, fertőzés esetén néhány nappal később piros színű, koncentrikus körök képződhetnek körülötte.

A Városi Kertészetben igyekszenek megfelelő gyakorisággal kaszálni a parkok és az épületek közötti részek pázsitját, noha a válság miatt költségvetésük 40 millió dinárral kisebb, mint tavaly. A kaszálás kezdetét az idén a kései hó is késleltette. A Strandon és a városi parkokban ugyanolyan gyakran berreg a fűnyíró gép, mint a korábbi években.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás