2024. november 26., kedd

Legalizálásból beruházás

Jelentős bevételre számíthat a városi költségvetés

A polgármester és a legalizálási folyamat követésével megbízott munkacsoport képviselője 30 millió dinár befektetését jelentették be, elsősorban az, úgymond, legillegálisabbnak nevezhető városnegyedek infrastrukturális fejlesztésére.

A területrendezési-építkezési törvény 2009. szeptember 9-én lépett életbe, mellyel összhangban március 11-éig jelentősen kedvezményesebb feltételek mellett adhatták le a polgárok a törvényesíteni kívánt létesítményekre vonatkozó kérvényeiket. Az ügyintézés – a létesítmény nagyságától, elhelyezkedésétől függően – akár 75 százalékkal is olcsóbb lehetett. A polgármester felvetésére egy olyan bizottságot is felállított a város, melynek feladata a legalizálás folyamatának figyelemmel kísérése, s a polgármesteri hivatal informálása az aktuális helyzetről, esetleges fennakadásokról.

Az említett bizottság tegnap a városházán, közzétette a törvényesítés jelenlegi mérlegét. Az új törvény, azaz tavaly szeptember 9-e után 27 ezer, a régi törvénnyel összhangban pedig további 10 ezer kérvény ügyintézése folyik jelenleg a beszámoló szerint. Sajnos, a törvénytelenül felépített létesítmények száma továbbra is nagy, az Informatika kommunális közvállalat adatbázisa alapján még több mint 120 ezer ilyenről tudni. Srboljub Bubnjević, a bizottság tagja közölte, a beérkezett kérvények és az azokhoz csatolt dokumentáció áttekintése után mintegy tízezer polgárt értesítettek arról, hogy további papírokat kell beszerezniük ahhoz, hogy a legalizáláshoz szükséges irattömb teljesnek legyen tekinthető.

A városi önkormányzat most azt tervezi, hogy az illetékek révén befolyó pénz bizonyos részét éppen azoknak a városrészeknek a fejlesztésére fogja fordítani, ahonnan a legtöbb legalizálási kérvény érkezett. Utak, járdák, parkok létesítését tervezik, hozzájárulva így az adott városnegyedek infrastrukturális képének javításához. Nem titok, hogy a legtöbb kérvény az Adice, a Klisa és a Repülőtéri településről, valamint Futakról és Veternikről érkezett, ezek számíthatnak tehát most majd a legnagyobb mértékű beruházásra is. Bubnjević tegnap közölte, 30 millió dinárt már az elkövetkező 15-30 nap alatt befektetnek, s a munkálatok megkezdése csupán az időjárási körülmények függvénye.

Az illetékesek nem tudják pontosan megmondani, körülbelül mikorra zárulhatnak le a már megkezdett eljárások. Egyes feltételezések szerint az egyik legnagyobb probléma az ügyintézők alacsony számában rejlik: a városrendezési igazgatóság képviselőjétől megtudtuk, jelenleg tizenhat állandó foglalkoztatottat, hat gyakornokot, s további tíz megbízottat állítottak rá a törvényesítéssel kapcsolatos feladatok végzésére. A legderűlátóbb becslések szerint is, még legkevesebb öt évet igénybe vesz majd a megkezdett munka.

Igor Pavličić, Újvidék polgármestere arra buzdította a polgárokat, továbbra is vegyenek részt a legalizálási folyamatban, s figyelembe véve a városrendezési igazgatóság értesítéseit, szerezzék be időben a hiányzó dokumentumokat.

Maga a polgármester is elismeri, hogy gondok voltak, s vannak a kataszteri hivatal munkájával. Mint ismeretes, a hivatal dolgozóinak sztrájkja az év elején igencsak megnehezítette a szükséges dokumentumok határidőre történő átadását. Nemcsak ez okozza azonban a hivatalról az utóbbi időben kialakult negatív képet. Pavličić minőséget nélkülözőnek nevezte a kataszter munkáját, de, mint mondta, már folynak a megbeszélések az elsősorban operatív jellegű problémák mielőbbi orvoslása érdekében.

A legalizálás véghez vitele során felmerülnek olyan problematikusnak nevezhető kérdések is, mint például a péterváradi kaszárnya és katonai objektumok körüli gyűrű épületeinek kérdése. Ezzel kapcsolatban is történtek előrelépések, a tervek szerint a jövő héten előzetes megbeszélést folytat majd a polgármester a hadügyminisztérium képviselőivel a kérdéses épületek hovatartozásának megoldásáról.

A törvény egyértelmű azzal kapcsolatban, hogy mi fog történni az illegális épületekkel. A létesítmények törvény által előírt eltávolítását már csak a városi költségvetés, azaz az építkezési felügyelőség költségvetésének az igen sovány állapota kérdőjelezi meg. Mert, míg egy-egy épület lebontásához olykor tízmilliók kellenek, a felügyelőség kasszájában aligha van több pénz húsz millió dinárnál. Ezzel kapcsolatban a polgármester annyit tudott mondani: semmit sem, így a lebontásokat sem lehet egy nap leforgása alatt elvégezni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás