2024. november 26., kedd

Újvidéki iskolások sikere

A gyakorlati tudásé, termelési szakoké a jövő

Oklevelet, serleget és könyvjutalmat kaptak tegnap az újvidéki gépészeti középiskola legeredményesebb tanulói. A tegnap délelőtti ünnepélyes fogadáson, melynek keretében az átadták az elismeréseket, jelen volt dr. Jeges Zoltán tartományi oktatásügyi titkár és dr. Milan Đukić, a városi önkormányzat oktatási kérdésekkel megbízott tagja.

– Az iskolák jobbára igen kellemetlen események kapcsán kapnak publicitást a sajtóban. Szerencsére a mi középiskolánk mindennapjait inkább az olyan sikerek határozzák meg, mint amelyek miatt például a mai eseményt megszerveztük – e szavakkal nyitotta meg Miloš Mazalica, az oktatási intézmény igazgatója az oklevelek átadásának programját.

Az újvidéki középiskola tanulói rendkívül jó eredményeket értek el a köztársaság gépészeti középiskolák versenyén. Ez figyelemre méltó eredmény, főként ha tudjuk, hogy a versenyeken körülbelül háromezer tanuló közül választották ki az intézmények képviselőiket. A köztársasági versenyt egy iskolai, majd egy tartományi szintű verseny előzte meg, s végül a legjobbak mérték össze tudásukat szerbiai szinten. A feladatokat öt szaktantárgyból s az elméleti kérdések alapján állították össze. Mint a tanulók maguk is bevallották, nem volt könnyű a megmérettetésen való helytállás. A 114 középiskola részvételével rendezett versenyeken az újvidéki gépészeti középiskola tanulói két aranyérmet, egy ezüstérmet s két további bronzérmet szereztek. A Leskovacon megtartott köztársasági szintű verseny győztese az újvidéki Miloš Bogović lett, aki egyben elnyerte a nemzedék diákja kitüntetést is. Az iskola elismerő oklevelet ítélt oda még Vladimir Koljovićnak, Slobodan Đurićnak, Viktor Hipiknek, Ilija Štrbacnak, Vladimir Toljagićnak, Aleksandar Carićnak és Stevan Bogunovićnak.

A városi önkormányzat oktatási ügyekkel megbízott tagja aranyat érőnek nevezte a gyakorlati tudást, mellyel ezek a fiatalok fel vannak vértezve, mert mint mondta, egy kínai közmondásra utalva, többet ér, ha valakit megtanítanak halászni, mint hogy adjanak neki egy halat.

Jeges Zoltán arra szólította fel a pályaválasztás előtt álló fiatalokat, hogy bátran válasszanak szakképzést nyújtó oktatási intézményeket, döntsenek a hiányszakmák mellett, mert számos külföldi példa igazolja, hogy kifizetődő egy hiányszakma megtanulása.

– A vajdasági iskolák az elméleti képzés mellett egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a megfelelő gyakorlati képzésre is, ami kétségkívül nagyban hozzájárul a versenyeken elért sikerekhez is. Az, hogy a versenyeken sorra a vajdasági intézmények tanulói győznek, igazolja, jók a tartomány iskolái, s jó úton halad az oktatás fejlesztése.

Jeges szerint az újvidéki tanulók sikere mintegy üzenet a pályaválasztóknak. A tartományi titkárságnak egyrészt célja a gimnáziumban tanulók számának a növelése, mert e tekintetben, főként a magyarság körében, elég rossz a gimnáziumi tanulók számaránya, hozzávetőleg 16 százalékos, míg az Európai Unió követelményei 30 százalékos részarányt irányoznak elő. Másrészt, a gimnáziumi képzés serkentése mellett a termelési szakoknak kell még előnyt élvezniük, mert aki ezek közül választ, könnyebben jut munkához.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás