Bemutatásképp, azaz próbaprojektumként, először az újtelepi Gerontológiai Központon végeznek majd az év végéig olyan munkálatokat, amelyek révén az épület hatékony energiahasználóvá válhat.
A városi önkormányzat részéről Igor Pavličić polgármester, a Városi Energetikai Ügynökség részéről Dejan Kovač igazgató, a Köztársasági Energiahatékonysági Ügynökség képviseletében pedig annak igazgatója, Bojan Kovačić látta el kézjegyével azt az együttműködési szerződést, mely az energiakezelés négy területén kívánja mélyíteni a város és a szerbiai ügynökség kapcsolatait: a tömbházak, továbbá az ipari negyedek energiaellátásának, a kommunális energiahasználatnak, valamint a megújuló források kiaknázásának a területén.
– Niš és Kragujevac esetében már be tudok számolni olyan megfelelő szintű együttműködésről, melyet Újvidékkel is szeretnénk a lehető legrövidebb időn belül megvalósítani. Úgy vélem, az energiahatékonyság tekintetében, akár a lakosság számát, akár az elfoglalt területet figyelembe véve, az olyan nagyvárosoknak, mint amilyen Újvidék is, vezető szerepet kell betölteniük, példaértékű hozzáállást kell tanúsítaniuk. Sokat kellene dolgozni a nyilvánosság minél hatékonyabb tájékoztatásán, hogy kifejezettebbé váljék az emberekben az energiatakarékosság fontosságának tudata. Végső soron, az energia felhasználásához való hozzáállás a városi kommunális rendszerek mindegyikét befolyásolja, kezdve az utcai világítástól, egészen a vízhálózat működéséig. Hogy a jövőben se legyenek gondok, az energiahatékonyság minél nagyobb fokú népszerűsítésére, s megértésére lenne szükség – magyarázta Bojan Kovačić, a Köztársasági Energiahatékonysági Ügynökség első embere.
Arra a kérdésre, hogy milyen konkrét lépések várhatók, most, az együttműködési szerződés aláírása után Kovačić elmondta, bizonyos kezdeti projektekkel kívánják demonstrálni, hogyan működnek, vagy működhetnek majd a nagyobb méretű, későbbi kezdeményezések. Ezek a hamarosan induló projektek még kidolgozás alatt vannak, ezért reális, kézzel fogható eredményt csak az elkövetkező időszakban mutatnak majd fel.
– Terveink szerint 2012-re felújítunk Újvidéken néhány épületet, hogy azokat, úgymond, kifizetődőbbé tegyük. Az első ilyen épület az újtelepi Gerontológiai Központ épülete lesz, ahol nem a nulláról kell indulnunk, hiszen a már meglévő napenergia-kollektorokat kell felújítanunk. Emellett, az a három energiaügyi bizottság, melyet nemrég alapítottunk, s melynek egyik feladata tartani a kapcsolatot az ország községei, városai között, állandó konferenciák szervezése révén folytatja munkáját. Tervezzük, hogy Újvidékkel közösen jelenünk majd meg számos rendezvényen, szemináriumon – mindez a mostani memorandum eredménye – közölte Kovačić.
Dejan Kovačtól, a városi ügynökség vezetőjétől megtudtuk, az év végéig az önkormányzat biztosítani fogja a szükséges pénzt a gerontológiai intézeten tervezett munkálatok megvalósításához. Mint mondta, a kollektorok felújítása révén 40-60 százalékos megtakarításra lehet számítani, ami nem kizárólag a fűtés megtakarítására, hanem a vízmelegítésre is vonatkozik. Megkérdeztük, melyek azok a változások, amelyek határozottan javíthatnak a város energetikai képén.
– Mindenképp kiemelném az Újvidéki Távfűtő Művek új elszámolási rendszerét, azaz a hőszabályzók tervezett felszerelését. Az Elektrovojvodinával való állandó együttműködésünk eredményeit pedig elsősorban egyes épületek hőizolációs rendszerének tervezett felújításában látom. Ez olyan befektetés, a későbbi megtakarítás révén, amely számításaink szerint, már két év alatt megtérül.